biostima.pl

Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj naturalnych produktów
Menu

Dlaczego Biostima?

Opcje przeglądania

Nie zapomnij użyć kodu RABAT10 dla ekstra rabatu! 🎁

Kup w przeciągu:

Teanina

Teanina, a dokładnie L-teanina jest aminokwasem naturalnie występującym w liściach zielonej herbaty. To właśnie ten związek odpowiedzialny jest za działanie uspokajające, redukujące stres oraz poprawiające nastrój co może być odczuwane po wypiciu tego zdrowego napoju. Aby uzyskać taki efekt, można również wybrać suplementy diety z teaniną, które zapewniają takie same rezultaty. Polecane są dla osób odczuwających lęki, depresję, bezsenność, a także wspomagają pamięć i koncentrację. Zamów suplementy diety z teaniną w naszym sklepie Biostima i zadbaj o swoją równowagę psychiczną!

Teanina - informacje

L-teanina lub teanina jest aminokwasem obecnym przede wszystkim w zielonej herbacie. Dostępna jest także w formie suplementów diety. Jakie ma właściwości? Na co pomaga? Jak ją dawkować?

Co to jest?

Teanina (Theanine) jest zaliczana do aminokwasów niebiałkowych. Stanowi ona pochodną glutaminy, która występuje w różnych białkach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

Związek ten naturalnie ma formę enancjomeru w konfiguracji L, dlatego określany jest też jako L-teanina. Jej lustrzanym odbiciem jest D-teanina.

Badania wykazały, że L-teanina ma działanie psychoaktywne oraz nootropowe. Oznacza to, że wpływa na funkcjonowanie mózgu, a także pomaga w poprawie pamięci, koncentracji i kreatywności.

Źródła

Głównym źródłem teaniny jest zielona herbata, która produkowana jest z roślin kamelia (Camellia L.). W dużych ilościach jest ona obecna w herbacie matcha, czyli w sproszkowanych liściach herbaty zielonej. Także wykryto ją w innych gatunkach herbaty – czarnej, białej.

Krzewy herbaty, z których pozyskuje się pąki liściowe i liście do produkcji herbaty zielonej, są na kilka tygodni przed zbiorami przykrywane matami, które chronią je przed światłem słonecznym. To powoduje zwiększenie ilości obecnych w nich aminokwasów, w tym teaniny.

Obecnie teanina wytwarzana jest także za pomocą metody enzymatycznej z aminokwasów. W ten sposób powstaje związek identyczny z tym, który występuje w zielonej herbacie.

Ponadto teaninę odkryto w wybranych gatunkach grzybów.

Teanina a teina

Teaniny nie powinno się mylić z teiną. Teiną nazywa się kofeinę występującą w herbacie, która także wykazuje działanie psychoaktywne, a dokładnie energetyzujące i stymulujące.

Działanie

Teanina jest związkiem, który przenika przez barierę krew-mózg, czyli barierę fizyczną wytworzoną ze śródbłonka naczyń włosowatych, jaka znajduje się między naczyniami krwionośnymi oraz tkankami nerwowymi. Oznacza to, że może ona oddziaływać bezpośrednio na układ nerwowy.

Prowadzone nad teaniną badania wykazały, że wpływa ona na fale alfa w mózgu, powodując zwiększenie ich intensywności. Fale alfa, które określane są także jako fale Bergera, są rodzajem fal elektromagnetycznych, które wytwarzane są przez mózg. Mogą być one badane z użyciem metod elektroencefalografii oraz magnetoencefalografii. Fale te są wykrywane głównie w stanie odprężenia, relaksu.

Ponadto teanina wpływa na stężenie neurotransmiterów, a w szczególności glicyny, serotoniny, GABA i dopaminy, zwiększając ich aktywność.

Właściwości

Teanina jest substancją o właściwościach psychoaktywnych, czyli oddziałuje na mózg. Także ma właściwości nootropowe, co oznacza, że poprawia funkcje poznawcze. Przez to jest uznawana za skuteczny suplement diety, który ma pozytywny wpływ na psychikę.

Właściwości lecznicze L-teaniny:

  • Redukuje stres i niepokój,
  • Powoduje rozluźnienie,
  • Poprawia nastrój,
  • Zmniejsza przemęczenie,
  • Zwiększa koncentrację,
  • Pozytywnie wpływa na pamięć krótkotrwałą i długotrwałą,
  • Ma działanie neuroprotekcyjne,
  • Zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej i masę ciała.
Sprawdź naturalne preparaty z teaniną

Zastosowanie

Aminokwas jak teanina może pomóc w wielu sytuacjach. Kiedy warto zdecydować się na jej zastosowanie?

Stres

Picie zielonej herbaty oraz zażywanie suplementów z L-teaniną łagodzi stres. Warto stosować ją w okresie nadmiernego stresu, ponieważ zmniejsza napięcie i pomaga w relaksie, wypoczynku.

Nerwica

U osób stosujących związek jak L-teanina nerwica staje się łagodniejsza. Dochodzi wtedy do zmniejszenia dolegliwości jak zdenerwowanie, niepokój i jednocześnie do większego odprężenia.

Depresja

W L-teaninie upatruje się także naturalnego sposobu poprawy nastroju w depresji. Podnosi nastrój, odpręża, dlatego może zmniejszać objawy depresyjne.

Lęki

Po zieloną herbatę lub suplementy z L-teaniną warto także sięgnąć przy pojawieniu się lęków, fobii. Przez wpływ na dopaminę i serotoninę łagodzi ona napięcie i stabilizuje nastrój.

Bezsenność

Działanie teaniny docenią osoby mające problemy z bezsennością. Stosowana na sen pomaga w szybszym zasypianiu i regeneracji organizmu w trakcie nocy.

Pamięć i koncentracja

Po ten aminokwas warto również sięgnąć, by poprawić swoje zdolności poznawcze. Polepsza on pamięć, koncentrację i kreatywność, pomaga w zdobywaniu wiedzy.

PMS – zespół napięcia przedmiesiączkowego

Teanina łagodzi objawy towarzyszące zespołowi napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Wpływa pozytywnie zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne przed oraz w trakcie menstruacji.

Nadciśnienie

Dzięki teaninie można także obniżyć poziom ciśnienia tętniczego krwi, co prawdopodobnie ma związek z jej wpływem na serotoninę. Właśnie dlatego polecana jest ona osobom z nadciśnieniem.

Nowotwory

Stosowanie teaniny może zapobiegać rozwojowi nowotworów ze względu na jej działanie antyoksydacyjne.

Choroby neurodegeneracyjne

Teanina chroni układ nerwowy, zapobiegając uszkodzeniu nerwów, dlatego zmniejsza ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych jak choroba Parkinsona, choroba Alzheimera.

Dieta odchudzająca

Związek ten nasila spalanie tkanki tłuszczowej, czyli lipolizę i wspomaga metabolizm, dlatego jest on często rekomendowany osobom na dietach odchudzających. Polecane jest wtedy stosowanie teaniny razem z kofeiną, by przyspieszyć przemianę materii i zredukować przez to masę ciała.

Upojenie alkoholowe

Badania przeprowadzone z użyciem L-teaniny i alkoholu wykazały, że może ona spowodować szybszą regenerację organizmu w stanie upojenia alkoholowego. W efekcie zmniejsza kaca.

Jak stosować?

L-teaninę można dostarczać do organizmu na dwa sposoby – przez picie zielonej herbaty lub za pomocą suplementów diety.

Największą ilość tego prozdrowotnego związku zawiera zielona herbata, a w szczególności herbata matcha, która składa się ze sproszkowanych liści. Herbatę matcha można zaparzać w temperaturze 80 stopni przez 3-6 minut lub dodawać ją do innych produktów – koktajli, jogurtów, lodów, mleka, soku.

L-teanina jest także obecna w herbacie tradycyjnej liściastej i w torebkach – zielonej, czarnej oraz białej.

Suplementy diety zawierające L-teaninę dostępne są jako tabletki, kapsułki, płyny oraz proszek. Mogą one wykorzystywać związek produkowany enzymatycznie albo zawierać ekstrakt z liści zielonej herbaty.

W sprzedaży dostępne są także preparaty złożone zawierające teaninę z innymi związkami. Połączenie teanina i kofeina wspomaga czas reakcji i dokładność oraz wspiera lipolizę. Łączona jest ona także z innymi związkami adaptogennymi i poprawiającymi funkcje poznawcze jak: ashwagandha, ekstrakty z cytryńca chińskiego, różeńca górskiego, bakopy drobnolistnej (Bacopa monnieri), miłorzębu dwuklapowego (Ginkgo biloba), pokrzywki (Coleus forskohlii). W preparatach na sen L-teaninie często towarzyszą witaminy z grupy B, melisa, lawenda, chmiel, melatonina, kwas gamma-aminomasłowy (GABA).

L-teanina a teanina – co wybrać?

Terminy te stosowane są zamiennie, ponieważ najczęściej odnoszą się one do tego samego związku, czyli do L-teaniny.

L-teanina - zamów online

Dawkowanie

Dla związku jak L teanina dawkowanie nie zostało ustalone, jednak w praktyce i badaniach naukowych najczęściej stosowana jest maksymalna dawka wynosząca 200 mg na dzień.

Aby poprawić jakość snu, L-teanina może być używana na noc.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

W przypadku związku jak L-teanina skutki uboczne nie zostały dotychczas zauważone. Prowadzone nad nią badania nie wykazały, że powoduje ona powstanie znacznych, długoterminowych działań niepożądanych.

Ostrożność przy używaniu L-teaniny powinny zachować osoby stosujące:

  • Leki obniżające ciśnienie krwi,
  • Leki stymulujące.

Nie przeprowadzono badań na temat stosowania L-teaniny w ciąży oraz w okresie karmienia piersią, dlatego przed rozpoczęciem jej zażywania zaleca się skonsultować z lekarzem.

Cena

L teanina w formie suplementów diety to wydatek około 25-40 złotych za 100 kapsułek, które wystarczają na około 3 miesiące suplementacji. Najwięcej kosztują suplementy zawierające standaryzowane ekstrakty z zielonej herbaty – wydatek to nawet około 140-150 złotych za opakowanie zawierające 200 g proszku.

Gdzie kupić?

Suplementy zawierające L-teaninę można zakupić bez recepty. Są one dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych – aptekach, zielarniach i w sklepach z produktami prozdrowotnymi.

Jaka najlepsza?

W sprzedaży można znaleźć wiele suplementów zawierających L-teaninę. Co wybrać, aby zadbać o swoje zdrowie?

Polecanym preparatem jest Teanina Aliness L-Theanine 200 mg 100 kaps., który zawiera teaninę w dawce 200 mg w jednej kapsułce. Suplement ten jest wegański, wolny od GMO oraz alergenów jak gluten, laktoza i soja.

Źródła:
1. Wybrane właściwości biologiczne i farmakologiczne zielonej herbaty (Camellia sinensis (L.) O. Kuntze), Małgorzata Kania, Justyna Baraniak, Borgis - Postępy Fitoterapii 1/2011, s. 34-40.
2. Theae viridis folium – liść zielonej herbaty w fitoterapii i kosmetologii, Henryk Różański, https://rozanski.li/2872/theae-viridis-folium-lisc-zielonej-herbaty-w-fitoterapii-i-kosmetologii/.
3. L-Theanine reduces psychological and physiological stress responses, Kenta Kimura, Makoto Ozeki, Lekh Raj Juneja, Hideki Ohiraa, Biological Psychology, Volume 74, Issue 1, January 2007, Pages 39-45.
4. The effects of L-theanine on alpha-band oscillatory brain activity during a visuo-spatial attention task, Manuel Gomez-Ramirez, Simon P. Kelly, Jennifer L. Montesi, John J. Foxe, Brain Topography, 22 (1), s. 44–51, 2009.

Promocje
INAMIA Kurkumina + Laktoferyna
INAMIA Kurkumina + Laktoferyna

209,24 zł

Cena regularna: 224,99 zł

Najniższa cena: 224,99 zł
szt.
INAMIA Antyoksydant 60 kaps.
INAMIA Antyoksydant 60 kaps.

92,99 zł

Cena regularna: 99,99 zł

Najniższa cena: 99,99 zł
szt.
INAMIA Capilis 60 kaps.
INAMIA Capilis 60 kaps.

65,09 zł

Cena regularna: 69,99 zł

Najniższa cena: 69,99 zł
szt.
INAMIA Kurkumina Plus 60 kaps.
INAMIA Kurkumina Plus 60 kaps.

74,39 zł

Cena regularna: 79,99 zł

Najniższa cena: 79,99 zł
szt.
INAMIA Skin & Hair Max 60 kaps.
INAMIA Skin & Hair Max 60 kaps.

60,44 zł

Cena regularna: 64,99 zł

Najniższa cena: 64,99 zł
INAMIA Kwas Hialuronowy + Kolagen 60 kaps.
INAMIA Kwas Hialuronowy + Kolagen 60 kaps.

106,02 zł

Cena regularna: 114,00 zł

Najniższa cena: 114,00 zł
szt.
Holder do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium