Dlaczego Biostima?
Szeroki wybór suplementów, ponad 2500 produktów w stałej ofercie, w najlepszych cenach na rynku.
Jesteśmy czołowym sprzedawcą na Allegro, ale to na Biostima.pl oferujemy te same produkty w jeszcze lepszych cenach!
Produkty przechowywane w bezpiecznych warunkach, zgodnych z wymaganiami producentów.
Wszystkie nasze produkty są dostępne od ręki, dlatego możesz liczyć na ekspresową dostawę!
Skorzystaj z darmowej dostawy
już od 249 zł!
Z nami zadbasz o zdrowie, dobre samopoczucie, wygląd.
Nie zapomnij użyć kodu RABAT10 dla ekstra rabatu! 🎁
Kup w przeciągu:
Wspaniałe nowości już na półkach! Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy! ✨😍
Odkryj dostępne kody rabatowe i zacznij oszczędzać!🎁🔖
Złap darmową dostawę! 🚚 Kupuj za minimum 250zł i nie płać za przesyłkę! 🛒
DMSO
DMSO, inaczej sulfotlenek dimetylu albo dimetylosulfotlenek, to organiczny związek siarki o szerokich właściwościach prozdrowotnych. Ze względu na swoje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe DMSO najczęściej polecany jest w przypadku dolegliwości układu ruchu. Stosowany jest przez osoby z bólami stawowymi i mięśniowymi oraz RZS. Wspiera też oczyszczanie organizmu, poprawia pracę układu odpornościowego, ma lekkie działanie przeciwzakrzepowe, a także przeciwwirusowe i antynowotworowe. W sklepie Biostima zakupisz DMSO w formie płynów, proszków i wygodnych w używaniu żeli!
Właściwości, zastosowanie i dawkowanie DMSO
DMSO jest środkiem używanym w medycynie na różne dolegliwości. Czym on jest i jakie ma działanie? W jaki sposób należy go stosować?
DMSO – co to jest?
Dimetylosulfotlenek (ang. dimethyl sulfoxide), w skrócie określany jako DMSO, jest związkiem chemicznym zaliczanym do sulfotlenków. Wchodzi on w skład szerszej grupy związków siarki. Jego wzór chemiczny to C2H6OS.
Związek ten został zsyntetyzowany w 1866 roku przez rosyjskiego chemika Aleksandra Zajcewa.
Obecnie produkowany jest on przemysłowo z siarczku dimetylu (DMS), w trakcie przekształcania drewna w pulpę drzewną do produkcji celulozy (proces Krafta) oraz w procesie oksydacji z użyciem dwutlenku azotu.
DMSO ma szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się go między innymi jako odczynnik analityczny, reagent oraz rozpuszczalnik. Stosowany jest również jako krioprotektant w celu ochrony zamrażanych obiektów, na przykład komórek, tkanek.
Ponadto dimetylosulfotlenek stosowany jest w medycynie. W latach 60. XX wieku Stanley Jacob z uniwersytetu w Oregon w USA odkrył, że potrafi on przenikać przez skórę i błony śluzowe bez ich uszkadzania. DMSO zyskał też dużą popularność w latach 80. po emisji programu „60 minut” w USA, w którym przedstawiono go jako alternatywny lek na raka.
DMSO – właściwości
W medycynie dimetylosulfotlenek używany jest głównie jako związek o działaniu przeciwbólowym, przeciwutleniającym oraz przeciwzapalnym. Wykazuje też działanie przeciwdrobnoustrojowe – przeciwbakteryjne, grzybobójcze, przeciwwirusowe. Wspomaga przenikanie innych substancji aktywnych przez skórę, do krwiobiegu.
W trakcie stosowania DMSO może dochodzić do pojawienia się posmaku czosnku lub cebuli w ustach oraz podobnego zapachu skóry. Zwykle objaw ten obserwowany jest do kilku, kilkunastu godzin po wykorzystaniu tego związku.
DMSO a MSM
DMSO jest związkiem, z którego powstaje MSM, metylosiarczan lub metylosulfonylometan inaczej określany jako siarka organiczna. Do przekształcenia dochodzi na skutek reakcji dimetylosulfotlenku z tlenem.
DMSO – na co pomaga?
W przypadku związku siarki takiego, jak DMSO działanie prozdrowotne jest rozległe. Na co jest on najczęściej stosowany?
DMSO na zwyrodnienia i zapalenia stawów
Najczęściej dimetylosulfotlenek wykorzystywany jest na stawy. Stosowany jest on zewnętrznie między innymi na kolana, łokcie, kostki, nadgarstki.
Pozwala na zredukowanie dolegliwości towarzyszących stanom zapalnym stawów, zwyrodnieniom stawów, RZS – reumatoidalnemu zapaleniu stawów. Można korzystać z niego także po urazach. Zmniejsza dolegliwości bólowe, łagodzi stany zapalne, a przez to poprawia ruchomość stawów.
DMSO na bóle
Przeciwbólowe działanie dimetylosulfotlenku powoduje, że stosowany jest on często w łagodzenia bólów układu ruchu.
Pomaga między innymi przy bólach kręgosłupa, bólach mięśniowych, po urazach jak zwichnięcia, skręcenia, stłuczenia, przy obrzękach, siniakach. Dodatkowo rozluźnia mięśnie.
Można stosować go też w bólach innego pochodzenia, na przykład na bóle zatok, bóle uszu.
DMSO dla sportowców
Po preparaty zawierające dimetylosulfotlenek często sięgają sportowcy.
Pomagają one w redukcji dolegliwości jak naciągnięte, napięte mięśnie, bóle mięśniowe i stawowe, które mogą pojawić się po treningach, zawodach. Także można stosować je po kontuzjach.
DMSO na zapalenia układu moczowego
Związek ten wykorzystuje się w stanach zapalnych układu moczowego, głównie na podrażnienie i zapalenie pęcherza, między innymi w śródmiąższowym zapaleniu pęcherza moczowego.
Roztwór z DMSO wprowadzany jest do pęcherza za pomocą cewnika. Zaleca się kilkukrotne zastosowanie takiej terapii co 2 tygodnie dla uzyskania najlepszych efektów.
DMSO na skórę
Dzięki temu, że dimetylosulfotlenek potrafi przenikać przez skórę i błony śluzowe, a także ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwdrobnoustrojowe, stosowany jest on często w różnych dolegliwościach skórnych.
Wykorzystuje się między innymi DMSO na zmarszczki, na blizny, na trądzik, atopowe zapalenie skóry oraz inne zmiany skórne. Także może być on używany na łuszczycę, oparzenia, odleżyny, na rany, owrzodzenia. Ponadto stosowany jest w większych stężeniach przy brodawkach, odciskach, opryszczce.
Łagodzi uczucie swędzenia, zaczerwienienia, pomaga w regeneracji skóry, dzięki czemu zmiany mogą goić się szybciej.
Ze względu na swoje właściwości DMSO jest też składnikiem innych preparatów, ponieważ pozwala na skuteczne przenoszenie substancji aktywnych do głębszych warstw skóry.
DMSO na grzybicę
Związek ten wykazuje działanie przeciwgrzybicze, dlatego używany jest on w leczeniu grzybic, w tym grzybicy skóry oraz grzybicy stóp, paznokci. Wchodzi też w skład innych produktów miejscowych na grzybicę.
DMSO na żylaki
Stosowanie dimetylosulfotlenku może przynieść dobre rezultaty również w przypadku żylaków. Używany jest wtedy zewnętrznie.
Pomaga w przepływie krwi, zmniejszając ryzyko powiększania się zmian żylnych i redukując towarzyszące im dolegliwości jak uczucie ciężkości, obrzęki, bóle.
DMSO na włosy
Najczęściej wykorzystuje się ten związek w przypadku nadmiernego wypadania włosów. Stosowany jest na łysienie, na porost włosów, pomaga w ich wzmocnieniu.
DMSO na tarczycę
Jego przeciwzapalne działanie pomaga także w dolegliwościach zapalnych tarczycy, między innymi w chorobie autoimmunologicznej Hashimoto, która prowadzi do niedoczynności tarczycy.
DMSO a układ nerwowy
W medycynie alternatywnej DMSO stosowany jest w przypadku chorób neurodegeneracyjnych, które powodują zaburzenie pracy układu nerwowego. Zaliczane są do nich głównie choroba Parkinsona i choroba Alzheimera.
Dimetylosulfotlenek ma pomagać w redukcji stężenia białek amyloidowych, których nadmiar prowadzi do wystąpienia demencji i choroby Alzheimera. Ma też ograniczać negatywne oddziaływanie kwasu glutaminowego na układ nerwowy.
DMSO na detoks
Dimetylosulfotlenek wykorzystuje się w celu oczyszczenia organizmu. Wspomaga on pracę jelit i nerek, powodując szybsze usunięcie z organizmu produktów przemiany materii i toksyn.
DMSO na kobiece dolegliwości
Ten związek siarki używany jest między innymi na mięśniaki macicy oraz na endometriozę, czyli chorobę wywołującą przerost błony śluzowej macicy.
DMSO na raka
Dimetylosulfotlenek stosowany jest głównie w celu leczenia raka podstawnokomórkowego skóry. Wspomaga on przenikanie przez skórę leków przeciwnowotworowych, używany jest przy terapii światłem UV.
Można spotkać się również ze stosowaniem DMSO na nowotwory innych typów, natomiast dotychczas nie ma żadnych badań naukowych, które potwierdzałyby jego skuteczność w takich terapiach.
DMSO na szumy uszne
Szumy uszne, dzwonienie w uszach to kolejne dolegliwości, w których może pomóc DMSO. Zaleca się wtedy zakroplenie rozcieńczonego środka do uszu.
DMSO – jak stosować?
Dimetylosulfotlenek jest związkiem oferowanym w różnych formach, co pozwala na dobranie go do indywidualnych potrzeb.
W sprzedaży dostępne są poniższe rodzaje środków zawierających DMSO:
- Płyn – najczęściej oferowany jest w wysokim stężeniu wynoszącym 99%. Najlepiej korzystać z płynów oznaczonych jako CZDA – czysty do analizy, czyli o wysokiej klasie czystości, bez żadnych domieszek.
- Żel – wygodny w stosowaniu zewnętrznym, często z dodatkowymi domieszkami, na przykład z aloesem. Dostępne są żele o różnych stężeniach jak 50%, 70% oraz 90% DMSO.
- Maść – ma podobne zastosowanie do żeli, ale cięższą, tłustszą konsystencję.
Dla DMSO dawkowanie zależne jest od rodzaju wybranego preparatu oraz sposobu jego stosowania.
DMSO – jak stosować na skórę?
Najłatwiej wykorzystać gotowy żel lub maść z tym związkiem. Można również zastosować na skórę płyn z DMSO po jego rozcieńczeniu.
Preparat należy nakładać na czystą skórę. Przed i po jego aplikacji należy dokładnie umyć ręce. Można nakładać go 2-3 razy na dzień.
DMSO – jak rozcieńczyć do smarowania? Najczęściej przygotowuje się roztwór o stężeniu 50-90% z wodą. Przykładowo, aby uzyskać roztwór o stężeniu 60%, należy wymieszać 6 części płynu z DMSO z 4 częściami wody.
Zaleca się początkowe stosowanie niższych stężeń, by potem w razie potrzeby je zwiększyć.
Jeśli po nałożeniu na skórę powoduje on szczypanie, pieczenie, należy zmniejszyć jego ilość i stężenie lub można zwilżyć posmarowane miejsce za pomocą ciepłej wody albo spłukać preparat.
DMSO – jak pić?
Nie należy stosować czystego, nierozcieńczonego płynu. Aby przygotować DMSO do picia, należy rozcieńczyć go z wodą lub innym płynem, na przykład z sokiem.
Najczęściej rekomenduje się rozpuszczenie 1 łyżeczki DMSO w 1 szklance płynu. Taki roztwór należy stosować raz dziennie.
DMSO – przeciwwskazania
Preparaty z tym związkiem nie powinny być używane przez kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz małe dzieci. Nie należy stosować ich z alkoholem.
Osoby z cukrzycą, astmą, schorzeniami nerek i wątroby powinny skonsultować się z lekarzem przed ich zastosowaniem.
Skutki uboczne DMSO
Do głównych działań niepożądanych zaliczane są:
- Swędzenie i pieczenie skóry,
- Podrażnienie skóry,
- Reakcje alergiczne,
- Skóra, oddech o zapachu czosnku lub cebuli,
- Niestrawność,
- Nudności,
- Wymioty,
- Bóle i zawroty głowy.
DMSO – opinie
Związek ten ma wiele pozytywnych opinii. Cieszy się dużą popularnością zwłaszcza wśród osób, które doświadczają dolegliwości ze strony układu ruchu. Często jest stosowany w medycynie alternatywnej.
DMSO – gdzie kupić?
Produkt ten dostępny jest dzisiaj w wielu sklepach. Można kupić go stacjonarnie i online w sklepach zielarskich, aptekach, sklepach z suplementami.
Ile kosztuje DMSO?
Za preparaty z DMSO cena wynosi od 20 zł za 100 ml płynu do około 100 zł za 190 ml żelu.
Źródła:
1. Hartmut P. A. Fischer, DMSO. Naturalny środek przeciwzapalny i przeciwbólowy. Odkrycie stulecia teraz dostępne dla każdego, 2020.
2. https://www.drugs.com/mtm/dimethyl-sulfoxide.html
3. Rawls, W. F., Cox, L., & Rovner, E. S. Dimethyl sulfoxide (DMSO) as intravesical therapy for interstitial cystitis/bladder pain syndrome: a review. Neurourology and urodynamics, 36(7), 1677-1684.
4. Brayton, C. Flagg. Dimethyl sulfoxide (DMSO): a review. The Cornell Veterinarian 76.1 (1986): 61-90.
5. Swanson, B. N. Medical use of dimethyl sulfoxide (DMSO). Reviews in clinical & basic pharmacology 5.1-2 (1985): 1-33.