biostima.pl

Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj naturalnych produktów
Menu

Dlaczego Biostima?

Opcje przeglądania
Cena
 • od
  do
Nowość
Promocja

Nie zapomnij użyć kodu RABAT10 dla ekstra rabatu! 🎁

Kup w przeciągu:

Cytrynian Wapnia

Cytrynian wapnia jest solą wapnia i kwasu cytrynowego. Związek ten wyróżnia się bardzo wysoką przyswajalnością, dlatego szybko uzupełnia on niedobory wapnia w organizmie. Wapń jest kluczowym pierwiastkiem dla zdrowia kości oraz zębów, zmniejszając ryzyko osteoporozy i próchnicy. Wspomaga on również pracę układu krążeniowego, w tym serce i procesy krzepnięcia krwi, uczestniczy w przekaźnictwie nerwowym, metabolizmie energetycznym oraz jest niezbędny dla prawidłowego działania mięśni. W sklepie Biostima oferujemy suplementy z cytrynianem wapnia w formie kapsułek i w proszku!

Cytrynian wapnia w suplementacji – właściwości i zastosowanie

Cytrynianami nazywa się rodzaj związków chemicznych, w skład których wchodzi kwas cytrynowy. Co warto wiedzieć na temat cytrynianu wapnia? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące jego właściwości i zastosowania!

Cytrynian wapnia – co to jest?

Cytrynian wapnia jest solą powstającą z wapnia oraz z kwasu cytrynowego, która używana jest w suplementacji wapnia.

Aktualnie w sprzedaży można znaleźć szeroką gamę suplementów zawierających w składzie cytrynian wapnia, które przeznaczone są do utrzymywania jego właściwego poziomu w organizmie.

Tym, co wyróżnia cytrynian wapnia, jest przede wszystkim jego bardzo dobra przyswajalność oraz niższe ryzyko pojawienia się skutków ubocznych wynikających z suplementacji.

Cytrynian wapnia – przyswajalność

Wybierając odpowiedni preparat do suplementacji wapnia, należy zwrócić szczególną uwagę na jego przyswajalność. To właśnie od niej będzie zależała skuteczność jego działania.

Aktualnie do produkcji suplementów z wapniem używane są różne jego formy, przy czym nie wszystkie charakteryzują się dobrą przyswajalnością.

Cytrynian wapnia jest jedną z bardzo dobrze wchłanialnych form wapnia ze względu na jego wysoką rozpuszczalność w wodzie.

Szacuje się, że wchłanianie tej formy wapnia plasuje się na poziomie 30-45%. Z kolei wchłanianie węglanu wapnia to jedynie około 20-25%.

Zatem zestawienie węglan wapnia a cytrynian wapnia wskazuje, że to właśnie cytrynian jest lepszym wyborem pod względem rozpuszczalności i przyswajalności w organizmie człowieka.

W sprzedaży można znaleźć również tabletki i proszki z cytryniano-jabłczanem wapnia, które także charakteryzują się bardzo dobrą biodostępnością.

Warto pamiętać o tym, że wchłanianie wapnia może być niższe, gdy stosowany jest on razem ze związkami jak szczawiany, fityniany, a także z błonnikiem i z żelazem.

Cytrynian wapnia – właściwości

Główne właściwości cytrynianu wapnia:

 • Bardzo dobra rozpuszczalność w wodzie oraz wysoka biodostępność, co przekłada się na jego skuteczne działanie,
 • Zmniejszenie wydzielania parathormonu, który odpowiedzialny jest za odwapnianie kości, co prowadzi do ich demineralizacji oraz większego ryzyka osteoporozy,
 • Nie wpływa negatywnie na wydzielanie soku żołądkowego, dlatego mogą stosować go również te osoby, u których jego produkcja jest zaburzona. Opinie na jego temat wśród osób z nadkwasotą, zgagą są bardzo dobre,
 • Nie nasila dolegliwości ze strony układu pokarmowego, między innymi wzdęć, zaparć,
 • Nie powoduje zwiększonego ryzyka tworzenia się kamieni nerkowych,
 • Można stosować go o dowolnej porze dnia – nie wymaga on przyjmowania w trakcie posiłku.

Gdy chodzi zatem o preparaty zawierające cytrynian wapnia szkodliwość tej formy wapnia jest znacznie niższa od innych form. Należy jednak pamiętać o tym, by nie stosować go w ilościach większych niż zalecane, ponieważ może powodować hiperkalcemię.

Cytrynian wapnia – zastosowanie

Wapń jest niezbędnym pierwiastkiem dla zdrowia człowieka. Wpływa on na działanie wielu narządów ciała, między innymi układu ruchu, nerwowego i krążeniowego. Jest niezbędny zarówno u dzieci i nastolatków, jak i u osób dorosłych i seniorów.

Suplementacja wapnia jest wskazana u tych osób, u których pojawia się zwiększone ryzyko jego niedoborów oraz wynikających z tego schorzeń.

Główne działanie wapnia:

 • Pomaga w utrzymaniu prawidłowej równowagi hormonalnej w organizmie,
 • Jest głównym składnikiem budulcowym kośćca oraz zębów,
 • Zapobiega demineralizacji kości – zwłaszcza stosowany z witaminą D3 oraz witaminą K2 po menopauzie i u seniorów,
 • Umożliwia prawidłowe skurcze mięśni, w tym mięśnia sercowego,
 • Wspiera przesyłanie sygnałów nerwowych,
 • Pozwala na prawidłowe krzepnięcie krwi.

Warto też wskazać, że jest on stosowany w suplementach diety dla kota i dla psa, szczególnie karmionych mięsem surowym podczas diety BARF.

Cytrynian wapnia – preparaty

W sprzedaży można znaleźć wiele produktów zawierających w składzie cytrynian wapnia.

Zaliczają się do nich preparaty jedynie z tym składnikiem oraz preparaty złożone jak wapń i magnez w postaci cytrynianu, cytrynian wapnia z witaminą D3.

Suplementy z cytrynianem wapnia oferowane są w różnych formach i można kupić je jako kapsułki, tabletki oraz proszek.

Gdzie kupić cytrynian wapnia?

Suplementy z cytrynianem wapnia oferowane są w aptekach, zielarniach czy sklepach prowadzących sprzedaż preparatów prozdrowotnych. Można kupić je bez recepty.

Ile kosztuje cytrynian wapnia?

Cena suplementów zależna jest od ich formy, dawki i producenta. Najczęściej wynosi od 15 do 50 złotych.

Źródła:
1. Andryskowski, Grzegorz, Suplementacja wapnia po menopauzie, Prz Menopauz 5 (2006): 329-32.
2. Pak, Charles Yc, Jean A. Harvey, and Ming Chue Hsu, Enhanced calcium bioavailability from a solubilized form of calcium citrate, The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism 65.4 (1987): 801-805.

Promocje
ForMeds BICAPS® Multiduo
ForMeds BICAPS® Multiduo
94,39 zł 67,99 zł
BEORGANIC Witamina D3 BIO 2000 j.m. 60 tab.
BEORGANIC Witamina D3 BIO 2000 j.m. 60 tab.
42,99 zł 32,00 zł
SWANSON Ubiquinol 200 mg 30 kaps.
SWANSON Ubiquinol 200 mg 30 kaps.
191,91 zł 161,00 zł
szt.
Holder do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium