biostima.pl

Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj naturalnych produktów
Menu

Dlaczego Biostima?

Opcje przeglądania
Forma podania aminokwasu
Cena
  • od
    do
Nowość
Promocja

Nie zapomnij użyć kodu RABAT10 dla ekstra rabatu! 🎁

Kup w przeciągu:

Podagrycznik

Podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria L.) jest od wieków stosowany jako składnik zielarski. Nazwa tej rośliny wywodzi się od podagry, ponieważ kiedyś stosowana była w jej leczeniu. Ma ona jednak znacznie szersze zastosowanie prozdrowotne. Zioła i wygodne w stosowaniu suplementy z ekstraktem z ziela podagrycznika pospolitego polecane są dla osób, które chcą zadbać o swoją formę i szczupłą sylwetkę, poprawić procesy trawienne, wspierać funkcjonowanie wątroby, nerek i układu moczowego. Wybierz produkty z podagrycznikiem i złóż swoje zamówienie!

YANGO Podagrycznik Pospolity Ekstrakt 90 kaps. YANGO Podagrycznik Pospolity Ekstrakt 90 kaps.
Producent: Yango
Cena:

38,87 zł

Cena regularna: 48,90 zł

Najniższa cena: 48,90 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja!

Podagrycznik pospolity – składniki aktywne, właściwości, zastosowanie. Jak go używać?

Najczęściej podagrycznik pospolity uznawany jest za chwast i zwalczany. Ma on jednak wiele korzystnych właściwości prozdrowotnych, które powodują, że również dzisiaj używany jest w profilaktyce i terapii różnych dolegliwości. Zobacz, czym jest podagrycznik i kiedy warto go stosować!

Podagrycznik – co to jest?

Podagrycznik pospolity (łac. Aegopodium podagraria L.) wchodzi w skład rodziny selerowatych.

To wieloletnia roślina rozpowszechniona w Europie, Ameryce Północnej i w Azji, która często widoczna jest w przydomowych ogródkach, zaroślach, na łąkach, przy drogach. Preferuje stanowiska cieniste, wilgotne.

Swoją nazwę podagrycznik zawdzięcza tradycyjnemu zastosowaniu. Dawniej był on używany do leczenia dny moczanowej, która określana jest jako podagra.

Nazwy zwyczajowe podagrycznika to:

  • Kozia stopa,
  • Kurza stopa,
  • Diabelska stopka,
  • Ger,
  • Giersz,
  • Srocyna,
  • Krzemionka,
  • Barszcznica,
  • Śnitka.

Jak wygląda podagrycznik?

Podagrycznika można rozpoznać po wzniesionej, pustej w środku łodydze pokrytej bruzdami, trójlistkowych liściach z ząbkowaniem oraz drobnych białych kwiatach zebranych w baldachy.

Charakterystyczną cechą tej rośliny jest również jej silne kłącze, które tworzy liczne rozłogi. Właśnie dlatego jest ona trudna w likwidacji, ponieważ może szybko odrastać nawet z niewielkich fragmentów pozostawionych w glebie.

Jakie składniki zawiera podagrycznik pospolity?

Aegopodium podagraria L. zawiera w składzie wiele substancji o właściwościach prozdrowotnych, co spowodowało, że jest on używany również jako cenne zioło w fitoterapii.

Składniki aktywne występują w różnych częściach rośliny, w tym w jej kłączu, łodygach, liściach oraz w kwiatach.

Substancje czynne w podagryczniku:

  • Poliacetyleny, w tym falkarinol i falkarindiol – mają odpowiadać za funkcje ochronne rośliny,
  • Olejek eteryczny – zawiera on mono- i seskwiterpeny,
  • Związki fenolowe – zaliczają się do nich antyoksydacyjne flawonoidy, kumaryny i kwasy fenolowe,
  • Kwasy organiczne – kawowy, chlorogenowy,
  • Pochodne kwercetyny – w tym hiperozyd, izokwercytryna, kemferol,
  • Związki mineralne – żelazo, potas, magnez, mangan, miedź, bor i inne,
  • Karotenoidy,
  • Witamina C.

Podagrycznik – właściwości lecznicze

Od wieków używany był on w medycynie ludowej w celu zwalczania wielu schorzeń. Był również powszechnie używany jako składnik diety, między innymi do przyrządzania zup.

Teraz również jest często stosowany, ponieważ zawarte w nim składniki aktywne mogą pomóc w różnych dolegliwościach i zapobiegać ich nawrotom.

Podagrycznik – właściwości:

  • Przeciwzapalne,
  • Antyoksydacyjne,
  • Przeciwnowotworowe,
  • Moczopędne,
  • Uspokajające,
  • Przyspieszające przemianę materii,
  • Przeciwbakteryjne,
  • Oczyszczające.

Na co pomaga podagrycznik?

Roślina ta stanowi naturalne wsparcie w różnych dolegliwościach. Jakie jest jej działanie?

Podagrycznik – zastosowanie:

  • Dna moczanowa – najczęściej zaleca się podagrycznik na dnę moczanową, czyli na podagrę. W tej chorobie dochodzi do odkładania się kryształków soli kwasu moczowego w stawach, głównie w stopach, co powoduje duży ból. Tradycyjnie podagrycznik jest używany na podagrę, aby zapobiegać jej występowaniu i łagodzić objawy.
  • Reumatyzm i RZS (reumatoidalne zapalenie stawów) – ze względu na działanie przeciwzapalne podagrycznik na stawy pozwala na uzyskanie dobrych efektów kuracji. Może zmniejszyć dolegliwości bólowe i poprawić ruchomość stawów.
  • Hemoroidy – podagrycznik na hemoroidy to tradycyjny sposób na zmniejszenie objawów związanych z guzkami krwawniczymi, żylakami odbytu. Wspomaga on odpływ krwi z hemoroidów, a przez to zmniejsza ich wielkość i redukuje ból.
  • Zapalenia układu moczowego – w medycynie naturalnej jest stosowany również na dolegliwości układu moczowego, między innymi zapalenia pęcherza moczowego. Wspomaga oczyszczanie układu moczowego i łagodzenie dolegliwości wywołanych przez bakterie.
  • Kamica nerkowa – moczopędne i przeciwzapalne działanie podagrycznika pospolitego powoduje, że jest on używany jako naturalny sposób kuracji kamieni nerkowych. Jego składniki pomagają w redukcji bólu i wypłukiwaniu kamieni z dróg moczowych.
  • Infekcje bakteryjne i grzybicze – w badaniach wykazano między innymi działanie przeciwgronkowcowe podagrycznika. Stosowany jest on jako naturalne remedium w dolegliwościach wywołanych przez bakterie, grzyby.
  • Dolegliwości wątroby – ziele to wspomaga funkcjonowanie wątroby i wspiera jej naturalną regenerację.
  • Detoks – Aegopodium podagraria L. może być używany w celu poprawy trawienia oraz przemiany materii. Dzięki temu pomaga również w oczyszczaniu oraz w detoksie organizmu i polecany jest osobom, które chcą uzyskać szczupłą sylwetkę.
  • Rany skórne – stosowanie podagrycznika na rany było często praktykowane przed laty, ale stosowane jest ono także obecnie. Świeże, zmielone liście przykładane są do ran, by wspierać ich gojenie się.
  • Cera trądzikowa – za pomocą wywarów z podagrycznika można przemywać skórę z trądzikiem, by regulować wydzielanie sebum i zmniejszać wypryski.

Podagrycznik: jak stosować jego ziele?

Aegopodium podagraria L. może być stosowany na kilka sposobów:

1. Świeże ziele podagrycznika

Można zebrać go z ogródka czy łąki i używać do przygotowywania naparów, jako dodatek do dań lub też do obkładania nim skóry.

Do spożycia najlepiej wybierać młode liście i łodygi, ponieważ z czasem stają się one coraz bardziej gorzkie. Młody podagrycznik ma przyjemny, marchewkowy i korzenny smak. Z podagrycznika przygotowuje się między innymi sałatki, zupy, pasty do pieczywa, pesto.

2. Suszone ziele podagrycznika

W zielarniach i innych sklepach można znaleźć również suszone ziele, które przeznaczone jest do przygotowywania naparów – herbatek ziołowych.

Do przygotowania naparu należy 1 łyżkę ziela zalać 1 szklanką gorącej wody i odstawić do zaparzenia pod przykryciem przez 15 minut.

Gdy stosowany jest podagrycznik, jak często pić przygotowywany z niego napar? Zaleca się stosowanie 1 szklanki 3 razy dziennie.

Napar może być używany również zewnętrznie, na przykład do przemywania ran, podrażnień czy skóry trądzikowej.

3. Podagrycznik w tabletkach

Wybrani producenci suplementów diety oferują również podagrycznik w tabletkach. Zawierają one ekstrakt z tej rośliny. Zazwyczaj stosuje się ekstrakt w dawce 400 mg na dzień.

Tabletki z podagrycznikiem są wygodne w stosowaniu dla osób, które nie przepadają za smakiem tego ziela.

Podagrycznik – przeciwwskazania

Nie powinny stosować go kobiety w ciąży i karmiące, a także dzieci. Osoby, które regularnie przyjmują leki, powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem używania tej rośliny.

Podagrycznik – skutki uboczne

Ziele to jest dobrze tolerowane i rzadko powoduje skutki uboczne. Najczęściej pojawiają się one przy większych dawkach i obejmują bóle brzucha, biegunki. Może ono również powodować reakcje alergiczne w postaci wyprysku kontaktowego, podrażnienia skóry, dolegliwości trawiennych.

Podagrycznik – gdzie kupić?

Suplementy diety z podagrycznikiem oraz suszone ziele można kupować w sklepach zielarskich, aptekach oraz w sklepach z preparatami prozdrowotnymi.

Ile kosztuje podagrycznik?

W przypadku ziela jak podagrycznik cena za suplementy diety wynosi od 20 do 60 złotych za opakowanie 90-100 kapsułek do 3-miesięcznej kuracji. Suszone ziele podagrycznika to wydatek 15-20 złotych za 200 g.

Źródła:
1. Podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria L.), Paweł Kunstman, Małgorzata Wojcińska, Paulina Popławska, Borgis - Postępy fitoterapii, 2012, 4: 244-249.
2. Zawartość polifenoli w ekstraktach z podagrycznika pospolitego (Aegopodium podagraria L.) oraz ich aktywność przeciwgronkowcowa, Karolina Jakubczyk, Paweł Kwiatkowski, Monika Sienkiewicz, Katarzyna Janda, Borgis
3. Postępy Fitoterapii 1/2018, s. 3-9. - Podagrycznik pospolity: http://rozanski.ch/forum/index.php?topic=910.0.

Promocje
YANGO Witamina C Kwas L-Askorbinowy W Proszku 100 g
YANGO Witamina C Kwas L-Askorbinowy W Proszku 100 g

25,76 zł

Cena regularna: 31,60 zł

Najniższa cena: 31,60 zł
szt.
SWANSON R-ALA Kwas Alfa Liponowy 100 mg 60 kaps.
SWANSON R-ALA Kwas Alfa Liponowy 100 mg 60 kaps.

85,53 zł

Cena regularna: 92,11 zł

Najniższa cena: 92,11 zł
szt.
SWANSON FiberAid Arabinogalaktan W Proszku 250 g
SWANSON FiberAid Arabinogalaktan W Proszku 250 g

107,64 zł

Cena regularna: 115,93 zł

Najniższa cena: 115,93 zł
szt.
MEDICA HERBS Mleczko Pszczele 40 kaps.
MEDICA HERBS Mleczko Pszczele 40 kaps.

16,95 zł

Cena regularna: 17,95 zł

Najniższa cena: 16,45 zł
szt.
YANGO Astragalus Premium™ 90 kaps.
YANGO Astragalus Premium™ 90 kaps.

40,14 zł

Cena regularna: 49,00 zł

Najniższa cena: 42,90 zł
MYVITA Complex Pure 100% Ashwagandha BIO KSM-66 120 kaps.
MYVITA Complex Pure 100% Ashwagandha BIO KSM-66 120 kaps.

56,16 zł

Cena regularna: 57,98 zł

Najniższa cena: 57,98 zł
szt.
Bestsellery
Holder do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium