Dlaczego Biostima?
Szeroki wybór suplementów, ponad 2500 produktów w stałej ofercie, w najlepszych cenach na rynku.
Jesteśmy czołowym sprzedawcą na Allegro, ale to na Biostima.pl oferujemy te same produkty w jeszcze lepszych cenach!
Produkty przechowywane w bezpiecznych warunkach, zgodnych z wymaganiami producentów.
Wszystkie nasze produkty są dostępne od ręki, dlatego możesz liczyć na ekspresową dostawę!
Skorzystaj z darmowej dostawy
już od 249 zł!
Z nami zadbasz o zdrowie, dobre samopoczucie, wygląd.
Nie zapomnij użyć kodu RABAT10 dla ekstra rabatu! 🎁
Kup w przeciągu:
Wspaniałe nowości już na półkach! Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy! ✨😍
Odkryj dostępne kody rabatowe i zacznij oszczędzać!🎁🔖
Złap darmową dostawę! 🚚 Kupuj za minimum 250zł i nie płać za przesyłkę! 🛒
Diosmina
Diosmina korzystnie wpływa na pracę żył. To naturalny flawonoid, który pozyskiwany jest z owoców cytrusowych i roślin rutowatych. Najlepsze efekty terapeutyczne daje diosmina zmikronizowana – rozdrobniona. Preparaty z diosminą polecane są osobom z uczuciem ciężkości nóg, przy przewlekłej niewydolności żylnej, żylakach nóg, hemoroidach, obrzękach limfatycznych. W suplementach diety diosminie często towarzyszą dodatkowe składniki aktywne dbające o prawidłową pracę układu krążeniowego – rutyna, hesperydyna, witamina C. W sklepie Biostima zakupisz najlepsze suplementy z diosminą!
135,01 zł
Cena regularna:
140,16 zł
Diosmina – co to jest?
Pozyskiwana z roślin diosmina jest jednym z obiecujących związków naturalnych stosowanych obecnie w profilaktyce oraz w leczeniu schorzeń układu krwionośnego. Czym dokładnie jest diosmina? W jaki sposób wpływa ona na organizm człowieka? Kiedy warto ją stosować?
Co to jest diosmina?
Diosmina jest naturalnym związkiem chemicznym, który wchodzi w skład glikozydowanych flawonoidów obecnych w roślinach.
Ze względu na swoje właściwości diosmina jest uznawana za związek, który wspomaga pracę naczyń krwionośnych. Obecnie można kupić ją w formie wygodnych w stosowaniu preparatów – tabletek, kapsułek, które dzięki regularnemu zażywaniu mogą pomóc w dolegliwościach układu krążeniowego.
Źródła diosminy
Jako flawonoid diosmina jest obecna w wybranych roślinach. W jakich produktach występuje naturalna diosmina?
Diosmina naturalna - w czym występuje:
- Naturalne źródła to owoce cytrusowe, w tym cytryna, grejpfrut, pomarańcza, mandarynka i inne,
- W mniejszych ilościach w roślinach jak rozmaryn lekarski, wyka, wawrzynek, hyzop lekarski, mięta pieprzowa, trędownik bulwiasty, bukko brzozowe.
Diosmina może być w naturalny sposób dostarczana do organizmu przez jedzenie cytrusów oraz picie soków owocowych, najlepiej świeżo wyciskanych.
Aktualnie diosmina jest także pozyskiwana w sposób syntetyczny, jednak wiele preparatów zawiera diosminę pochodzenia naturalnego, głównie ekstrahowaną z owoców cytrusowych.
Preparaty z diosminą
Pierwsze preparaty zawierające diosminę zaczęły być stosowane już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Od lat osiemdziesiątych w sprzedaży można znaleźć środki z diosminą zmikronizowaną.
Mikronizacja diosminy powoduje, że związek ten ma jeszcze mniejszą średnicę cząstek, dlatego też dochodzi wtedy do jego lepszego wchłaniania. W efekcie substancja czynna zaczyna działać szybciej i jest bardziej efektywna.
Obecnie w sprzedaży można znaleźć różne preparaty zawierające diosminę zmikronizowaną, która także jest uzupełniana o dodatkowe składniki dla lepszej skuteczności kuracji.
Diosmina - właściwości
Diosmina jest związkiem antyoksydacyjnym, czyli przeciwutleniającym o wszechstronnym działaniu, dlatego pomaga ona w poprawie pracy organizmu, a w szczególności jego układu krążeniowego.
Diosmina – właściwości:
- Antyoksydacyjne,
- Przeciwzapalne,
- Przeciwnowotworowe,
- Przeciwdrobnoustrojowe,
- Wspierające przepływ krwi,
- Przeciwkrwotoczne,
- Przeciwobrzękowe.
Diosmina - działanie
Aby diosmina zaczęła działać, w pierwszej kolejności musi by ona przekształcona w diosmetynę w jelitach. Osiąga ona maksymalne stężenie w krwi po kilku godzinach od zażycia, a następnie jest metabolizowana i wydalana wraz z moczem. Niewchłonięta diosmina jest wydalana z organizmu wraz z kałem.
Diosmina wykazuje działanie wspomagające pracę naczyń krwionośnych:
- Ma działanie przeciwzapalne – polecana jest zwłaszcza w przypadku zapaleń żylnych,
- Chroni naczynia krwionośne przed uszkodzeniami,
- Powoduje zwiększenie tonusu żylnego, czyli napięcie ścian żylnych,
- Wspomaga krążenie limfy i wspomaga pracę układu limfatycznego,
- Wykazuje działanie przeciwobrzękowe,
- Wpływa na prawidłową przepuszczalność naczyń włosowatych,
- Zmniejsza ryzyko powstawania krwotoków,
- Obniża nadciśnienie tętnicze,
- Zmniejsza zastoje żylne.
Podobne właściwości do diosminy wykazują także rutyna, hesperydyna, które zaliczane są także do grupy flawonoidów. W wielu preparatach diosmina łączona jest z tego typu związkami, aby uzyskać jeszcze lepsze efekty kuracji.
Wskazania do stosowania diosminy
Diosmina jest związkiem, który rekomendowany jest w przypadku wielu dolegliwości układu krążeniowego. Jest ona przy tym całkowicie naturalna, dlatego stanowi alternatywę dla leków i wybierana jest przez osoby, które chciałyby w naturalny sposób zadbać o swoje zdrowie.
Po diosminę warto sięgnąć wtedy, gdy pojawiają się dolegliwości żylne, ale warto wskazać, że może ona także pomagać w wielu innych przypadłościach. Na co warto ją stosować?
Diosmina na hemoroidy
Hemoroidy, a dokładnie żylaki odbytu są jedną z często występujących dolegliwości żylnych u osób dorosłych. W jej przebiegu dochodzi do powiększenia się zewnętrznych i wewnętrznych guzków krwawniczych występujących w okolicy odbytu, co powoduje pojawienie się dolegliwości jak ból, swędzenie, pieczenie, krew w stolcu.
Do hemoroidów dochodzi częściej u osób prowadzących siedzący tryb życia, które nie uprawiają sportów, a także mają niezdrową dietę sprzyjającą zaparciom i biegunkom. Ponadto często pojawiają się one w trakcie ciąży.
Diosmina jest jednym z naturalnych środków używanych w leczeniu żylaków odbytu. W badaniach wykazano, że pomaga ona w szybkim zmniejszeniu objawów występujących w chorobie hemoroidalnej. Badania także pozwoliły na uzyskanie odpowiedzi na pytanie: dobesylan wapnia czy diosmina? Udowodniły one, że środki te posiadają podobną skuteczność w leczeniu hemoroidów.
Diosmina na żylaki
Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) jest dolegliwością dotykającą wielu osób. Dochodzi w niej do pojawienia się zaburzeń przepływu krwi w kończynach dolnych, co związane jest z osłabieniem aktywności zastawek żylnych.
Do PNŻ dochodzi najczęściej u osób, które prowadzą siedzący tryb życia lub pracują w pozycji siedzącej lub stojącej. Sprzyjają im również zaparcia, podnoszenie ciężarów, okres ciąży czy nadwaga i otyłość. W przebiegu tej dolegliwości dochodzi do objawów jak uczucie ciężkości nóg, obrzęki, bóle nóg. Pojawiają się także objawy jak popękane naczynka na nogach – pajączki oraz żylaki, które widoczne są jako wypukłe, poskręcane żyły pojawiające się głównie na łydkach.
U osób z przewlekłą niewydolnością żylną oraz żylakami tabletki z diosminą pozwoliły na uzyskanie bardzo dobrych rezultatów. Wspomagają one wzrost napięcia naczyniowego, zapobiegają zastojom żylnym oraz pojawianiu się dalszych zmian żylnych.
Ponadto diosmina wykazuje bardzo dobre efekty w przypadku owrzodzeń naczyń krwionośnych, które mogą towarzyszyć przewlekłej niewydolności żylnej. Wspomaga ona leczenie wrzodów o mniejszych rozmiarach.
Inne wskazania do stosowania diosminy
Poza wpływem diosminy na żylaki oraz na hemoroidy wykazuje ona także bardzo dobre efekty w wielu innych dolegliwościach. Kiedy jeszcze warto ją zastosować?
Na co działa diosmina?
- Ciśnienie krwi – czy diosmina obniża ciśnienie? Za pomocą tego związku można w naturalny sposób obniżyć nadciśnienie tętnicze, które przyczynia się do zwiększonego ryzyka schorzeń serca, w tym zawałów.
- Obrzęki limfatyczne – jako że związek ten wspomaga nie tylko krążenie krwi, ale także limfy, jest on rekomendowany w przypadku występowania obrzęków limfatycznych. Wspomaga drenaż limfatyczny i zmniejsza bolesne obrzęki.
- Odleżyny – pozytywny wpływ diosminy na pracę układu krążeniowego powoduje, że może być ona także używana w przypadku powstawania odleżyn u osób obłożnie chorych. Do tworzenia się odleżyn przyczyniają się głównie zaburzenia w mikrokrążeniu na skutek stałego nacisku tkanek. Stosowanie preparatów z diosminą pozwala na zmniejszenie ryzyka odleżyn i wspiera ich leczenie.
- Siniaki – samoczynne powstawanie siniaków jest dość często występującym objawem problemów żylnych, ponieważ wynika z osłabienia naczyń włosowatych znajdujących się tuż pod skórą. Stosowanie diosminy, która wzmacnia naczynka, zmniejsza ryzyko powstawania częstych zasinień.
- Popękane naczynka – ze względu na swoje pozytywne działanie na naczynia krwionośne diosmina polecana jest także na popękane naczynka na twarzy oraz na nogach, czyli tak zwane pajączki. Działa ona wewnętrznie, a także zewnętrznie – występuje w różnych preparatach jak kremy, balsamy, żele do stosowania na skórę.
- Krzepliwość krwi – czy diosmina rozrzedza krew? Tak, powoduje ona jej rozrzedzenie, co wpływa na jej sprawniejszy przepływ, a tym samym wykazuje działanie przeciwzakrzepowe. To powoduję, że nie powinna być ona używana razem z lekami wpływającymi na krzepliwość.
- Nocne skurcze łydek – skurcze te mogą być wynikiem nieprawidłowego przepływu krwi w nogach, dlatego stosowanie diosminy może zmniejszyć ryzyko ich występowania i poprawić komfort snu.
- Włosy – ze względu na działanie wspomagające krążenie diosmina używana jest także w celu poprawy kondycji włosów, w szczególności włosów osłabionych, wypadających. Jest ona jednym ze składników szamponów na wypadanie włosów.
- Potencja – zmikronizowana diosmina jest jednym ze składników wybranych produktów na potencję przeznaczonych dla mężczyzn. Zmniejsza ryzyko zaburzeń potencji przez wsparcie krążenia.
- Infekcje – diosmina wykazuje także działanie przeciwdrobnoustrojowe, między innymi przeciwko bakteriom oraz wirusom. Wspomaga dzięki temu pracę układu immunologicznego.
Jak stosować?
Diosmina stosowana jest przede wszystkim w formie suplementów diety, które można zakupić w wielu wariantach do wyboru. Ich systematyczne stosowanie pozwala na poprawę pracy układu krwionośnego i zmniejszenie innych dolegliwości.
Aby uzyskać jeszcze lepsze efekty terapii prowadzonych z użyciem diosminy, należy pamiętać o poniższych zaleceniach:
- Należy unikać ekspozycji na słońce, które może powodować zaburzenie krążenia żylnego,
- Nie należy przez długi czas przebywać w tej samej pozycji – siedzącej albo stojącej,
- Powinno się unikać nadmiernego nagrzewania, między innymi przez długie i gorące kąpiele, prysznice, korzystanie z sauny,
- Zaleca się utrzymywać odpowiednią masę ciała, ponieważ nadwaga oraz otyłość sprzyjają pojawianiu się niewydolności żylnej.
Czy diosmina jest bezpieczna?
Diosmina uznawana jest za bezpieczny związek, który może być używany jako naturalne wsparcie w leczeniu dolegliwości krążeniowych.
Związek nie powinien być stosowany w przypadku osób, u których pojawiają się przeciwwskazania do stosowania diosminy.
Diosmina - przeciwwskazania
Głównym przeciwwskazaniem do stosowania preparatów zawierających diosminę jest nadwrażliwość na ten związek oraz na substancje pomocnicze, które z nim występują.
Nie istnieją badania nad bezpieczeństwem stosowania diosminy u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, dlatego przed zażyciem specyfiku zaleca się konsultację z lekarzem.
Diosmina może być zażywana w czasie miesiączki – nie powoduje ona nasilenia towarzyszących jej dolegliwości. Jest ona także bezpieczna u kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne.
Osoby, które stosują leki przeciwzakrzepowe, na przykład jak Aspiryna, Acard, powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem diosminy. Wynika to z faktu, że może ona spowodować pojawienie się nadmiernego rozrzedzenia krwi, które sprzyja krwotokom.
Dawkowanie
Najczęściej zalecane dawkowanie diosminy wynosi 500 mg dziennie.
Należy stosować rekomendowaną dawkę, ponieważ przedawkowanie diosminy może spowodować pojawienie się niepożądanych skutków ubocznych. W przypadku pominięcia dziennej dawki diosminy nie zaleca się stosowania dawki podwójnej. Należy wtedy kontynuować przyjmowanie preparatu.
Diosmina – jak długo stosować?
Zaleca się, aby kuracja z diosminą trwała przez co najmniej 4-5 tygodni. Pierwsze efekty jej stosowania można zauważyć już po około 2 tygodniach.
Preparaty zawierające diosminę można stosować także stale, dlatego nie ma potrzeby przestawnia jej zażywania co jakiś czas.
Diosmina - skutki uboczne
Prawidłowo stosowana diosmina jest uznawana za bezpieczny związek, który wywołuje niskie ryzyko pojawienia się działań niepożądanych.
Wśród skutków ubocznych, które może spowodować diosmina, znajdują się:
- Bóle brzucha,
- Wymioty,
- Nudności,
- Zawroty głowy,
- Obrzęki twarzy,
- Nadmierne wysuszenie błon śluzowych.
Czy diosmina może uczulać? Tak, istnieje ryzyko pojawienia się uczulenia na ten związek. Zwykle towarzyszą mu objawy ze strony układu pokarmowego oraz wysypka skórna.
Diosmina a alkohol
Nie istnieją badania wskazujące na powiązanie obniżonej skuteczności działania diosminy z piciem alkoholu.
Diosmina z hesperydyną
Wśród często polecanych preparatów wspomagających krążenie żylne znajdują się te zawierające duet – diosminę z hesperydyną.
Hesperydyna, podobnie jak diosmina, jest organicznym związkiem zaliczanym do glikozydów oraz do flawonoidów. W przeszłości była ona określana także jako witamina P2. Związek ten występuje w znacznych ilościach w cytrusach, a jego nazwa wywodzi się od Hesperyd – mitologicznych greckich nimf występujących w ogrodach.
Właściwości hesperydyny to głównie zmniejszanie zapaleń, stresu oksydacyjnego, ochrona naczyń krwionośnych, redukowanie nadmiernej ilości cholesterolu. Może ona także zmniejszać ryzyko ubytków tkanki kostnej, które występują w przebiegu osteoporozy.
Diosmina z hesperydyną pozwala na uzyskanie jeszcze lepszych efektów niż w przypadku preparatów zawierających samą diosminę, dlatego też wiele preparatów dostępnych obecnie na rynku to połączenie tych dwóch związków.
Diosmina z hesperydyną – skutki uboczne
W przypadku preparaty łączących w sobie diosminę z hesperydyną skutki uboczne są podobne jak w przypadku preparatów zawierających diosminę.
Gdzie kupić?
Środki zawierające związek aktywny jak diosmina można zakupić w wielu sklepach. Sprzedawane są one głównie w aptekach, w zielarniach, a także w sklepach specjalizujących się w produktach prozdrowotnych.
Najszersza gama środków z diosminą od różnych producentów oraz w przystępnych cenach dostępna jest w sklepach internetowych.
Czy diosmina jest na receptę?
Środki zawierające diosminę są sprzedawane bez recepty, dlatego nie ma potrzeby udawania się do lekarza, aby je zakupić.
Cena
Preparaty zawierające diosminę można zakupić w cenach wynoszących od około 35 do 70 złotych w zależności od wybranego środka oraz jego producenta.
Wyższą cenę mają preparaty złożone, zawierające dodatkowe składniki, co poszerza ich spektrum działania oraz zwiększa efektywność.
Jaką wybrać?
W sprzedaży można znaleźć wiele preparatów zawierających diosminę. Czym należy kierować się przy wyborze tego odpowiedniego?
Najlepsza diosmina to ta zawierająca dużą ilość substancji czynnej, a także wolna od zbędnych substancji, między innymi jak konserwanty, sztuczne barwniki, wypełniacze, alergeny – laktoza, gluten, soja. Warto te wybierać preparaty złożone dla skuteczniejszego działania. Osoby rezygnujące z produktów zwierzęcych mogą zdecydować się na zakup preparatów w roślinnych kapsułkach, które są odpowiednie dla wegetarian i wegan.
Wśród najczęściej rekomendowanych środków z diosminą znajdują się:
- Diosmina Aliness Mikronizowana PLUS 500 mg 100 tab. – jest to preparat złożony, w którego składzie znajduje się 500 mg diosminy, 56 mg hesperydyny, 50 mg witaminy C oraz 20 mg rutyny. Dzięki takiemu zestawieniu środków aktywnych przyczynia się on do sprawnego działania układu krwionośnego, a ponadto wzmacnia naturalną odporność.
- Diosmina ForMeds BICAPS® Diosmin 60 kaps. – środek ten zawiera naturalną diosminę zmikronizowaną wraz z dodatkiem hesperydyny pochodzącej z pomarańczy.
- Diosmina+ ForMeds BICAPS® 60 kaps. – suplement zawiera 5 uzupełniających swoje działanie składników aktywnych, w tym zmikronizowaną diosminę, hesperydynę, naturalne OPC pochodzące z winogron, trans-resweratrol z rdestu oraz witaminę C. Wspomaga on prawidłowe działanie układu krwionośnego, a także wspiera pracę serca i układu immunologicznego.
Źródła:
1. Diosmina — skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo stosowania, Ivan Kocić, Forum Medycyny Rodzinnej 2014;8(2):56-63.
2. Diosmina i hesperydyna – obecny stan wiedzy, Marcin Szymański, Anna Wrzesińska, Daria Młynarek, Arkadiusz Szymański, Post Fitoter 2021; 22(3): 196-207.
3. Recommendations for the medical management of chronic venous disease: The role of Micronized Purified Flavanoid Fraction (MPFF), Bush R, Comerota A, Meissner M, Raffetto JD, Hahn SR, Freeman K., Phlebology: The Journal of Venous Disease, 32.
4. A randomised controlled trial of micronised purified flavonoid fraction vs placebo in patients with chronic venous disease, G Danielsson, C Jungbeck, K Peterson, L Norgren., European journal of vascular and endovascular surgery: the official journal of the European Society for Vascular Surgery. 23 (1), s. 73-76, 2002.