Dlaczego Biostima?
Szeroki wybór suplementów, ponad 2500 produktów w stałej ofercie, w najlepszych cenach na rynku.
Produkty przechowywane w bezpiecznych warunkach, zgodnych z wymaganiami producentów.
Wszystkie nasze produkty są dostępne od ręki, dlatego możesz liczyć na ekspresową dostawę!
Skorzystaj z darmowej dostawy
już od 249 zł!
Z nami zadbasz o zdrowie, dobre samopoczucie, wygląd.
Jesteśmy czołowym sprzedawcą na Allegro, ale to na Biostima.pl oferujemy te same produkty w niższych cenach!
Kategorie
Producent
Cena
-
od
do
Nie zapomnij użyć kodu RABAT10 dla ekstra rabatu! 🎁
Kup w przeciągu:
Wspaniałe nowości już na półkach! Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy! ✨😍
Odkryj dostępne kody rabatowe i zacznij oszczędzać!🎁🔖
Złap darmową dostawę! 🚚 Kupuj za minimum 250zł i nie płać za przesyłkę! 🛒
Bromelaina
Bromelaina jest enzymem roślinnym, przyczyniającym się do rozpadu białek. W naturze można spotkać ją w owocach ananasa, a w celach farmakologicznych - jest pozyskiwana z jego łodyg. Dostępne w sklepie Biostima suplementy diety z tym enzymem wykazują szereg prozdrowotnych właściwości. Są niezawodne między innymi w usuwaniu obrzęków, bowiem dzięki działaniu przeciwzapalnemu bromelaina pomaga szybko i skutecznie je zmniejszyć. Dodatkowo, enzym ten świetnie działa przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Nie tylko ułatwia odkrztuszanie wydzielin, ale również wzmacnia działanie leków.
126,74 zł
Cena regularna:
132,55 zł
23,45 zł
Cena regularna:
24,32 zł
68,11 zł
Cena regularna:
70,19 zł
31,74 zł
Cena regularna:
32,71 zł
115,47 zł
Cena regularna:
118,99 zł
58,58 zł
Cena regularna:
61,22 zł
Bromelaina - Informacje
Bromelaina, określana również jako bromelina, jest mieszanką owocowych enzymów. Stosowana jest głównie w kosmetykach, ale badania wykazały, że ma także właściwości prozdrowotne. W jakich owocach występuje? Jakie ma działanie lecznicze? Kiedy warto ją stosować? Sprawdź najważniejsze informacje!
Co to jest?
Bromelaina jest nazwą stosowaną do opisu mieszanki enzymów proteolitycznych, które produkowane są przez rośliny zaliczane do grupy bromeliowatych.
Enzymy proteolityczne, czyli proteazy są rodzajem enzymów, które powodują rozbicie wiązań peptydowych. Dzięki temu potrafią niszczyć białka. Ponadto wspomagają rozpad tłuszczów oraz skrobi, dlatego znalazły one zastosowanie jako wsparcie procesów trawiennych i w terapiach odchudzających.
Źródła
Gdzie występuje bromelaina? Głównym źródłem jest ananas jadalny (Ananas comosus L.) występujący w Ameryce Południowej i Środkowej. Enzym ten obecny jest w różnych częściach rośliny, między innymi w jej owocu, liściach i pędach. To właśnie on odpowiada za charakterystyczne uczucie pieczenia języka po zjedzeniu surowego ananasa.
Bromelaina jest także obecna w innych roślinach z grupy bromeliowatych, jednak najczęściej pozyskiwana jest ona właśnie z ananasa.
Podobne działanie do bromelainy ma jeszcze jeden enzym roślinny, czyli papaina, która występuje w papai, czyli melonowcu właściwym (Carica papaya L.).
Bromelaina - właściwości
Bromelaina działanie zawdzięcza właściwościom proteolitycznym. Enzym ten powoduje degradację struktury białek, rozdzielając je na aminokwasy, peptydy oraz oligopeptydy. Najlepsze efekty wykazuje w temperaturze około 50 °C oraz w kwaśnym środowisku (pH 5). Powyżej temperatury 80 °C dochodzi do dezaktywacji bromelainy.
Ze względu na swoje działanie bromelaina coraz częściej używana jest jako naturalne wsparcie dla zdrowia. Poza dostarczaniem jej w postaci naturalnej, czyli podczas jedzenia ananasów, można także stosować ją w formie suplementów diety.
Właściwości lecznicze bromelainy:
- Przeciwzapalne,
- Przeciwobrzękowe,
- Przeciwbólowe,
- Antynowotworowe,
- Immunomodulujące,
- Kardioprotekcyjne,
- Antyagregacyjne – przeciwpłytkowe,
- Wspierające trawienie,
- Mukolityczne – rozrzedzające wydzielinę z układu oddechowego,
- Złuszczające naskórek,
- Przyspieszające gojenie skóry.
Zastosowanie
Bromelaina uznawana jest za związek o szerokim zastosowaniu w profilaktyce i terapii różnych schorzeń. Kiedy warto ją zastosować?
Bromelaina - działanie
- Układ krążenia – pozytywnie wpływa na naczynia krwionośne, hamuje agregację, czyli zlepianie się płytek krwi, dlatego zapobiega zakrzepom. Zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej, miażdżycy, zawałów i udaru mózgu.
- Układ oddechowy – działanie mukolityczne i przeciwzapalne bromelainy powoduje, że wspiera ona pracę układu oddechowego. Polecana jest w przeziębieniach, grypie, zapaleniach zatok, oskrzeli, a także w chorobach jak astma, sarkoidoza.
- Bromelaina na stawy – działanie przeciwzapalne bromelainy powoduje, że zmniejsza ona bóle stawowe. Rekomendowana jest w dolegliwościach jak reumatyzm, RZS – reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa.
- Układ pokarmowy – jako enzym trawienny poprawia działanie narządów pokarmowych jak żołądek, jelita, trzustka, wątroba.
- Odchudzanie – dzięki temu, że bromelaina przyspiesza trawienie, pomaga też w zrzuceniu nadmiaru kilogramów.
- Skóra – enzym używany jest głównie w maseczkach enzymatycznych, które delikatnie złuszczają naskórek. Oczyszcza i wygładza cerę, zmniejsza trądzik, pomaga w gojeniu się wyprysków. Wspiera też gojenie się ran i oparzeń.
- Zęby – bromelaina jest składnikiem past wybielających do zębów. Pomaga w usuwaniu kamienia nazębnego i przebarwień.
Bromelaina suplement diety
Bromelainę można przyjmować w postaci suplementów diety w tabletkach i proszku.
W sprzedaży dostępne są różne rodzaje suplementów zawierających wyłącznie bromelainę oraz preparaty z dodatkowymi składnikami, na przykład jak antyoksydacyjna kwercetyna dla wspomagania układu odpornościowego czy inne enzymy trawienne dla poprawy pracy układu pokarmowego. Można wybrać też mieszanki enzymów jak bromelaina i papaina dla skuteczniejszego działania proteolitycznego.
Bromelaina - jak stosować?
Bromelaina tabletki:
- Jakie jest dawkowanie? Dzienne dawkowanie bromelainy w postaci suplementu diety to 500 mg.
- Jak brać suplementy? Tabletki zaleca się zażywać podczas posiłku.
Bromelaina - przeciwwskazania
Dla enzymu jak bromelaina przeciwwskazania dotyczą głównie osób z alergią na ten związek, z wrażliwym układem pokarmowym, chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy.
Nie powinny go używać osoby stosujące leki rozrzedzające krew ze względu na jego działanie antyagregacyjne, a ponadto zażywające antybiotyki (między innymi tetracykliny), leki przeciwdepresyjne, przeciwpadaczkowe oraz nasenne, ponieważ bromelaina zwiększa ich stężenie we krwi.
Nie ma jednoznacznych badań naukowych potwierdzających, że bromelaina jest szkodliwa dla kobiet w ciąży.
Bromelaina - skutki uboczne
Nadmierne spożycie bromelainy może spowodować pojawienie się objawów ze strony układu pokarmowego, między innymi nudności, wymiotów, bólów brzucha, biegunki. Może ona też nasilać krwawienia.
Bromelaina - gdzie kupić?
Preparaty zawierające bromelainę można zakupić w sklepach oferujących suplementy diety, aptekach, zielarniach, wybranych sklepach ze zdrową żywnością. Można zamawiać je również online.
Bromelaina - cena
Za tabletki lub kapsułki z bromelainą należy zapłacić około 40-100 złotych za opakowanie.
Bromelaina - jaka najlepsza?
Bromelaina jest obecna w wielu suplementach diety. Wybierając najlepszy, warto zdecydować się na ten bogaty w składniki naturalne, bez zbędnych dodatków. Warto także zwrócić uwagę na parametr GDU – Gelatin Dissolving Units. Im jest on wyższy, tym działanie proteolityczne jest silniejsze.
Wśród polecanych preparatów zawierających bromelainę znajdują się:
- Bromelaina Aliness 200 mg 100 kaps. – kapsułki zawierające bromelainę i papainę dla lepszych efektów prozdrowotnych.
- Enzymy Aliness Enzyme Complex PRO 90 kaps. – suplement z mieszanką zróżnicowanych roślinnych enzymów trawiennych.
Źródła:
1. Prozdrowotne właściwości ananasa, Zygmunt Zdrojewicz, Joanna Chorbińska, Bartosz Bieżyński, Piotr Krajewski, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 2018, 14 (2), 133–142.
2. Properties and Therapeutic Application of Bromelain: A Review, Rajendra Pavan, Sapna Jain, Shraddha, Ajay Kumar, Hindawi Publishing Corporation, Biotechnology Research International, Volume 2012, Article ID 976203.
3. Bromelain, the enzyme complex of pineapple (Ananas comosus) and its clinical application. An update, Steven J. Taussig, Stanley Batkin, Journal of Ethnopharmacology, Volume 22, Issue 2, February-March 1988, Pages 191-203.
4. Wybrane owoce jako źródło cennych składników stosowanych w kosmetologii, Joanna Zielonka-Brzezicka, Laura Synowiec, Anna Nowak, Adam Klimowicz, Postępy Fitoterapii 2/2017, s. 126-131.