Dlaczego Biostima?
Szeroki wybór suplementów, ponad 2500 produktów w stałej ofercie, w najlepszych cenach na rynku.
Jesteśmy czołowym sprzedawcą na Allegro, ale to na Biostima.pl oferujemy te same produkty w jeszcze lepszych cenach!
Produkty przechowywane w bezpiecznych warunkach, zgodnych z wymaganiami producentów.
Wszystkie nasze produkty są dostępne od ręki, dlatego możesz liczyć na ekspresową dostawę!
Skorzystaj z darmowej dostawy
już od 249 zł!
Z nami zadbasz o zdrowie, dobre samopoczucie, wygląd.
Kategorie
Forma podania aminokwasu
Cena
-
od
do
Nie zapomnij użyć kodu RABAT10 dla ekstra rabatu! 🎁
Kup w przeciągu:
Wspaniałe nowości już na półkach! Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy! ✨😍
Odkryj dostępne kody rabatowe i zacznij oszczędzać!🎁🔖
Złap darmową dostawę! 🚚 Kupuj za minimum 250zł i nie płać za przesyłkę! 🛒
Mastika
Mastika lub mastyks to żywica pozyskiwana z drzewa pistacji kleistej (Pistacia lentiscus L.). Nazywana bywa również „Łzami Chios”, ponieważ tradycyjnie wytwarzana jest na greckiej wyspie Chios. Żywica mastyksowa z pistacji kleistej wykazuje naturalne właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i grzybobójcze. Stosowana jest od wieków na niestrawność, refluks oraz wrzody żołądka wywołane Helicobacter Pylori. Żucie mastiki pomaga również w oczyszczeniu zębów i odświeża oddech.
59,90 zł
55,68 zł
Cena regularna:
58,19 zł
41,79 zł
Cena regularna:
43,67 zł
Mastika (mastyks, mastic, mastich, chios mastika) – właściwości i zastosowanie żywicy z drzewa Pistacia lentiscus L.
Żywice są źródłem wielu wartościowych substancji aktywnych używanych w medycynie naturalnej. Jedną z cennych żywic pozyskiwanych z drzew jest mastika. Czy warto ją stosować? Na co pomaga?
Mastika – co to jest?
Żywica mastyksowa, określana jako mastika, chios mastika, mastyks (ang. mastic, mastich), a także jako „Łzy Boga” lub „Łzy Chios” jest miękką żywicą o jasnym kolorze, której źródłem jest drzewo pistacji kleistej (Pistacia lentiscus L.).
Pistacja kleista nazywana jest również lentyszkiem lub drzewem mastyksowym. Zaliczana jest do rodziny nanerczowatych (Anacardiaceae). Występuje naturalnie w basenie Morza Śródziemnego, między innymi w Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Turcji, Maroku, Tunezji, Izraelu czy w Syrii.
Mastika jest od czasów starożytnych używana jako naturalne remedium na różne dolegliwości. Obecnie jej dobroczynne właściwości potwierdzają również przeprowadzone na niej badania naukowe.
Mastyks – rodzaje
W zależności od miejsca pochodzenia mastyksu wyróżnia się kilka jego rodzajów:
- Mastyks chioski,
- Mastyks bombajski,
- Mastyks lewantyński.
Pozyskiwanie mastyksu
Produkcja mastyksu polega na delikatnym nacinaniu kory drzewa pistacji kleistej. Wyciekająca z niego żywica ma formę kropel, które do złudzenia przypominają łzy, skąd też pochodzi jej nazwa.
Po zebraniu żywica jest suszona na słońcu. Pod wpływem promieniowania słonecznego zmienia się w kruche, przejrzyste bryłki o żółtawym zabarwieniu oraz balsamicznym zapachu. Ma charakterystyczny, gorzkawy smak.
Z jednego drzewa można pozyskać w ciągu roku zaledwie około 200 gramów żywicy mastyksowej, co powoduje, że jest ona również bardzo cenna.
Mastyks może być używany w stanie surowym jako żywica w grudkach, ale również jest on przetwarzany. Jest między innymi dodatkiem do produktów spożywczych, kadzideł i przygotowuje się z niego nalewki (Tinctura masticis composita). Po sproszkowaniu jest stosowany jako składnik suplementów diety.
Skład żywicy mastyksowej
Mastika jest źródłem wielu cennych składników aktywnych, które odpowiadają za jej prozdrowotne właściwości.
Najważniejsze składniki aktywne żywicy mastyksowej:
- Kwasy mastycynowe, w tym kwasy trójterpenowe – kwas mastikadienonowy, kwas oleanolowy, kwas izomastikadienonowy,
- Tirucallol – alkohol triterpenowy o właściwościach antyoksydacyjnych,
- Alfa-pinen – składnik olejku eterycznego, ma zapach drzew iglastych i nadaje żywicy charakterystyczny aromat.
Mastika – właściwości lecznicze
W krajach basenu Morza Śródziemnego mastyks jest od wielu wieków używany w celu kuracji różnych dolegliwości. Pisali o nim między innymi żyjący w I wieku n.e. Dioscorides, autor dzieła „De Materia Medica”, a także Hipokrates. Badacze podejrzewają, że o żywicy mastyksowej wspominał również Homer w swojej „Iliadzie”.
Reprezentowane przez żywicę mastika właściwości powodują, że jest uznawana za naturalny produkt lecznicy. Została ona dopuszczona do użytku przez Europejską Agencję Leków (EMA).
Główne właściwości lecznicze mastyksu:
- Antyoksydacyjne,
- Przeciwzapalne,
- Antybakteryjne,
- Przeciwbólowe,
- Przeciwwrzodowe,
- Odświeżające,
- Gojące.
Na co działa mastika?
Żywica mastyksowa w postaci naturalnej oraz preparaty bazujące na mastyksie wykorzystywane są w różnych schorzeniach. Co leczy mastika?
Mastika – zastosowanie lecznicze:
- Refluks żołądkowo-przełykowy – dolegliwość ta powoduje objawy jak zgaga, palenie i pieczenie w przełyku, odbijanie się, uczucie, że treść żołądka cofa się do przełyku. Mastika na refluks pozwala na zredukowanie powyższych objawów u stosujących ją osób.
- Wrzody żołądka – tradycyjnie mastyks stosowany jest przy wrzodach żołądka. Ich powstawaniu sprzyjają zakażenie bakteriami Helicobacter Pylori, stres, częste picie alkoholu, kawy, nieregularne odżywianie, częste stosowanie leków przeciwbólowych. Guma mastyksowa wykazuje właściwości przeciwwrzodowe, łagodząc dolegliwości choroby wrzodowej i zmniejszając ryzyko tworzenia się nowych wrzodów.
- Zapalenie żołądka – mastyks pomaga także osobom doświadczającym jego stanów zapalnych. Wykazuje działanie osłonowe na błonę śluzową żołądka, a przez to łagodzi objawy jak bóle, niestrawność.
- Zakażenie bakteriami Helicobacter Pylori – bakterie te powodują osłabienie śluzówki żołądka i przyczyniają się do nadkwasoty, refluksu oraz wrzodów. Mastika na Helicobacter Pylori ma redukować ilość bakterii i wywoływane przez nie dolegliwości. Badania odnoszące się do kwestii, czy mastika pomaga na zakażenia Helicobacter Pylori, nie są jednak jednoznaczne.
- Niestrawność – „Łzy Chios” są tradycyjnie wykorzystywane w celu poprawy pracy układu pokarmowego. Mogą one zmniejszyć niestrawność i towarzyszące jej przykre objawy, a także usprawnić działanie całego przewodu trawiennego.
- Zapalenie jelit – mastika na jelita polecana jest przede wszystkim w przypadku zapaleń, między innymi choroby Leśniowskiego-Crohna oraz NZJ – nieswoistego zapalenia jelit. Badania potwierdzają, że redukuje ona poziom markerów stanu zapalnego i może łagodzić dolegliwości jak biegunki, zaparcia, wzdęcia, bóle brzucha.
- Miażdżyca – żywica z Pistacia lentiscus pomaga w redukowaniu nadmiernego poziomu cholesterolu, który odpowiada za powstawanie miażdżycy naczyń krwionośnych.
- Cukrzyca – badania naukowe wykazały również, że mastyks ma zmniejszać poziom glukozy we krwi, dzięki czemu może on być używany w celu profilaktyki cukrzycy oraz może pomagać diabetykom w stabilizacji poziomu cukru.
- Zęby – tradycyjnie mastyks wykorzystywany jest do plombowania zębów. Żywica ze względu na swoje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe redukuje dolegliwości towarzyszące próchnicy. Grudki żywicy mogą być także żute, aby oczyszczać zęby z osadów i łagodzić stany zapalne jamy ustnej. Dodatkowo mastyks neutralizuje nieprzyjemny zapach z ust.
- Kosmetyki – żywica wykorzystywana jest również jako składnik kosmetyków, między innymi maści, balsamów, kremów, toników. Ze względu na swoje działanie antyseptyczne, przeciwzapalne oraz gojące polecane są one na dolegliwości skórne jak trądzik, stany zapalne, rany. Tradycyjnie żywica używana była do wyrobu plastrów, opatrunków.
Inne zastosowania mastyksu
Ponadto mastyks jest używany od wieków do produkcji wielu rodzajów wyrobów w krajach śródziemnomorskich.
Powstają z niego likiery określane jako Mastichato i inne alkohole. Jest on składnikiem słodyczy, gum do życia, napojów, deserów, dżemów. Wytwarzane są nawet wypieki i sery z jego użyciem. Ze względu na swoje działanie zagęszczające i żelujące używany jest również zamiast żelatyny.
Z mastiki przygotowuje się także werniks przeznaczony do zabezpieczania obrazów, sklejania płócien oraz do impregnowania podobrazi. W celu sporządzenia werniksu mieszany jest z olejkiem terpentynowym. Uznawany jest za jeden z najcenniejszych naturalnych werniksów, który skutecznie chroni obrazy i wydłuża ich trwałość.
Mastika – jak stosować?
Tradycyjnie żywica mastyksowa używana jest w naturalnej postaci suszonej i wykorzystywana jest do przygotowania nalewki. Obecnie w sprzedaży można znaleźć również gotowe suplementy diety, które bazują na tym dobroczynnym surowcu.
Mastika w grudkach
Naturalna żywica mastyksu w grudkach używana jest głównie w celu odświeżania oddechu oraz poprawy pracy układu pokarmowego. Charakteryzuje się gorzkim smakiem i balsamicznym zapachem, dlatego nie odpowiada wszystkim osobom.
Nalewka z mastiki
Alkohole z mastyksem można kupić w wybranych sklepach. Nalewki można też przygotować samodzielnie. Najczęściej stosuje się 3 łyżeczki żywicy w grudkach na 1 litr alkoholu.
Suplementy z mastiką
Obecnie są bardzo popularną alternatywą dla żywicy w grudkach. Zawierają w składzie sproszkowaną żywicę mastyksową.
Suplementy z mastiką są przeznaczone do regularnego stosowania, dzięki czemu można uzyskać długofalowe efekty prozdrowotne. Dzięki praktycznej formie kapsułek i tabletek suplementy te są łatwe w przyjmowaniu.
Kosmetyki z mastiką
W wybranych sklepach można zakupić kosmetyki zawierające w składzie mastikę. Jest ona obecna między innymi w olejkach, kremach, maściach, balsamach czy tonikach. Są one rekomendowane dla skóry problematycznej, trądzikowej, mają działanie przeciwzmarszczkowe i odmładzające cerę.
Suplementacja mastiki
Stosowanie suplementów z mastyksem polecane jest przede wszystkim osobom doświadczającym dolegliwości układu pokarmowego.
Suplementy diety zawierające mastikę wymagają zażywania zgodnie z informacjami zawartymi na opakowaniu lub w instrukcji dołączonej do preparatu. Nie należy stosować ich jako zamiennik zdrowej i zbilansowanej diety.
Zasady suplementacji:
- Kiedy brać suplementy z mastyksem? Suplementy z żywicą mastyksową mogą być używane o dowolnej porze dnia. Zwykle zażywane są rano i wieczorem lub wieczorem.
- Mastika – przed czy po jedzeniu? Zaleca się stosowanie mastyksu w trakcie jedzenia dla pozytywnego wpływu na układ pokarmowy.
- Jak stosować kapsułki i tabletki z mastyksem? Należy połknąć je w całości i popić wodą.
- Mastika – jak długo stosować? Nie określono, jak długo można korzystać z preparatów z mastiką. Zazwyczaj poleca się korzystanie z nich aż do momentu osiągnięcia zauważalnych efektów, a potem dla ich podtrzymania.
Dawkowanie mastyksu
Nie określono rekomendowanej dawki dla żywicy mastyksowej. Najczęściej zaleca się stosowanie jej w ilości 1000 mg dziennie.
W przypadku suplementów, w których jedna kapsułka zawiera 500 mg żywicy, dawkę można podzielić na poranną i wieczorną.
Nie należy przekraczać rekomendowanej dawki dziennej.
Mastika – przeciwwskazania
Żywicy mastyksowej oraz preparatów bazujących na niej nie powinny stosować osoby, które mają nadwrażliwość na ich składniki, a także kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.
Mastika – skutki uboczne
Mastyks jest substancją dobrze tolerowaną, a stosujące go osoby rzadko zgłaszają skutki uboczne. Pojawiają się one głównie w przypadku przekroczenia zalecanego dawkowania i dotyczą zaburzeń trawiennych.
Gdzie kupić mastyks?
Obecnie mastika jest łatwo dostępnym surowcem i można zakupić ją w wielu miejscach. Sprzedawana jest przez sklepy z suplementami diety, produktami naturalnymi, zielarnie oraz przez apteki. Naturalną żywicę oraz preparaty można zakupić też w sklepach internetowych.
Ile kosztuje mastika?
Suplementy diety zawierające w składzie mastyks kosztują od około 45 do 100 złotych za opakowanie zawierające 60 kapsułek.
Jak wybrać preparat z mastiką?
Na rynku znajduje się szeroka gama preparatów z mastyksem. Na co warto zwrócić uwagę przy ich zakupie?
W sprzedaży dostępna jest naturalna żywica mastyksowa, która może być używana na surowo i do produkcji nalewek. Do stosowania wewnętrznego wygodniejsze w użyciu są tabletki i kapsułki zawierające w składzie sproszkowaną mastikę.
Wybierając suplement diety z mastiką, warto wybrać preparat od renomowanego producenta oraz zwrócić uwagę na ilość sproszkowanej mastiki w jednej dawce preparatu. Osoby na dietach wegańskiej i wegetariańskiej mogą zdecydować się na preparaty z roślinnymi kapsułkami, bez żelatyny.
Źródła:
1. Żywice i balsamy w dawnej medycynie, Henryk Różański & o. Marcelin Pietryja: http://luskiewnik.strefa.pl/zywice_balsamy_rozanski_pietryja.pdf.
2. Mastich as an antioxidant, A. -H. Y. Abdel-Rahman, SOAD, A. M. Youssef, Journal of the American Oil Chemists' Society, Volume 52, Issue 10 p. 423-423.
3. Is Chios mastic gum effective in the treatment of functional dyspepsia? A prospective randomised double-blind placebo controlled trial, Konstantinos J Dabos, Ekaterini Sfika, Lisa J Vlatta, Despoina Frantzi, Georgios I Amygdalos, Georgios Giannikopoulos, J Ethnopharmacol. 2010 Feb 3;127(2):205-9.
4. The effect of mastic gum on Helicobacter pylori: a randomized pilot study, K J Dabos, E Sfika, L J Vlatta, G Giannikopoulos, Phytomedicine. 2010 Mar;17(3-4):296-9.
5. Mastic gum has no effect on Helicobacter pylori load in vivo, James R Bebb, Nathalie Bailey-Flitter, Dlawer Ala'Aldeen, John C Atherton, J Antimicrob Chemother. 2003 Sep;52(3):522-3.
6. Chios mastic treatment of patients with active Crohn's disease, Andriana C Kaliora, Maria G Stathopoulou, John K Triantafillidis, George V Z Dedoussis, Nikolaos K Andrikopoulos, World J Gastroenterol. 2007 Feb 7;13(5):748-53.
7. Effects of Chios mastic gum on cholesterol and glucose levels of healthy volunteers: A prospective, randomized, placebo-controlled, pilot study (CHIOS-MASTIHA), Athanasios Kartalis, Matthaios Didagelos, Ioannis Georgiadis, Georgios Benetos, Nikolaos Smyrnioudis, Haralambos Marmaras, Petros Voutas, Christina Zotika, Stefanos Garoufalis, Georgios Andrikopoulos, Eur J Prev Cardiol. 2016 May;23(7):722-9.