biostima.pl

Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj naturalnych produktów
Menu

Dlaczego Biostima?

Nie zapomnij użyć kodu RABAT10 dla ekstra rabatu! 🎁

Kup w przeciągu:

NAC

NAC, czy też właściwie N-acetylocysteina, jest pochodną L-cysteiny. Substancja ta jest szczególnie polecana paniom (również ciężarnym) z uwagi na działanie potencjalnie zmniejszające ryzyko poronienia czy przedwczesnego porodu, jak również wspomagające proces leczenia zespołu policystycznych jajników. Oprócz wskazanych wyżej zastosowań, wykazuje również działanie antyoksydacyjne. Może również pomóc w poprawie kondycji, dlatego też jest polecany osobom rozpoczynającym swoją przygodę ze sportem i treningami.

ESSENSEY NAC N-Acetylo-L-Cysteina 90 kaps. ESSENSEY NAC N-Acetylo-L-Cysteina 90 kaps.
Producent: Essensey
Cena:

22,87 zł

Cena regularna: 24,92 zł

Najniższa cena: 24,17 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja!
MEDVERITA Modulatory Homocysteiny 120 kaps. MEDVERITA Modulatory Homocysteiny 120 kaps.
Producent: Medverita
Cena:

40,55 zł

Cena regularna: 47,79 zł

Najniższa cena: 42,85 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja!
MEDVERITA NAC 200 mg N-Acetylocysteina 180 kaps. MEDVERITA NAC 200 mg N-Acetylocysteina 180 kaps.
Producent: Medverita
Cena:

20,23 zł

Cena regularna: 23,89 zł

Najniższa cena: 21,38 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja!
MEDVERITA NAC 200 mg N-Acetylocysteina 90 kaps. MEDVERITA NAC 200 mg N-Acetylocysteina 90 kaps.
Producent: Medverita
Cena:

14,58 zł

Cena regularna: 17,45 zł

Najniższa cena: 15,41 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja!
OSTROVIT NAC 300 mg 150 tab. OSTROVIT NAC 300 mg 150 tab.
Producent: Ostrovit
Cena:

17,11 zł

Cena regularna: 18,64 zł

Najniższa cena: 18,08 zł
zobacz więcej
  • promocja!
OSTROVIT NAC W Proszku 200 g OSTROVIT NAC W Proszku 200 g
Producent: Ostrovit
Cena:

59,51 zł

Cena regularna: 69,89 zł

Najniższa cena: 62,89 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja!
OSTROVIT Pharma Liver Aid 90 kaps. OSTROVIT Pharma Liver Aid 90 kaps.
Producent: Ostrovit
Cena:

29,08 zł

Cena regularna: 31,89 zł

Najniższa cena: 28,59 zł
zobacz więcej
  • promocja!
SWANSON Glutathione Precursor Complex 60 kaps. SWANSON Glutathione Precursor Complex 60 kaps.
Producent: Swanson
Cena:

88,91 zł

Cena regularna: 96,86 zł

Najniższa cena: 93,97 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja!
SWANSON NAC N-Acetylocysteina 150 mg 100 kaps. SWANSON NAC N-Acetylocysteina 150 mg 100 kaps.
Producent: Swanson
Cena:

19,62 zł

Cena regularna: 21,38 zł

Najniższa cena: 20,74 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja!
UNS NAC 400 mg 60 kaps. UNS NAC 400 mg 60 kaps.
Producent: UNS
Cena:

55,00 zł

szt.
zobacz więcej
YANGO NAC N-acetylo-L-cysteina 90 kaps. YANGO NAC N-acetylo-L-cysteina 90 kaps.
Producent: Yango
Cena:

27,92 zł

Cena regularna: 30,62 zł

Najniższa cena: 27,68 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja!

NAC suplement

NAC czyli N-acetylocysteina to pochodna substancji o nazwie L-cysteina. Ma zastosowanie w medycynie, zwłaszcza w przypadku kobiet w zagrożonej ciąży, ponieważ zmniejsza ryzyko poronienia i porodu przedwczesnego. Dla kobiet, które starają się o potomstwo, ma z kolei wpływ na poprawę pracy jajników i wspomaga proces leczenia zespołu policystycznych jajników. Są to główne zastosowania, jakie posiada acetylocysteina, a ponadto NAC posiada działanie antyoksydacyjne, wspomaga kondycję i samopoczucie oraz jest pomocny wśród osób aktywnych zawodowo, sportowców i tych, którzy dopiero zaczynają włączać aktywność fizyczną do swojego życia.

N acetylocysteina - dlaczego jest tak istotna?

NAC to produkt dostępny bez recepty, który ma zastosowanie głównie jako mukolityk – tj. preparat ułatwiający usuwanie nadmiaru wydzieliny z dróg oddechowych. Nowe badania dowodzą, jednak, że n-acetylcysteine może mieć znacznie szersze spectrum oddziaływania w organizmie. Sam produkt jest dostępny w różnych dawkach, a te standardowe to: 100, 200, 400 i 600 mg. Sposób przyjmowania każdej z dawek zależy od takich czynników, jak np. wiek pacjenta i rodzaj choroby lub dolegliwości z jaką się zmaga.

N acetyl cysteine jest zaliczana do niezbędnych dla człowieka aminokwasów, które w sposób naturalny są w organizmie produkowane z innych - metioniny i seryny. Problem pojawia się w sytuacji, kiedy poziom NAC spada, co pociąga za sobą konieczność suplementowania w różnej postaci, w tym również doustnie. N-acetyl-l-cysteine jest pomocna w chorobach dróg oddechowych i wspomaga łagodzenie objawów. Wynika to z faktu, że ma wpływ na udrożnienie dróg oddechowych i działa wykrztuśnie, przez co rozrzedza wydzielinę, która zalega w płucach. N-acetylo-l-cysteina jest także antyoksydantem, który zwiększa poziom glutationu w płucach i wpływa pozytywnie na poprawę samopoczucia w trakcie stanów zapalnych w oskrzelach i w tkance opłucnej oraz w zakresie związanych z tym dolegliwości z oddychaniem.

Nac n-acetylocysteina działa wspomagająco przy Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc (POChP), która pojawia się na skutek długotrwałego stresu oksydacyjnego i stanu zapalnego tkanki płucnej. W efekcie tego następuje zwężenie dróg oddechowych, co powoduje trudności z oddychaniem oraz kaszel. Suplement NAC zmniejsza w widoczny sposób objawy i znacząco poprawia komfort codziennego życia i wpływa pozytywnie na stan tkanki płucnej.

Dane, na podstawie których możliwe było wskazanie tych właściwości zostały opublikowane w 2015 roku i odnosiły się do 13 badań z udziałem 4155 pacjentów z POChP, którym podawano n-acetylocysteinę (1). Co istotne, cały czas prowadzone są kolejne badania, które dowodzą szerokiego spectrum działania NAC.

NAC na wątrobę - działanie oczyszczające i wspomagające pracę tego narządu

Preparat NAC wspiera pracę wątroby oraz nerek, co odbywa się poprzez oczyszczanie z toksyn. Wspomagająco działa również w przypadku wystąpienia skutków ubocznych przyjmowania leków i negatywnego wpływu toksyn pochodzących ze środowiska na pracę wątroby i nerek. Z uwagi na to preparat NAC jest ceniony przez współczesnych medyków, a przykładem jest fakt, że za oceanem leczy się zatrucie paracetamolem właśnie przez podawanie tego produktu w sposób dożylny, by nie uszkodzić wątroby ani innych organów.

Co istotne, w wielu przypadkach NAC może zostać podany za pomocą nebulizatora, co jest znacznie bardziej korzystne dla organizmu niż tabletki. Takie dawkowanie znacząco ogranicza, bowiem skutki uboczne i, jak dowiodły badania (2), inhalacja N-acetylocysteiny z zastosowaniem nebulizatora jest w praktyce znacznie bardziej skuteczna od innych form przyjmowania NAC.

Podawanie NAC w formie inhalacji sprawdza się również podczas ostrych i przewlekłych schorzeń układu oddechowego, takich jak np. zapalenie gardła, krtani, migdałków czy tchawicy. NAC suplement podawany się także podczas ostrego przebiegu choroby refleksowej przełyku i u osób, które są w okresie rekonwalescencji po zabiegach laryngologicznych.

NAC - stosowanie u osób ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi

Badania dowiodły, że stosowanie N-acetylocysteiny obniża ciśnienie krwi, co przekłada się na obniżenie poziomu stresu oksydacyjnego w sercu i w układzie krążenia. Co istotne, ma to zastosowanie także w odniesieniu do osób chorujących na miażdżycę, ponieważ w tej grupie pacjentów wysokie ciśnienie jest czynnikiem wzmożonego ryzyka. Jak dowodzą badania (3) stosowanie N-acetylocysteiny przez okres już czterech tygodni pozwala w znaczącym stopniu zmniejszyć ciśnienie, niezależnie od innych czynników indywidualnych i w odniesieniu do osobistych cech pacjenta, takich jak np. masa ciała lub palenie papierosów.

Jak wynika z danych zawartych w podsumowaniu z ww. badań N-acetylocysteina zmniejsza poziom homocysteiny we krwi. Jest ona aminokwasem, który trafia do organizmu na skutek jedzenia m.in. czerwonego mięsa. W sytuacji kiedy jego poziom jest zbyt wysoki pojawia się ryzyko groźnych dla zdrowia, a nawet życia chorób serca, nerek i ich nawrotów.

Stosowanie NAC w ginekologii i położnictwie

Eksperci są zgodni, że stosowanie NAC w ginekologii i położnictwie jest wysoce efektywne, co wynika z przeprowadzonych badań u kobiet, które cierpią na zespół policystycznych jajników. Choroba ta cechuje się funkcjonalnym hiperandrogenizmem jajnikowym i często wiąże się w praktyce z problemem z zajściem w ciążę. Niepłodność w tej sytuacji wynika w główne mierze z hiperandrogenizmu oraz oligo- lub anowulacji. Wiele kobiet, które zmagają się z tym problemem jest ponadto otyłych - jak dowodzą badania może to być nawet 60% (4).

W omawianej sytuacji w ostatnim czasie stosuje się NAC w sposób doustny w dawce 1,2 g/dziennie w połączeniu z cytrynianem klomifenu. Lekarze są zgodni, że takie terapie powodują, że wzrasta liczba pęcherzyków jajnikowych, a tym samym liczba donoszonych i żywych ciąż. Potwierdzają to liczne badania, w których stosowano preparat NAC u kobiet starających się o potomstwo.

Samą skuteczność w przypadku podawania preparatu NAC oceniono w odniesieniu do placebo. Potwierdzono również, że preparat jest bezpieczny również podczas długoterminowego podawania i, co istotne, jego efektywność w takiej sytuacji nie spada.

NAC - działanie u pacjentów z HIV

Preparat NAC może być, jak dowodzą badania, podawany pacjentom z HIV. Wynika to z faktu, że choroba to powoduje uszkodzenie odpowiedzi immunologicznej organizmu, a suplementacja NAC ma wpływ na ograniczenie zapobiegania jednej z odmian HIV - tj. HIV - 1. Może to sugerować, że w komórkach w których znajduje się wysoki poziom NAC obrona organizmu jest wysoka, a sam poziom uszkodzeń jakie powoduje wirus HIV znacznie mniejszy - także u pacjentów, którzy na stałe biorą leki i zmagają się z kolejnym stadium rozwoju choroby(5).

NAC - właściwości preparatu w przypadku pacjentów chorych na raka

Dowiedziono (5), że NAC może w znaczący sposób zapobiegać różnym formom raka w efekcie wdrożenia różnych mechanizmów. Powoduje też śmierć w komórkach rakowych oraz nie doprowadza do ich rozmnażania, co miałoby negatywny wpływ na długość i jakość życia pacjentów. Badania dowiodły, że NAC oddziałuje na ilość nowotworowych cząsteczek sygnalizujących w organizmie i obniża je. Ma to znaczenie w kwestii ograniczenia rozwoju choroby, co daje pozytywne nadzieje jeśli chodzi o leczenie osób chorych na raka.

Jeśli chodzi o dobroczynne działanie NAC u osób chorych na raka to wskazuje się też na jego dobroczynne właściwości w przypadku promieniowania jonizującego. Często na jego skutek dochodzi do rozwoju większej liczby komórek rakowych w zdrowych komórkach poprzez uszkodzenie struktury DNA. NAC ochrania zdrowe komórki, a jednocześnie usuwa te, które zostały zainfekowane rakiem, co obniża rozwój nowotworu w organizmie.

NAC - dawkowanie i bezpieczeństwo produktu

Nie została określana maksymalna dawka NAC, ale sugeruje się, że u osób, które przyjmują tez inne preparaty jedna tabletka dziennie wystarczy (Nie odnosi się to do grupy osób, które przyjmują inną formę suplementowania - w tym również inhalację). Kupując NAC warto wybrać renomowany sklep, bo dzięki temu zyskuje się pewność co do jakości produktu. Co istotne, acetylocysteina uważana jest za bezpieczną substancję, która ma nieliczne skutki uboczne. Do tych zaliczamy: mdłości, wymioty, biegunkę lub zaparcia - w sytuacji kiedy preparat jest przyjmowany doustnie. NAC może też u części osób powodować senność, obrzęk ust, apatię i uspokojenie podczas wykonywania inhalacji, co jednak nie jest normą. W zakresie dawkowania wskazuje się, że nie ma określonej jednoznacznie pory, kiedy powinno się przyjmować suplement, ale uważa się, że najlepiej robić to rano.

NAC a alkohol

Co prawda nie zaleca się stosowania jakichkolwiek preparatów w połączeniu z alkoholem ani w sytuacji kiedy sięgamy po alkohol. W tej kwestii n acetylocysteina jest jednak wyjątkiem, ponieważ badania dowiodły, że posiada działanie detoksykujące i często uważana jest za skuteczna na porannego "kaca". Wynika to z możliwości utrzymania właściwego poziomu glutationu, co powoduje, że NAC chroni komórki przed działaniem toksyn i wpływa na lepsze samopoczucie na drugi dzień po spożyciu alkoholu.

Acetylocysteina – dawkowanie dla dzieci i osób dorosłych

Acetylocysteina w przypadku konkretnych schorzeń i dolegliwości powinna być stosowana w dawkach, które wskaże lekarz lub w oparciu o dane znajdujące się na ulotce. Dawki tam wskazanej nie powinno się przekraczać, ponieważ może mieć to negatywne skutki dla organizmu.

Acetylocysteina w przypadku dzieci do 7. roku życia jest podawana na ogół w dawce 100 mg 1–3 razy na dobę. U starszych dzieci ilość ta może wynieść do 400 mg na dobę w dawkach podzielonych. U młodzieży, która ukończyła 14. rok życia ilość NAC w ciągu doby może wynosić do 600 mg na dobę w dawkach podzielonych lub jako dawka jednorazowa - podobnie jest u dorosłych.

NAC- zamów online

Podsumowanie:

NAC posiada wiele zastosowań, a, jak dowodzą badania, jego szerokie spectrum działania może okazać się pomocne podczas leczenia chorób o różnym umiejscowieniu i nasileniu. Odnosi się to zarówno do mniej poważnych schorzeń, takich jak np. wahania nastrojów czy brak koncentracji jak i tych większych - wraz z nowotworami na czele, a nawet u pacjentów, którzy chorują na HIV w różnym stadium jego zaawansowania. N-acetylocysteina, znana również pod nazwą NAC, która stanowi zmienioną wersją cysteiny, w organizmie ludzkim jest niezbędna, a jej niedobory mają poważne konsekwencje. Dlatego tak ważna jest właściwa suplementacja, która może odbywać się nie tylko w formie tabletek, ale też inhalacji.

Co istotne, NAC może być podawane zarówno osobom dorosłym, jak i młodzieży i dzieciom, co daje nadzieję na szerokie zastosowanie preparatu w przyszłości w zakresie leczenia różnych schorzeń i dolegliwości. Część specjalistów wskazuje ponadto, że wraz z przyjmowaniem preparatu NAC konieczna jest suplementacja witaminy C oraz cynku i miedzi, co ma wpływ na sam poziom wchłaniania N-acestylocysteiny w organizmie.

Źródła:
1. Wulf Hildebrandt, Roland Sauer, Gabriel Bonaterra, Klaus A Dugi, Lutz Edler, Ralf Kinscherf, Oral N-acetylcysteine reduces plasma homocysteine concentrations regardless of lipid or smoking status, The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 102, Issue 5, November 2015, Pages 1014–1024, cyt. za: https://doi.org/10.3945/ajcn.114.101964, dostęp: 16.01.2021 r.
2. Dekhuijzen PN, van Beurden WJ. The role for N-acetylcysteine in the management of COPD. Int J Chron Obstruct Pulmon Dis. 2006;1(2):99‐106. doi:10.2147/copd.2006.1.2.99.
3. Galyna Gumeniuk, Nina Kuzmenko, Oleh Iaremenko, Dmytro Dobrianskiy, Roman Ilnytskyi European Respiratory Journal Sep 2019, 54 (suppl 63) PA2043; DOI: 10.1183/13993003.congress-2019.PA2043.
4. A. Chmurzyńska, A. J. Jakimiuk , R. Kurzawa, T.Paszkowski, L. Pawelczyk, V. Skrzypulec-Plinta, "Stanowisko zespołu ekspertów na temat zastosowania N-acetylocysteiny w ginekologii i położnictwie", "Forum Położnictwa i Ginekologii", nr 45 (Kwiecień 2019), cyt. za: https://www.forumginekologii.pl/artykul/stanowisko-zespolu-ekspertow-na-temat-zastosowania-n-acetylocysteiny-w-ginekologii-i-poloznictwie, dostęp: 16.01.2021 r
5. "25 potwierdzonych korzyści zdrowotnych płynących z N-acetylocysteiny (NAC)", cyt. za: https://www.muscle-zone.pl/blog/25-udowodnionych-naukowo-korzysci-zdrowotnych-plynacych-z-n-acetylocysteiny-nac/, dostęp: 16.01.2021 r

Promocje
SOLGAR Błonnik Z Łusek Babki Płesznik 500 mg 200 kaps.
SOLGAR Błonnik Z Łusek Babki Płesznik 500 mg 200 kaps.

82,84 zł

Cena regularna: 90,85 zł

Najniższa cena: 104,90 zł
OSTROVIT Witamina C W Proszku 1000 g
OSTROVIT Witamina C W Proszku 1000 g

34,44 zł

Cena regularna: 37,52 zł

Najniższa cena: 36,40 zł
YANGO Szakłak Amerykański 90 kaps.
YANGO Szakłak Amerykański 90 kaps.

35,90 zł

Cena regularna: 43,99 zł

Najniższa cena: 37,70 zł
OSTROVIT Pharma Witamina D3 + K2 MK-7 W Kroplach 30 ml
OSTROVIT Pharma Witamina D3 + K2 MK-7 W Kroplach 30 ml

25,74 zł

Cena regularna: 29,89 zł

Najniższa cena: 27,17 zł
SWANSON Inulina W Proszku 227 g
SWANSON Inulina W Proszku 227 g

54,26 zł

Cena regularna: 59,11 zł

Najniższa cena: 60,57 zł
szt.
STANLAB MSM W Proszku 1000 g
STANLAB MSM W Proszku 1000 g

47,97 zł

Cena regularna: 56,79 zł

Najniższa cena: 56,79 zł
Bestsellery
MEDICA HERBS Kurkuma + Piperyna 60 kaps.
MEDICA HERBS Kurkuma + Piperyna 60 kaps.

12,22 zł

Cena regularna: 15,72 zł

Najniższa cena: 12,81 zł
szt.
IODICA Naturalny Koncentrat Jodu 100 ml
IODICA Naturalny Koncentrat Jodu 100 ml

54,43 zł

Cena regularna: 58,95 zł

Najniższa cena: 57,53 zł
szt.
Holder do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium