biostima.pl

Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj naturalnych produktów
Menu

Dlaczego Biostima?

Nie zapomnij użyć kodu RABAT10 dla ekstra rabatu! 🎁

Kup w przeciągu:

Cytrynian Potasu

Cytrynian potasu to najlepiej przyswajalna organiczna postać pierwiastka. Potas jest odpowiedzialny za sprawną pracę układu krwionośnego i nerwowego. Wspiera również prawidłowe funkcjonowanie serca i wpływa na ciśnienie krwi. Zapewnia także właściwy poziom pH i odpowiednie dotlenienie mózgu. Niedobór pierwiastka jest najczęściej spowodowany zażywaniem leków moczopędnych, jak też m.in. biegunkami, wymiotami, czy zatruciami pokarmowymi. Zaleca się uzupełnianie utraconego potasu poprzez właściwą suplementację skutecznymi i sprawdzonymi preparatami zawierającymi cytrynian potasu.

Cytrynian potasu – co to jest? Właściwości, działanie, dawkowanie

Suplementy z potasem mogą zawierać ten pierwiastek w różnych formach. Jedną z nich jest cytrynian potasu. Czym dokładnie charakteryzuje się ten związek i kiedy warto sięgnąć po zawierające go preparaty?

Co to jest cytrynian potasu?

Cytrynian potasu jest solą potasową kwasu cytrynowego. Tym, co charakteryzuje tę formę potasu, jest jego bardzo wysoka przyswajalność, dlatego pozwala on na szybkie uzupełnienie braków tego pierwiastka i zmniejsza ryzyko jego niedoborów, czyli hipokaliemii.

Związek ten ma postać krystalicznego proszku w białym kolorze. Zawiera 38,28% potasu w swojej masie.

Ze względu na swoją formę cytrynian potasu może również spełniać dodatkowe funkcje, dlatego jest polecany osobom z różnymi dolegliwościami oraz w celach profilaktycznych.

Cytrynian potasu – właściwości

Związek ten wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych. Jego atutem jest skuteczne wchłanianie, dzięki czemu szybko uzupełnia niedobory. Również charakteryzuje się on alkalicznym, kwaśnym odczynem.

Potas jest bardzo istotnym dla człowieka pierwiastkiem, który spełnia funkcję elektrolitu i jest rozpuszczalny w wodzie.

Główne właściwości cytrynianu potasu:

 • Reguluje gospodarkę elektrolitową ciała człowieka,
 • Pozwala na podtrzymanie odpowiedniego ciśnienia osmotycznego,
 • Wspiera prawidłowe działanie układu krążeniowego, czyli serca i naczyń krwionośnych,
 • Umożliwia poprawną pracę układu nerwowego,
 • Pomaga w sprawnym funkcjonowaniu układu mięśniowego,
 • Odgrywa rolę w metabolizmie węglowodanów i procesach enzymatycznych.

Cytrynian potasu – zastosowanie

Związek ten wykazuje szerokie zastosowanie. Najczęściej zaleca się jego zażywanie w poniższych przypadkach:

 • Profilaktyka i schorzenia układu krążeniowego – pomaga w regulacji poziomu ciśnienia krwi, wspomaga działanie serca, zmniejsza ryzyko pojawienia się arytmii.
 • Dna moczanowa, podagra – stosowany jest przez osoby z tą dolegliwością, w której dochodzi do zapaleń stawów ze względu na wysoki poziom kwasu moczowego we krwi.
 • Dolegliwości układu moczowego – alkaliczny odczyn cytrynianu potasu powoduje, że pomaga on w łagodzeniu dolegliwości nerek, pęcherza moczowego, moczowodów i cewki moczowej, między innymi używany jest przy kamieniach nerkowych, cystynurii, zakażeniach układu moczowego.
 • Cukrzyca – wspiera prawidłowe działanie układu moczowego, przez co mniejsza ryzyko dolegliwości nerek w przebiegu cukrzycy.
 • Zespół metaboliczny – pomaga on również w przypadku zespołu metabolicznego, zwłaszcza z nadciśnieniem. Zespołem metabolicznym określa się zespół czynników, w tym otyłość brzuszną, nadciśnienie, insulinooporność, które sprzyjają chorobom serca i cukrzycy.

