biostima.pl

Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj naturalnych produktów
Menu

Dlaczego Biostima?

Opcje przeglądania

Nie zapomnij użyć kodu RABAT10 dla ekstra rabatu! 🎁

Kup w przeciągu:

Enzymy Trawienne

Enzymy trawienne znajdują się na każdym odcinku przewodu pokarmowego i odpowiadają za prawidłowe trawienie pożywienia. Zaliczają się do nich m.in. amylaza, laktaza, lipaza, proteaza oraz celulaza. Gdy zaczyna ich brakować, efektem są nieprzyjemne dolegliwości – bóle brzucha, zaparcia, biegunki, wzdęcia. Warto wtedy rozpocząć suplementację enzymów trawiennych w formie praktycznych kapsułek. Dostępne preparaty zawierają wszystkie najważniejsze enzymy i dodatkowe składniki – probiotyki, błonnik. Zamów je w naszym sklepie Biostima i zadbaj o pracę swojego układu trawiennego!

Enzymy trawienne - informacje

Enzymy pełnią bardzo ważną funkcję w procesach trawienia, a ich niedobór może spowodować problemy z działaniem układu pokarmowego. Które narządy produkują enzymy trawienne? Jak zadbać o ich odpowiednią ilość?

Co to są enzymy trawienne?

Enzymami trawiennymi nazywa się grupę enzymów wytwarzanych przez układ pokarmowy. Są to przede wszystkim enzymy hydrolityczne, czyli hydrolazy, które działają w środowisku wodnym.

Za ich pomocą odbywa się szybszy rozkład złożonych związków do prostszych cząsteczek. Dochodzi wtedy do łatwiejszego przyswajania składników odżywczych z pożywienia.

Do grupy enzymów trawiennych zaliczane są enzymy pochodzenia zwierzęcego, w tym produkowane przez organizm człowieka, enzymy roślinne, a także enzymy pozyskiwane z grzybów, drożdży i bakterii.

Enzymy trawienne – rodzaje

Wyróżnia się różne grupy enzymów trawiennych w zależności od ich działania:

 • Peptydazy – enzymy odpowiadające za rozkład wiązań peptydowych w białkach, zaliczane są do proteaz, czyli enzymów proteolitycznych. W ich skład wchodzą także bromelaina, papaina oraz nattokinaza.
 • Amylazy – enzymy rozkładające wiązania glikozydowe w węglowodanach. Obejmują również laktazę, która odpowiedzialna jest za trawienie mleka.
 • Lipazy – enzymy służące do rozkładu wiązań estrowych w tłuszczach.
 • Nukleazy – enzymy służące do rozkładania kwasów nukleinowych, które oddziałują na kwasy rybonukleinowe (RNA) i na kwas deoksyrybonukleinowy (DNA).

Jakie narządy produkują enzymy trawienne?

Proces trawienia jest wieloetapowy. Uczestniczą w nim różne narządy wydzielające enzymy, które kolejnymi etapami rozkładają składniki odżywcze. Proces ten rozpoczyna się już w jamie ustnej podczas przeżuwania pożywienia, a następnie ma miejsce w żołądku poprzez soki żołądkowe oraz w jelitach za pomocą soków trzustkowych i jelitowych.

Podział enzymów ze względu na miejsce ich działania:

 • Enzymy trawienne jamy ustnej – amylaza ślinowa, lizozym.
 • Enzymy trawienne żołądka – pepsyna, podpuszczka, lipaza żołądkowa.
 • Enzymy trawienne trzustki – lipaza trzustkowa, amylaza trzustkowa, trypsyna, chymotrypsyna, karboksypeptydazy, elastaza, nukleazy trzustkowe.
 • Enzymy trawienne jelit – maltaza, laktaza, sacharaza, karboksypeptydazy, aminopeptydazy, nukleotydazy i fosfatazy.

Wyróżnia się także roślinne enzymy trawienne, do których zaliczają się głównie bromelaina pochodząca z ananasa i papaina z papai, czyli melonowca właściwego. Szczególnym typem enzymu trawiennego jest także nattokinaza, która pozyskiwana jest z potrawy natto ze sfermentowanej soi.

Działanie enzymów trawiennych

Organizm człowieka produkuje enzymy niezbędne do trawienia różnych składników odżywczych.

Enzymy trawienne pełnią rozmaite funkcje:

 • Dbają o poprawne działanie układu pokarmowego,
 • Odpowiadają za rozkładanie spożywanych pokarmów,
 • Wspomagają procesy metaboliczne, czyli przemianę materii,
 • Ułatwiają wchłanianie składników odżywczych w układzie pokarmowym.

Niedobór enzymów trawiennych

Niewłaściwa ilość enzymów trawiennych może spowodować pojawienie się niepożądanych objawów, które z czasem mogą wywołać nieprawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

Do niedoboru enzymów trawiennych dochodzi często u osób z nieprawidłową dietą, seniorów, osób zestresowanych, z chorobami układu pokarmowego.

Objawy niedoboru enzymów trawiennych:

 • Częste zaparcia,
 • Wzdęcia,
 • Biegunki,
 • Bóle brzucha,
 • Nudności,
 • Uczucie przepełnienia,
 • Refluks żołądkowo-przełykowy,
 • Niestrawność.
Enzymy trawienne - zamów online

Jak uzupełnić enzymy trawienne?

Gdy dochodzi do niedoboru enzymów trawiennych, najważniejsze jest uzupełnienie ich poziomu. Jak odbudować enzymy trawienne?

By zwiększyć ilość wydzielanych enzymów trawiennych, należy zadbać o zbilansowaną dietę. Wskazane jest jedzenie produktów nieprzetworzonych, bogatych w błonnik i probiotyki, które korzystnie wpływają na trawienie. Należy unikać produktów wysokoprzetworzonych, fast-foodów, słodyczy, potraw smażonych, które są ciężkostrawne.

Enzymy na trawienie - suplementy

Dodatkowym wsparciem są suplementy diety zawierające naturalne enzymy trawienne, które dostarczają je bezpośrednio do układu pokarmowego, gdzie wspomagają procesy trawienia pokarmów. W sprzedaży dostępne są preparaty zawierające różne rodzaje enzymów, także w formie złożonych kompleksów, które umożliwiają trawienie wielu typów substancji odżywczych.

Już jednorazowe zastosowanie preparatu z enzymami trawiennymi pozwala na poprawę samopoczucia. Systematyczne zażywanie enzymów wspierających trawienie pomaga w uzyskaniu długotrwałych efektów w zapobieganiu nieprzyjemnym dolegliwościom ze strony układu pokarmowego.

Gdzie kupić naturalne enzymy trawienne?

Preparaty zawierające enzymy trawienne są obecnie oferowane w wielu sklepach. Można zakupić je w aptekach, zielarniach oraz w innych punktach oferujących suplementy diety i zdrową żywność.

W zależności od rodzaju preparatu koszt jego zakupu wynosi od 45 do 60 złotych za 90-100 kapsułek, co pozwala na prowadzenie suplementacji przez okres około 3 miesięcy.

Które enzymy trawienne wybrać?

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje enzymów trawiennych w formie suplementów diety. Które wybrać?

Wśród rekomendowanych suplementów znajdują się:

 • Bromelaina Aliness 500 mg/Papaina 200 mg 100 kaps. – preparat zawierający bromelainę z ananasa i papainę pozyskiwaną z melonowca właściwego, czyli papai. Są to enzymy proteolityczne, które wspomagają trawienie aminokwasów.
 • Multi Enzyme Complex PRO Aliness – suplement zawierający grupę roślinnych enzymów trawiennych jak amylaza, proteaza, celulaza, lipaza, laktaza, beta-glukan, bromelaina, a także składniki Fibregum, Lactowise i Lactospore. Ma wszechstronne zastosowanie we wspieraniu trawienia.
 • Enzyme Complex PRO Aliness - suplement bazujący na roślinnych enzymach trawiennych w formie kompleksu Digezyme, do którego zaliczają się amylaza, laktaza, proteaza, celulaza, lipaza. Dodatkowo zawiera składniki Fibregum i Lactowise.

Osoby, które prowadzą dietę wegetariańską i wegańską, powinny wybierać preparaty, które są wolne od składników odzwierzęcych. Zaliczają się do nich również suplementy diety ALINESS.

Źródła:
1. Biologia. Fizjologia zwierząt z elementami fizjologii człowieka, Barbara Bukała, Wydawnictwo Szkolne Omega, Kraków, 2005, s. 161–164.
2. Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, 2020.

Promocje
ForMeds BICAPS® Multiduo
ForMeds BICAPS® Multiduo
94,39 zł 67,99 zł
BEORGANIC Witamina D3 BIO 2000 j.m. 60 tab.
BEORGANIC Witamina D3 BIO 2000 j.m. 60 tab.
42,99 zł 32,00 zł
SWANSON Ubiquinol 200 mg 30 kaps.
SWANSON Ubiquinol 200 mg 30 kaps.
191,91 zł 161,00 zł
szt.
Holder do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium