Dlaczego Biostima?
Szeroki wybór suplementów, ponad 2500 produktów w stałej ofercie, w najlepszych cenach na rynku.
Produkty przechowywane w bezpiecznych warunkach, zgodnych z wymaganiami producentów.
Wszystkie nasze produkty są dostępne od ręki, dlatego możesz liczyć na ekspresową dostawę!
Skorzystaj z darmowej dostawy
już od 249 zł!
Z nami zadbasz o zdrowie, dobre samopoczucie, wygląd.
Jesteśmy czołowym sprzedawcą na Allegro, ale to na Biostima.pl oferujemy te same produkty w niższych cenach!
Kategorie
Producent
Cena
-
od
do
Nie zapomnij użyć kodu RABAT10 dla ekstra rabatu! 🎁
Kup w przeciągu:
Wspaniałe nowości już na półkach! Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy! ✨😍
Odkryj dostępne kody rabatowe i zacznij oszczędzać!🎁🔖
Złap darmową dostawę! 🚚 Kupuj za minimum 250zł i nie płać za przesyłkę! 🛒
Kwas foliowy to substancja potrzebna do tworzenia czerwonych krwinek, zapobiega też chorobom serca, zwalcza wolne rodniki, wspiera prawidłowe funkcjonowanie mózgu, a także poprawia zdolności poznawcze. Oprócz tego pomaga oczyścić wątrobę z toksyn i zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów. O odpowiedni poziom kwasu foliowego w organizmie powinny szczególnie dbać kobiety we wczesnej fazie ciąży, ponieważ zapobiega on nieprawidłowemu rozwojowi płodu. Zdecydowana większość osób cierpi na jego niedobory, dlatego warto stosować suplementy diety z witaminą B9.
59,90 zł
59,90 zł
129,00 zł
109,95 zł
Cena regularna:
114,15 zł
73,28 zł
Cena regularna:
76,07 zł
22,84 zł
Cena regularna:
23,71 zł
15,51 zł
Cena regularna:
16,10 zł
44,17 zł
Cena regularna:
45,82 zł
40,48 zł
Cena regularna:
41,99 zł
25,72 zł
Cena regularna:
26,68 zł
52,78 zł
Cena regularna:
54,75 zł
35,56 zł
Cena regularna:
36,89 zł
25,72 zł
Cena regularna:
26,68 zł
17,11 zł
Cena regularna:
17,75 zł
47,63 zł
Cena regularna:
49,80 zł
10,60 zł
Cena regularna:
11,16 zł
12,34 zł
Cena regularna:
12,99 zł
21,32 zł
Cena regularna:
22,45 zł
21,67 zł
Cena regularna:
22,82 zł
27,20 zł
Cena regularna:
28,64 zł
9,80 zł
Cena regularna:
10,17 zł
42,43 zł
Cena regularna:
44,05 zł
46,68 zł
Cena regularna:
48,46 zł
8,76 zł
Cena regularna:
9,10 zł
8,76 zł
Cena regularna:
9,10 zł
25,13 zł
Cena regularna:
26,09 zł
35,64 zł
Cena regularna:
37,00 zł
102,21 zł
Cena regularna:
106,89 zł
69,43 zł
Cena regularna:
72,61 zł
Kwas foliowy – źródła, właściwości, zastosowanie. Kiedy warto go brać?
Najczęściej kojarzony jest jako witamina niezbędna dla kobiet starających się o zajęcie w ciążę oraz w ciąży. Czy warto brać kwas foliowy w innych przypadkach? Czy jest on wskazany dla mężczyzn? Jakie jest działanie tego związku? Czy lepiej stosować go rano czy wieczorem? Oto najważniejsze informacje!
Kwas foliowy – co to jest?
Kwas foliowy to związek chemiczny zaliczany do rozpuszczalnych w wodzie witamin z grupy B. Określany jest on także jako witamina B9 lub folacyna. Jego aktywna biologicznie forma to kwas lewomefoliowy, inaczej kwas 5-metyltetrahydrofoliowy (5-MTHF).
Spełnia on szereg kluczowych funkcji w organizmie człowieka i jego niedobory mogą wywoływać niebezpieczne dolegliwości. Właśnie dlatego w określonych przypadkach zalecana jest jego suplementacja.
Skąd wzięła się nazwa kwasu foliowego?
Związek ten wziął swoją nazwę od łacińskiego słowa „folium”, które jest tłumaczone na polski jako „liść”. Ma to związek z jego występowaniem, ponieważ bogatym źródłem kwasu foliowego są warzywa liściaste.
Kwas foliowy – gdzie występuje?
Organizm człowieka jest zdolny do syntetyzowania kwasu foliowego. Za jego produkcję odpowiadają bakterie jelitowe. Ilości te są jednak zbyt małe w stosunku do zapotrzebowania.
Występuje on również w jedzeniu jako folian, czyli sól kwasu foliowego. Zbilansowana dieta, bogata zwłaszcza w warzywa, pozwala na utrzymanie prawidłowego poziomu witaminy B9. Wchłanianie folianów z żywności wynosi około 50%.
Kwas foliowy – źródła:
- Warzywa liściowe – stanowią najbogatsze źródło tej witaminy, występuje ona głównie w roślinach jak szpinak, sałata, brokuły, jarmuż, brukselka, kalafior, kapusta.
- Inne warzywa – pomidory, buraki, pietruszka,
- Owoce – banany, pomarańcze,
- Strączki – fasola, soczewica, groch, soja,
- Orzechy,
- Drożdże piwowarskie,
- Żółtko jaja,
- Sery dojrzewające,
- Wątróbka.
Źródłem kwasu foliowego są również suplementy diety, w których stosuje się syntetyczną formę tego związku. Cechuje się ona większą przyswajalnością w porównaniu do folianów z żywności.
Właściwości kwasu foliowego
W przypadku związku jak kwas foliowy działanie jest wielokierunkowe. Wspomaga on pracę różnych układów i narządów, bierze udział w ważnych procesach, zabezpiecza przed schorzeniami.
Kwas foliowy – właściwości:
- Uczestniczy w metabolizmie kwasów nukleinowych i w syntezie DNA,
- Bierze udział w przemianach aminokwasów,
- Reguluje budowę i działanie komórek,
- Jest niezbędny w procesach krwiotwórczych,
- Wspomaga pracę układu pokarmowego – bierze udział przy produkcji soku żołądkowego, wspiera wątrobę, jelita,
- Pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu homocysteiny,
- Oddziałuje pozytywnie na układ nerwowy i mózg,
- Wpływa na samopoczucie psychiczne,
- Umożliwia prawidłowy rozwój płodu, zapobiegając wadom cewy nerwowej.
Niedobory kwasu foliowego
Do niedoborów kwasu foliowego dochodzi u wielu osób, dlatego w takich sytuacjach warto pamiętać o odpowiedniej diecie, suplementacji, zmianie stylu życia.
Gdy chodzi o witaminę jak kwas foliowy, niedobór może być skutkiem:
- Diety ubogiej w foliany,
- Zwiększonego zapotrzebowania w okresie ciąży, karmienia piersią,
- Nadużywania alkoholu,
- Palenia papierosów,
- Długotrwałego zażywania leków działających jako antagonisty kwasu foliowego, w tym leków przeciwpadaczkowych, na nadkwasotę, choroby reumatyczne, przeciwbólowych (ibuprofen, aspiryna), związków jak kortyzon, sulfamidy,
- Stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych,
- Zburzonego wchłaniania jelitowego.
Osoby, u których ryzyko braków jest podwyższone, mogą zauważyć u siebie niekorzystne symptomy.
Objawy niedoboru kwasu foliowego:
- Blada skóra,
- Przemęczenie,
- Większa drażliwość,
- Trudności z koncentracją, zapamiętywaniem,
- Gorsze samopoczucie psychiczne – lęki, niepokoje, smutek,
- Problemy z zasypianiem,
- Stany zapalne języka, warg – owrzodzenia, zaczerwienienie,
- Kołatania serca.
Braki tego związku mogą również prowadzić do poważniejszych dolegliwości, między innymi układu krążeniowego, nerwowego, a także do wad wrodzonych u dzieci.
Kwas foliowy – zastosowanie
Suplementacja tego związku jest wskazana, by zapobiegać niedoborom i uzupełniać jego braki. Kwas foliowy – na co pomaga?
Kwas foliowy przed ciążą
Rozpoczynając starania o dziecko, warto jednocześnie zacząć stosować suplementy diety z kwasem foliowym.
Zaleca się, by suplementację rozpocząć najlepiej na 3 miesiące, a minimum na 4 tygodnie przed planowaną ciążą.
Kwas foliowy pomaga redukować ryzyko wad wrodzonych cewy nerwowej (zawiązku układu nerwowego u płodu), między innymi rozszczepienia kręgosłupa, bezmózgowia, przepukliny rdzenia kręgowego i mózgu. Zmniejsza on niebezpieczeństwo ich wystąpienia aż o 70%. Również obniża ryzyko zespołu Downa oraz autyzmu u dziecka.
Czy kwas foliowy pomaga zajść w ciążę?
Według najnowszych badań może zwiększyć szansę na zapłodnienie, ponieważ wspiera on prawidłową owulację, co jest jego dodatkową zaletą.
Zalecany jest też kwas foliowy dla mężczyzn starających się o dziecko, ponieważ wspomaga on również męską płodność, w tym jakość nasienia.
Kwas foliowy w ciąży
Suplementację kwasu foliowego należy kontynuować w ciąży. Ma ona szczególne znaczenie w 1 trymestrze, ponieważ właśnie wtedy dochodzi do rozwoju wad cewy nerwowej.
Do kiedy brać w ciąży suplementy zawierające kwas foliowy? Zaleca się stosowanie ich do 12-16 tygodnia ciąży. Można także zażywać je stale i następnie stosować je podczas karmienia piersią.
Prawidłowy poziom kwasu foliowego w trakcie ciąży zmniejsza również ryzyko zbyt wczesnego oddzielenia się łożyska, niskiej masy urodzeniowej dziecka, poronienia, a także stanu przedrzucawkowego u matki.
Kwas foliowy a autyzm
Według badań kwas foliowy może zapobiegać autyzmowi. Kobiety, które przyjmują go przed i w trakcie wczesnej ciąży, mają o 40% niższe ryzyko urodzenia dziecka z autyzmem.
Z drugiej strony pojawiają się badania wskazujące, że zbyt wysokie dawki folacyny i witaminy B12 mogą również zwiększać to ryzyko.
Kwas foliowy a mięśniaki macicy
Mięśniaki macicy przyczyniają się do powstawania obfitych miesiączek, plamień poza miesiączką, a przez to do nadmiernej utraty krwi i osłabienia. Zaleca się wtedy zażywanie kwasu foliowego i żelaza, aby zapobiegać niedokrwistości.
Kwas foliowy a niedokrwistość megaloblastyczna
Na skutek braku tej witaminy może dojść do niedokrwistości megaloblastycznej, która jest szczególnie niebezpieczna u ciężarnych.
W jej przebiegu dochodzi do nieprawidłowej syntezy DNA i niskiej ilości czerwonych krwinek. Wywołuje ona osłabienie, bladość skóry, zaburzenia ze strony układu nerwowego. Najlepiej stosować wtedy połączenie jak witamina B12 i kwas foliowy.
Kwas foliowy a choroby sercowo-naczyniowe
Niedobór kwasu foliowego sprzyja hiperhomocysteinemii, czyli nadmiernej ilości homocysteiny. Powoduje ona uszkodzenia naczyń krwionośnych. Przez to zwiększa ryzyko chorób jak miażdżyca, choroba wieńcowa, a także zawały, udary mózgu.
Kwas foliowy a układ nerwowy
Witamina ta odgrywa istotną rolę w pracy układu nerwowego, ponieważ wspiera produkcję neuroprzekaźników, działanie mózgu i nerwów. Zmniejsza ryzyko chorób neurodegeneracyjnych i psychicznych, w tym depresji. Poprawia pamięć, koncentrację.
Kwas foliowy na włosy
Prawidłowa ilość kwasu foliowego w organizmie to również zdrowsze włosy. Związek ten pobudza macierz włosową i przez to pomaga w powstawaniu nowych włosów i przyspiesza ich wzrost. Polecany jest też osobom z wypadaniem włosów.
Tarczyca a kwas foliowy
Braki kwasu foliowego mogą sprzyjać problemom z tarczycą, zwłaszcza jej niedoczynności. W chorobach tarczycy częściej dochodzi też do niedokrwistości, więc stosowanie tego związku jest rekomendowane także z tego powodu.
Kwas foliowy w profilaktyce nowotworów
Badania sugerują, że jego niedobory podwyższają niebezpieczeństwo rozwoju nowotworów na skutek zaburzeń syntezy kwasów nukleinowych i DNA.
Udokumentowano między innymi redukcję ryzyka raka okrężnicy przy regularnym stosowaniu tego związku. Także pomaga on w ochronie szyjki macicy przed dysplazją i nowotworem.
Jak stosować kwas foliowy?
W okresach niedoborów i podwyższonego zapotrzebowania zaleca się suplementację kwasu foliowego środkami w postaci tabletek, kapsułek, płynów.
Kiedy brać kwas foliowy – rano czy wieczorem? Pora jego stosowania nie ma znaczenia.
Jak długo można brać suplementy z tym związkiem? Długotrwałe przyjmowanie kwasu foliowego w odpowiednich dawkach nie powoduje negatywnych skutków.
Kwas foliowy – dawkowanie
Zapotrzebowanie na kwas foliowy jest zależne od licznych czynników, w tym od wieku, płci, stanu zdrowia.
Suplementacja kwasu foliowego – ile dziennie należy go brać?
- U dzieci – 150-300 mcg dziennie,
- U młodzieży i dorosłych – 400 mcg dziennie,
- U kobiet planujących ciążę, w ciąży – 600 mcg dziennie,
- U kobiet karmiących piersią – 500 mcg dziennie.
Przedawkowanie kwasu foliowego
Czy można przedawkować kwas foliowy? Ryzyko przedawkowania jest bardzo niskie, ponieważ witamina ta jest wydalana z moczem. Zbyt wysokie dawki mogą jednak powodować nadmiar i niekorzystne skutki uboczne.
Nadmiar kwasu foliowego może wywołać:
- Zamaskowanie niedoborów witaminy B12,
- Większe ryzyko autyzmu u dziecka,
- Wyższe ryzyko nawrotu raka, między innymi jelita grubego, prostaty.
Z czym nie łączyć kwasu foliowego?
Gorsze wchłanianie kwasu foliowego powodują:
- Alkohol,
- Doustne środki antykoncepcyjne,
- Leki antagonisty kwasu foliowego,
- Wysoka temperatura.
Natomiast wchłanianiu sprzyjają inne witaminy z grupy B, witamina C.
Przeciwwskazania i skutki uboczne kwasu foliowego
Zasadniczo prawidłowo dawkowana folacyna nie ma przeciwwskazań w stosowaniu i nie powoduje skutków ubocznych.
W przypadku suplementów diety mogą pojawić się działania niepożądane na skutek nadwrażliwości na substancje znajdujące się w ich składzie. Są to głównie reakcje alergiczne, zaburzenia trawienne.
Kwas foliowy – cena
Koszt suplementów z kwasem foliowym wynosi średnio od 8 do 60 złotych zależnie od preparatu.
Kwas foliowy – który wybrać?
Suplementy z kwasem foliowym występują w wielu wariantach – mogą zawierać tylko ten związek lub inne związki dla synergicznego działania. Jest on obecny głównie w preparatach dla kobiet planujących ciążę i w ciąży, dla osób zagrożonych chorobami serca i układu krążenia.
Kwas foliowy metylowany
Dla najlepszych efektów warto stosować kwas foliowy metylowany jako 5-metylotetrahydrofolian, czyli aktywna forma tej witaminy. Jest ona szczególnie zalecana u osób z mutacją genu MTHFR, który zaburza przekształcanie kwasu foliowego w jego aktywną formę.
Źródła:
1. Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, pod redakcją Mirosława Jarosza, Ewy Rychlik, Katarzyny Stoś, Jadwigi Charzewskiej, Instytut Żywności i Żywienia, 2020.
2. Kwas foliowy w fizjologii i patologii, Hanna Czeczot, Postepy Hig Med Dosw. (online), 2008; 62: 405-419.
3. Skutki niedostatecznej podaży kwasu foliowego ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia dla kobiet w wieku rozrodczym, Ewa Cieślik, Agnieszka Gębusia, Hygeia Public Health 2011, 46(4): 431-436.
4. Folic Acid and Autism: A Systematic Review of the Current State of Knowledge, Bianka Hoxha, Malvina Hoxha, Elisa Domi, Jacopo Gervasoni, Silvia Persichilli, Visar Malaj, Bruno Zappacosta, Cells. 2021 Aug; 10(8): 1976.