Cytrynian potasu używany jest również w branży spożywczej w celu regulacji poziomu kwasowości. Oznaczony jest symbolem E332.

Jak stosować cytrynian potasu? Cytrynian potasu proszek

W sprzedaży można znaleźć cytrynian potasu w proszku oraz cytrynian potasu w tabletkach.

Dostępny jest on również w suplementach złożonych, na przykład jako cytrynian potasu i magnezu, z dodatkiem witaminy B6 dla lepszego wchłaniania.

Cytrynian potasu – dawkowanie

Dzienna dawka wynosi najczęściej od 1600 do 2500 mg cytrynianu potasu, co odpowiada około 600-800 mg potasu.

Przeciwwskazania do stosowania cytrynianu potasu

Cytrynian potasu – czy jest szkodliwy? Ta forma potasu charakteryzuje się bardzo dobrą tolerancją, ale ma określone przeciwwskazania.

Główne przeciwwskazania to: - Podwyższony poziom potasu, - Zaburzenia krzepliwości krwi, - Przewlekła niewydolność nerek, - Ostre dolegliwości układu pokarmowego, - Planowane operacje.

Cytrynian potasu – skutki uboczne

Zwykle nie wywołuje on skutków ubocznych, gdy jest prawidłowo przyjmowany.

U wybranych osób może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego jak bóle żołądka.

Cytrynian potasu czy chlorek potasu?

Suplementy diety z potasem dostępne są w wielu wariantach. Czy warto zdecydować się na chlorek potasu czy cytrynian potasu?

Zarówno chlorek, jak i cytrynian są bardzo dobrze przyswajane. W porównaniu do chlorku cytrynian dodatkowo wspomaga pracę układu moczowego.

Źródła:
1. Interdyscyplinarne, terapeutyczne zastosowania cytrynianu potasu oraz związków pokrewnych w chorobach wewnętrznych, Sławomir C. Zmonarski, Katarzyna Madziarska, Mirosław Banasik, Magdalena Krajewski, Postepy Hig Med Dosw (online), 2018; 72: 461-470.
2. Citrate salts for preventing and treating calcium containing kidney stones in adults, Rebecca Phillips, Vishwanath S Hanchanale, Andy Myatt, Bhaskar Somani, Ghulam Nabi, C Shekhar Biyani, Cochrane Database Syst Rev. 2015 Oct 6;(10):CD010057.

Promocje
INAMIA Kurkumina + Laktoferyna
INAMIA Kurkumina + Laktoferyna

209,24 zł

Cena regularna: 224,99 zł

Najniższa cena: 224,99 zł
szt.
INAMIA Antyoksydant 60 kaps.
INAMIA Antyoksydant 60 kaps.

92,99 zł

Cena regularna: 99,99 zł

Najniższa cena: 99,99 zł
szt.
INAMIA Capilis 60 kaps.
INAMIA Capilis 60 kaps.

65,09 zł

Cena regularna: 69,99 zł

Najniższa cena: 69,99 zł
szt.
INAMIA Kurkumina Plus 60 kaps.
INAMIA Kurkumina Plus 60 kaps.

74,39 zł

Cena regularna: 79,99 zł

Najniższa cena: 79,99 zł
szt.
INAMIA Skin & Hair Max 60 kaps.
INAMIA Skin & Hair Max 60 kaps.

60,44 zł

Cena regularna: 64,99 zł

Najniższa cena: 64,99 zł
INAMIA Kwas Hialuronowy + Kolagen 60 kaps.
INAMIA Kwas Hialuronowy + Kolagen 60 kaps.

106,02 zł

Cena regularna: 114,00 zł

Najniższa cena: 114,00 zł
szt.
Holder do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium