biostima.pl

Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj naturalnych produktów
Menu

Dlaczego Biostima?

Nie zapomnij użyć kodu RABAT10 dla ekstra rabatu! 🎁

Kup w przeciągu:

Kwas Alfa Liponowy

Kwas alfa liponowy, czyli ALA to kwas tłuszczowy i silny przeciwutleniacz pełniący ważną rolę w organizmie człowieka. W niewielkich ilościach syntetyzowany jest w ludzkim ciele, ale to za mało, by działał efektywnie. Jego chroniczne braki mogą prowadzić do rozwoju schorzeń sercowo-naczyniowych, neurodegeneracyjnych oraz nowotworowych. ALA chroni serce i naczynia krwionośne, normalizuje poziom lipidów i glukozy we krwi, wspomaga pracę wątroby, wspiera wzrok, a także dba o skórę. Zapobiegaj niedoborom kwasu alfa liponowego – wybierz suplementy z ALA w sklepie Biostima!

ESSENSEY Kwas Alfa Liponowy ALA 90 kaps. ESSENSEY Kwas Alfa Liponowy ALA 90 kaps.
Producent: Essensey
Cena:

43,49 zł

Cena regularna: 47,37 zł

Najniższa cena: 40,30 zł
szt.
zobacz więcej
 • promocja!
MEDVERITA ALA Kwas Alfa-Liponowy 300 mg 120 kaps. MEDVERITA ALA Kwas Alfa-Liponowy 300 mg 120 kaps.
Producent: Medverita
Cena:

32,65 zł

Cena regularna: 49,90 zł

Najniższa cena: 42,85 zł
szt.
zobacz więcej
 • promocja!
MEDVERITA ALA Kwas Alfa-Liponowy 300 mg 60 kaps. MEDVERITA ALA Kwas Alfa-Liponowy 300 mg 60 kaps.
Producent: Medverita
Cena:

20,23 zł

Cena regularna: 28,90 zł

Najniższa cena: 21,38 zł
szt.
zobacz więcej
 • promocja!
MEDVERITA ALA Kwas Alfa-Liponowy 600 mg 100 kaps. MEDVERITA ALA Kwas Alfa-Liponowy 600 mg 100 kaps.
Producent: Medverita
Cena:

50,71 zł

Cena regularna: 59,90 zł

Najniższa cena: 51,21 zł
szt.
zobacz więcej
 • promocja!
MYVITA Kwas R-ALA Silver 120 kaps. MYVITA Kwas R-ALA Silver 120 kaps.
Producent: MyVita
Cena:

66,84 zł

Cena regularna: 73,31 zł

Najniższa cena: 70,07 zł
szt.
zobacz więcej
 • promocja!
OSTROVIT Kwas Alfa-Liponowy ALA 90 tab. OSTROVIT Kwas Alfa-Liponowy ALA 90 tab.
Producent: Ostrovit
Cena:

34,97 zł

Cena regularna: 41,22 zł

Najniższa cena: 36,96 zł
zobacz więcej
 • promocja!
SWANSON ALA 300 mg 120 kaps. SWANSON ALA 300 mg 120 kaps.
Producent: Swanson
Cena:

61,38 zł

Cena regularna: 66,87 zł

Najniższa cena: 64,87 zł
szt.
zobacz więcej
 • promocja!
SWANSON ALA Kwas Alfa Liponowy 300 mg 60 kaps. SWANSON ALA Kwas Alfa Liponowy 300 mg 60 kaps.
Producent: Swanson
Cena:

32,11 zł

Cena regularna: 34,98 zł

Najniższa cena: 33,93 zł
szt.
zobacz więcej
 • promocja!
SWANSON ALA Kwas Alfa Liponowy 600 mg 60 kaps. SWANSON ALA Kwas Alfa Liponowy 600 mg 60 kaps.
Producent: Swanson
Cena:

61,01 zł

Cena regularna: 66,47 zł

Najniższa cena: 64,48 zł
zobacz więcej
 • promocja!
SWANSON Kwas Alfa Liponowy 100 mg 120 kaps. SWANSON Kwas Alfa Liponowy 100 mg 120 kaps.
Producent: Swanson
Cena:

36,51 zł

Cena regularna: 39,78 zł

Najniższa cena: 38,59 zł
szt.
zobacz więcej
 • promocja!
SWANSON Kwas Alfa Liponowy 50 mg 120 kaps. SWANSON Kwas Alfa Liponowy 50 mg 120 kaps.
Producent: Swanson
Cena:

29,88 zł

Cena regularna: 32,55 zł

Najniższa cena: 31,58 zł
szt.
zobacz więcej
 • promocja!
SWANSON R-ALA Kwas Alfa Liponowy 100 mg 60 kaps. SWANSON R-ALA Kwas Alfa Liponowy 100 mg 60 kaps.
Producent: Swanson
Cena:

80,93 zł

Cena regularna: 88,16 zł

Najniższa cena: 85,53 zł
szt.
zobacz więcej
 • promocja!
SWANSON R-ALA Kwas Alfa Liponowy 50 mg 60 kaps. SWANSON R-ALA Kwas Alfa Liponowy 50 mg 60 kaps.
Producent: Swanson
Cena:

55,45 zł

Cena regularna: 60,41 zł

Najniższa cena: 61,44 zł
szt.
zobacz więcej
 • promocja!

Kwas alfa liponowy

Kwas alfa liponowy jest kwasem tłuszczowym, który wykazuje bardzo silne właściwości przeciwutleniające. Jako suplement stosowany jest między innymi w terapii cukrzycy, neuropatii cukrzycowej, retinopatii cukrzycowej, w chorobach wątroby, układu krążeniowego, a także w schorzeniach autoimmunologicznych. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Kwas alfa liponowy - co to jest?

Kwas liponowy, tiooktanowy albo alfa liponowy, w skrócie LA (lipoic acid) oraz ALA (alpha-lipoic acid) jest kwasem tłuszczowym zbudowanym z grupy kwasów karboksylowych. Zawiera 8 atomów węgla, w których atomy 6, 7 i 8 połączone są z atomami siarki, dając tak zwany pierścień ditiolowy.

Jest to związek, który znajduje się w każdej komórce ludzkiego ciała, dlatego jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Obecnie kwas alfa liponowy można również kupić jako suplement diety bez recepty. Dostępny jest on w formie tabletek i kapsułek. 

Kwas alfa liponowy - gdzie występuje?

Organizm człowieka ma zdolność do produkcji kwasu liponowego. Prekursorem w jego wytwarzaniu jest kwas kaprylowy zaliczany do grupy nasyconych kwasów tłuszczowych. Produkcja tego związku przez organizm człowieka jest jednak niewielka, stąd wtedy, gdy pojawia się ryzyko jego niedoborów, duże znaczenie ma dostarczanie go z zewnątrz.

Kwas ALA występuje również w wybranych produktach spożywczych. Jednak także z nich nie jest on w pełni przyswajalny. W czym jest kwas alfa liponowy?

Źródła kwasu alfa liponowego w żywności:

 • Mięso i podroby,
 • Warzywa jak szpinak, brukselka, brokuły, pomidory, ziemniaki,
 • Olej lniany.

Największą ilość związku i najlepszą przyswajalność mają suplementy, które można kupić w formie kapsułek, tabletek. Znajdujący się w suplementach kwas ALA jest znacznie lepiej wchłaniany niż ten z żywności, dlatego wtedy, gdy celem jest uzupełnienie jego poziomu, warto włączyć preparat tego typu do swojej diety.

Kwas alfa liponowy - właściwości

Kwas liponowy wykazuje wiele pozytywnych właściwości zdrowotnych, dlatego rekomendowany jest on w różnych dolegliwościach oraz w celach profilaktycznych.

Główne właściwości kwasu alfa liponowego:

 • Wykazuje silne działanie przeciwutleniające,
 • Ma właściwości przeciwzapalne,
 • Powoduje chelatację jonów metalu,
 • Ma zdolność do regeneracji witaminy C, witaminy E, koenzymu Q10, glutationu,
 • Wspomaga funkcjonowanie mitochondriów,
 • Poprawia procesy metaboliczne tłuszczów i węglowodanów.

W przypadku kwasu tłuszczowego jak kwas alfa liponowy działanie prozdrowotne wynika głównie z jego właściwości przeciwutleniających. Powoduje on neutralizację wolnych rodników, które wywołują stres oksydacyjny. Na skutek stresu oksydacyjnego dochodzi do szybszego uszkadzania DNA komórek, co prowadzi do ich starzenia, a także zwiększonego ryzyka nowotworów, chorób układu nerwowego i krążeniowego. 

Właściwa dieta i stosowanie suplementów zawierających antyoksydanty, w tym kwas ALA, zmniejszają ryzyko pojawienia się stresu oksydacyjnego. W rezultacie pozwala zapobiegać dolegliwościom będącym efektem nadmiaru wolnych rodników.

Kwas alfa liponowy - zastosowanie

Właściwości kwasu alfa liponowego powodują, że jest on rekomendowany osobom z różnymi dolegliwościami. W szczególności wskazany jest dla cukrzyków oraz seniorów, u których naturalna produkcja kwasu ALA maleje z wiekiem, co zwiększa ryzyko chorób serca i układu nerwowego. 

Na co pomaga kwas liponowy? Dla kogo jest on polecany?

 • Kwas alfa liponowy a cukrzyca – związek ten polecany jest przede wszystkim osobom, u których pojawia się ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, a także cukrzykom. Ma działanie hipoglikemizujące, czyli powoduje obniżenie poziomu glukozy we krwi i zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę. Dodatkowo podwyższa poziom glutationu, który także pozytywnie wpływa na działanie układu metabolicznego, w tym na trzustkę.
 • Neuropatia cukrzycowa – kwas liponowy polecany jest w terapii neuropatii cukrzycowej powodującej uszkodzenie nerwów ze względu na podwyższony poziom cukru we krwi. Badania naukowe wskazują, że preparaty z ALA pomagają w redukcji dolegliwości towarzyszących neuropatii, między innymi mrowień, drętwienia, bólów. W neuropatiach często stosowane jest połączenie dwóch związków: urydyna i kwas alfa liponowy.
 • Retinopatia cukrzycowa – stosowanie tego związku zmniejsza ryzyko rozwoju retinopatii cukrzycowej i pomaga w jej leczeniu. Retinopatia cukrzycowa to uszkodzenie naczyń krwionośnych znajdujących się w siatkówce oka, do którego dochodzi w przebiegu cukrzycy. ALA zmniejsza też ryzyko rozwoju AMD – zwyrodnienia plamki żółtej i zaćmy.
 • Dolegliwości układu nerwowego – właściwa ilość kwasu liponowego ma duże znaczenie dla poprawnego funkcjonowania układu nerwowego. Może być on stosowany w profilaktyce chorób neurodegeneracyjnych: choroby Parkinsona, choroby Alzheimera. 
 • Nadmiar cholesterolu – stosowanie ALA pomaga w redukcji zbyt wysokiego poziomu cholesterolu, dlatego zmniejsza ryzyko miażdżycy naczyń krwionośnych. W efekcie pomaga zapobiegać zawałowi serca, udarowi mózgu.
 • Nadciśnienie – właściwości związku powodują, że redukuje on nadmierne ciśnienie krwi, wspierając pracę układu krwionośnego.
 • Schorzenia serca – ze względu na działanie antyoksydacyjne, redukcję ciśnienia i poziomu cholesterolu kwas liponowy jest rekomendowany dla osób z ryzykiem chorób serca.
 • Syndrom metaboliczny – dotychczasowe badania pozwalają przypuszczać, że osoby z wysokim poziomem kwasu liponowego rzadziej zapadają na syndrom metaboliczny, który obejmuje wysokie ciśnienie krwi, podwyższony poziom cholesterolu i zwiększoną masę ciała.
 • Kwas alfa liponowy na nerki – związek ten wspomaga funkcjonowanie układu moczowego, poprawiając pracę nerek.
 • Schorzenia wątroby – dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym kwas liponowy pomaga w leczeniu dolegliwości wątroby.
 • Choroby tarczycy – prozdrowotne działanie ALA powoduje, że jest on wskazany także u osób z dolegliwościami tarczycy, w tym z niedoczynnością wywołaną chorobą autoimmunologiczną Hashimoto.
 • Zespół jelita drażliwego i zapalenia jelit – badania na modelach zwierzęcych wykazały, że kwas liponowy łagodzi objawy towarzyszące chorobom jelit.
 • Zatrucia – ALA stosowany jest w przypadku zatruć metalami ciężkimi i grzybami.
 • Odchudzanie – suplementy zawierające kwas alfa liponowy wspierają metabolizm, dlatego rekomendowane są dla osób, które zamierzają zrzucić nadmiar kilogramów.
 • Sportowcy – kwas liponowy nasila działanie keratyny, a także powoduje zwiększoną wrażliwość mięśni na keratynę. W rezultacie wspomaga regenerację po treningach, zmniejsza ryzyko uszkodzenia mięśni, chroni przed stresem oksydacyjnym wywołanym wysiłkiem fizycznym.

Ponadto kwas alfa liponowy pomaga w poprawie stanu cery – daje bardzo dobre efekty w przypadku osób z trądzikiem i zapaleniami skórnymi, redukuje niedoskonałości, między innymi przebarwienia, zmarszczki. Polecany jest także do cery dojrzałej, ponieważ wykazuje działanie przeciwstarzeniowe.

Sprawdź naturalne preparaty z kwasem alfa liponowym

Kwas alfa liponowy - dawkowanie

Rekomendowane dawkowanie kwasu alfa liponowego wynosi około 200-600 mg dziennie w celu redukcji dolegliwości, natomiast 100-200 mg w celach zapobiegawczych.

Kwas alfa liponowy jest również podawany w formie infuzji dożylnych w dawkach 600 mg dziennie w trakcie terapii trwającej 2-4 tygodnie. W takiej formie jest on stosowany przede wszystkim w leczeniu neuropatii.

Dokładne dawkowanie można znaleźć na opakowaniach preparatów. Nie należy przekraczać zalecanego dawkowania.

Kwas alfa liponowy - jak stosować?

W sprzedaży można znaleźć wiele suplementów diety zawierających kwas alfa liponowy. Są to preparaty z samym kwasem ALA lub preparaty złożone z dodatkowymi związkami, na przykład kwas alfa liponowy i acetylo-l-karnityna, berberyna, urydyna.

Stosowane są także terapie łączące kwas liponowy i naltrekson, jednak na podstawie dotychczasowych badań naukowych nie dowiedziono skuteczności terapii Low Dose Naltrekson – naltreksonem w niskiej dawce.

Zasady suplementacji:

 • Jak podawać? Suplement zażywany jest doustnie. Należy stosować go zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na opakowaniu.
 • Kiedy brać? Kwas ALA najlepiej stosować na około 30 minut przed posiłkiem albo podczas posiłków. Gdy suplement ma być zażywany po posiłku, zaleca się stosowanie go w odstępie około 120 minut po nim.
 • Rano czy wieczorem? Preparat może być stosowany o dowolnej porze dnia, rano lub wieczorem. 
 • Z czym łączyć? Najlepiej stosować go z posiłkami z tłuszczami.
 • Jak rozpuścić? Związek dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, na przykład olejach roślinnych, dlatego dobrze wchłania się w ich obecności.
 • Jak długo stosować? Niskie dawki profilaktyczne można stosować długotrwale, natomiast wyższe aż do momentu uzyskania pożądanego efektu.

Kwas alfa liponowy - przeciwwskazania

Brak badań na temat stosowania kwasu liponowego u dzieci, kobiet ciężarnych i karmiących piersią powoduje, że nie jest on rekomendowany dla tych grup.

W trakcie suplementacji nie zaleca się picia alkoholu.

W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem, który będzie mógł ocenić, czy stosowanie suplementów z kwasem alfa liponowym jest bezpieczne.

Skutki uboczne

W przypadku przedawkowania kwasu alfa liponowego mogą pojawić się skutki niepożądane. To przede wszystkim problemy żołądkowe, w tym bóle, wymioty, a także uczulenie w postaci wysypki.

Cena

Koszt zakupu preparatu zawierającego kwas alfa liponowy to zwykle około 40 złotych za 60 kapsułek. Ceny preparatów złożonych mogą być wyższe.

Gdzie kupić?

Suplementy diety z kwasem ALA są dostępne w wielu sklepach, między innymi w aptekach, zielarniach, sklepach sprzedających suplementy diety.

Kwas alfa liponowy - zamów online

Jaki jest najlepszy?

Wybierając preparat z kwasem alfa liponowym, warto zdecydować się na ten zawierający związek naturalny, czysty, bez zbędnych domieszek. 

Wśród polecanych preparatów znajduje się Kwas Alfa Liponowy Aliness R-ALA 200 mg w formie tabletek. To suplement zawierający enancjomer R, który występuje w naturze, natomiast oczyszczony jest z enancjomeru S. Dzięki temu wyróżnia się najwyższym poziomem biodostępności. Preparat jest wolny od surowców modyfikowanych genetycznie i alergenów jak gluten, laktoza, soja. Nie zawiera również składników pochodzenia zwierzęcego. Zalecane dzienne dawkowanie to 1-2 tabletki.

Sprawdź suplementy diety zawierające kwas liponowy dostępne w naszym sklepie i złóż już teraz swoje zamówienie!

Źródła:
1. Lipoic Acid: its antioxidant and anti-inflammatory role and clinical applications, Fabiana Andréa Moura, Kívia Queiroz de Andrade, Juliana Célia Farias dos Santos, Marília Oliveira Fonseca Goulart, Current Topics in Medicinal Chemistry, 2015;15(5):458-83.
2. Cukrzyca 2 typu — terapia wspomagająca. Wybrane suplementy oraz rola probiotyków i aktywności fizycznej, Marta Matuszak, Joanna Suliburska, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2013, tom 4, nr 2, 64–69.
3. Skuteczne leczenie neuropatii cukrzycowej kwasem alfa-liponowym - znaczenie sposobu przyjmowania leku w formie doustnej, Monika Łukaszewicz, Praktyka Lekarska, Zeszyty Specjalistyczne nr 115 (18/2014)
4. Wpływ doustnego stosowania kwasu alfa-liponowego, witamin B1 i B2 oraz rutozydu na zmiany morfologiczne i funkcjonalne siatkówki u chorych na retinopatię cukrzycową, Małgorzata Mulak, Maciej Osęka, Maria Sobol, Okulistyka 1/2019 (ROK XXI).

Promocje
SWANSON L-Lizyna 500 mg 100 kaps.
SWANSON L-Lizyna 500 mg 100 kaps.

17,38 zł

Cena regularna: 18,94 zł

Najniższa cena: 19,69 zł
szt.
OSTROVIT Błonnik Owsiany VEGE W Proszku 200 g
OSTROVIT Błonnik Owsiany VEGE W Proszku 200 g

8,41 zł

Cena regularna: 9,89 zł

Najniższa cena: 8,87 zł
ESSENSEY Kwas Hialuronowy+ 90 kaps.
ESSENSEY Kwas Hialuronowy+ 90 kaps.

34,31 zł

Cena regularna: 37,38 zł

Najniższa cena: 36,26 zł
szt.
YANGO Nattokinaza NSK-SD 20® 30 kaps.
YANGO Nattokinaza NSK-SD 20® 30 kaps.

47,58 zł

Cena regularna: 59,00 zł

Najniższa cena: 51,07 zł
szt.
MEDVERITA Arginina 500 mg 100 kaps.
MEDVERITA Arginina 500 mg 100 kaps.

15,71 zł

Cena regularna: 17,12 zł

Najniższa cena: 16,61 zł
szt.
YANGO Magnez Z Ashwagandhą Z Dodatkiem Szafranu i Witaminy B6 90 kaps.
YANGO Magnez Z Ashwagandhą Z Dodatkiem Szafranu i Witaminy B6 90 kaps.

25,64 zł

Cena regularna: 31,60 zł

Najniższa cena: 25,71 zł
szt.
Bestsellery
MEDICA HERBS Kurkuma + Piperyna 60 kaps.
MEDICA HERBS Kurkuma + Piperyna 60 kaps.

12,22 zł

Cena regularna: 15,72 zł

Najniższa cena: 12,81 zł
szt.
IODICA Naturalny Koncentrat Jodu 100 ml
IODICA Naturalny Koncentrat Jodu 100 ml

54,43 zł

Cena regularna: 58,95 zł

Najniższa cena: 57,53 zł
szt.
Holder do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium