biostima.pl

Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj naturalnych produktów
Menu

Dlaczego Biostima?

Opcje przeglądania
Forma podania aminokwasu
Cena
  • od
    do
Nowość
Promocja

Nie zapomnij użyć kodu RABAT10 dla ekstra rabatu! 🎁

Kup w przeciągu:

Przytulia Czepna

Przytulia czepna, znana też jako przytulia żółta (Galium verum L.), jest wieloletnią rośliną z rodziny marzanowatych, która wydaje charakterystyczne żółte kwiaty. Ziele przytulii wykazuje działanie rozkurczowe, moczopędne i oczyszczające. Stosowane jest przede wszystkim w schorzeniach dotykających układu moczowego, przy kamicy nerkowej, dolegliwościach żylnych jak zakrzepica, żylaki, a także przy zapaleniach pęcherzyka żółciowego. Napary i odwary z ziela mogą być też używane zewnętrznie na obrzęki, rany, trądzik. Zamów produkty z przytulią właściwą w sklepie Biostima!

ECOBLIK Przytulia Ziele EKO 80 g ECOBLIK Przytulia Ziele EKO 80 g
Producent: EcoBlik
Cena:

9,51 zł

szt.
zobacz więcej
YANGO Przytulia Czepna 90 kaps. YANGO Przytulia Czepna 90 kaps.
Producent: Yango
Cena:

36,09 zł

Cena regularna: 45,40 zł

Najniższa cena: 45,40 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja!

Właściwości zdrowotne przytulii czepnej. Na co pomaga?

Przytulia czepna jest rośliną wykazującą wiele właściwości prozdrowotnych, chociaż najczęściej jest ona kojarzona jako pospolity chwast zwalczany przez rolników. Jakie składniki aktywne znajdują się w przytulii? Na co pomaga?

Przytulia czepna – co to jest?

Przytulia czepna (Galium aparine L.) zaliczana jest do marzanowatych (Rubiaceae).

To roślina jednoroczna, która najczęściej kwitnie w okresie od czerwca do sierpnia, lecz w sprzyjających warunkach nawet do października.

Jej charakterystyczną cechą jest rozsiewanie przez zoochorię, czyli przyczepia się ona do zwierząt z wykorzystaniem haczykowatych rozłupków, dzięki czemu może przenosić się na duże odległości.

Najczęściej przytulia spotykana jest na polach uprawnych, w zaroślach, przy drogach, czasami w ogródkach.

Po angielsku określana jest jako cleavers.

Przytulia czepna a przytulia właściwa

Przytulia jest rośliną występującą w kilkudziesięciu wariantach. Wśród nich najczęściej stosowane są przytulia czepna i przytulia właściwa (Galium verum L.).

Oba warianty rośliny wykazują analogiczne właściwości, przy czym różnią się swoim wyglądem. Przytulia właściwa ma złotawy kolor płatków, podczas gdy u czepnej najczęściej jest on biały.

Można również spotkać się z zamiennym stosowaniem nazw obu gatunków ze względu na ich podobieństwo.

Podobne działanie ma przytulia zwykła, pospolita (Galium mollugo L.).

Jak wygląda przytulia czepna?

Przytulia jest rośliną o rozgałęzionym pokroju, najczęściej leżącą albo wspinającą się po innych roślinach za pomocą swoich sztywnych włosków przypominających haczyki. Dochodzi do długości około 1,5 m.

Można rozpoznać ją po cienkich, dłuższych liściach, które rosną dookoła łodygi, tworząc tak zwany okółek. Wydaje ona drobne kwiaty w białym kolorze, które znajdują się przy okółkach liściowych.

Następnie kwiaty zmieniają się w owoce z haczykowatymi rozłupkami, dzięki którym roślina może przenosić się na znaczne odległości przy pomocy zwierząt.

Składniki aktywne w przytulii czepnej

Ziele przytulii zawiera w sobie szereg wartościowych substancji aktywnych, które wpływają na jej właściwości prozdrowotne.

Wśród najcenniejszych substancji aktywnych w przytulii czepnej znajdują się:

  • Flawonoidy – związki o silnych właściwościach antyoksydacyjnych,
  • Kumaryna – nadaje jej przyjemny zapach siana,
  • Glikozydy – w tym irydoidy,
  • Krzemionka,
  • Saponiny,
  • Taniny,
  • Antrachinony,
  • Witaminy – w tym witamina C,
  • Sole mineralne,
  • Olejek eteryczny.

Przytulia czepna – właściwości lecznicze

Właściwości zdrowotne przytulii czepnej są zróżnicowane, ponieważ znajdujące się w niej składniki wspomagają wiele układów i narządów.

Główne właściwości przytulii czepnej:

  • Antyoksydacyjne,
  • Przeciwzapalne,
  • Antynowotworowe,
  • Przeciwzakrzepowe,
  • Przeciwwrzodowe,
  • Rozkurczowe,
  • Moczopędne,
  • Napotne,
  • Drenujące,
  • Odchudzające,
  • Dodające energii.

Na co działa przytulia czepna?

Stosowanie przytulii czepnej wskazane jest w wielu dolegliwościach. Na co pomaga ta roślina?

Przytulia czepna na detoks

Ze względu na działanie oczyszczające i drenujące roślina ta rekomendowana jest dla osób, które chciałyby przeprowadzić detoks swojego organizmu. Za jej pomocą można szybciej usunąć z niego toksyny oraz nadmiar wody, a przez to zmniejszyć obrzęki, opuchliznę, a nawet cellulit wodny.

Przytulia czepna a układ

Wspomaga działanie układu limfatycznego i przyspiesza przepływ chłonki – limfy. Z tego powodu używana jest tradycyjnie przy zapaleniach węzłów chłonnych, migdałków, anginie, mononukleozie.

Przytulia czepna na odchudzanie

Ziele to stosowane jest również w celu wsparcia kuracji odchudzających. Za jego pomocą można skuteczniej zrzucać kilogramy, dzięki czemu może być dobrym dodatkiem do diety.

Przytulia czepna a zakrzepica

Składniki aktywne w przytulii pomagają osobom z ryzykiem zakrzepicy, ponieważ zawierają przeciwzakrzepowe kumaryny. Dzięki temu zmniejsza ona niebezpieczeństwo tworzenia się zakrzepów, które mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Przytulia czepna na hemoroidy

Pozytywny wpływ przytulii na układ krwionośny powoduje, że jest ona również rekomendowana u osób z hemoroidami – żylakami odbytu. Wspiera przepływ krwi i zmniejsza dolegliwości towarzyszące hemoroidom jak ból, pieczenie.

Przytulia czepna na żylaki

Roślina ta jest również pomocna w przypadku przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych, w wyniku której dochodzi do powstawania żylaków. Wspiera ona przepływ krwi i dzięki temu zmniejsza ryzyko pojawienia się przemęczenia, obrzęku, ociężałości nóg, a także widocznych na nich żylaków.

Przytulia czepna na nadciśnienie

Nadmierne ciśnienie krwi jest bardzo dużym problemem wielu osób. Przytulia w naturalny sposób obniża ciśnienie, pomagając osobom z nadciśnieniem. Wspomaga przez to działanie układu krążeniowego i serca.

Przytulia czepna na cholesterol

Rekomendowana jest ona także osobom z nadmiernym poziomem cholesterolu, który prowadzi do miażdżycy naczyń krwionośnych. Reguluje jego ilość we krwi i dzięki temu pozwala na redukcję i zapobiega zmianom miażdżycowym, które mogą prowadzić do udarów, zawałów.

Przytulia czepna na włosy i skórę

Pomaga osobom z dolegliwościami skórnymi, dlatego bywa używana do przygotowywania kąpieli leczniczych. Wspomaga gojenie się ran, egzem, ukąszeń owadów i innych zmian skórnych, wspiera leczenie łuszczycy, nadpotliwości, trądziku i łojotoku. Dodatkowo stosowana jest na łupież.

Przytulia czepna a cukrzyca

Roślina ta pomaga też diabetykom oraz osobom, które narażone są na cukrzycę. Uczestniczy w regulowaniu poziomu krwi, wspiera działanie naczyń krwionośnych.

Przytulia czepna na tarczycę

Naturalnie poprawia pracę gruczołu tarczycowego i może być stosowana zarówno w przypadku jego nadczynności, jak i niedoczynności.

Przytulia czepna na skurcze

Pomaga ona osobom ze stanami skurczowymi mięśni, w tym także przy dolegliwościach układu pokarmowego dotykających żołądka, jelit.

Przytulia czepna a nowotwory

Znajdujące się w przytulii składniki aktywne powodują również, że upatruje się w niej naturalnego remedium na raka. Dotychczas przeprowadzone badania wykazały, że ma ona potencjał w kuracji nowotworów.

Przytulia czepna – jak stosować?

W sprzedaży dostępne są suplementy w formie tabletek i kapsułek z ekstraktem z przytulii. Można zdecydować się też na jej susz, z którego parzony jest napar – herbata ziołowa.

Napar przygotowywany z przytulii może być używany wewnętrznie i zewnętrznie, na przykład do kąpieli leczniczych, płukanek, okładów.

Rozdrobnione ziele może być też używane do sporządzania maści do stosowania zewnętrznego.

Może być ona również stosowana na surowo do kanapek, sałatek, koktajli.

Przytulia czepna – jak pić?

Jak parzyć przytulię? 1 łyżkę ziela zalewa się 1 szklanką wrzącej wody i parzy około 15-20 minut. Przygotowany napar należy pić 3-4 razy dziennie po pół szklanki.

Przytulia czepna – jak długo stosować?

Najczęściej zaleca się pić ją przez okres około 2-3 miesięcy, a następnie zrobić przerwę trwającą 1 miesiąc.

Przytulia czepna – kiedy zbierać?

Jako składnik zielarski stosuje się łodygi, liście oraz kwiaty przytulii.

Ziele można samodzielnie zbierać w okresie od wiosny do jesieni. Najlepiej wybierać wtedy rośliny na stanowiskach z daleka od dróg i poza polami uprawnymi, ponieważ mogą zawierać one szkodliwe składniki.

Przytulia czepna – jak suszyć?

Suszenie powinno odbywać się w przewiewnym miejscu z dala od bezpośredniego słońca. Można powiesić ją za łodygę. Gdy będzie krucha, wtedy nadaje się do użycia.

Wysuszoną przytulię należy przechowywać w szczelnym pojemniku w miejscu bez dostępu światła.

Przytulia czepna – przeciwwskazania

W przypadku ziela jak przytulia czepna szkodliwość dotyczy przede wszystkim wybranych osób, u których pojawiają się przeciwwskazania.

Przeciwwskazania:

  • Uczulenie na składniki aktywne,
  • Stosowanie leków przeciwzakrzepowych,
  • Okres ciąży i karmienia piersią,
  • Stosowanie u dzieci.

Skutki uboczne przytulii czepnej

Podobnie jak inne rośliny używane w fitoterapii przytulia czepna może powodować skutki uboczne.

Najczęściej spotykana jest alergia na przytulię, której objawami są bóle brzucha, nudności, biegunka, a także widoczna na skórze wysypka.

Przytulia czepna – cena

Suplementy z przytulią to wydatek od 30 do 40 złotych. Z kolei za ziele przytulii do parzenia należy zapłacić około 8-15 złotych.

Gdzie kupić przytulię czepną?

Suplementy i zioła do parzenia zawierające przytulię czepną można obecnie kupić w wielu aptekach, sklepach zielarskich, a także w innych sklepach sprzedających prozdrowotne artykuły.

Źródła:
1. https://rozanski.li/751/herba-galii-veri-ziele-przytulii-pospolitej/
2. Evaluation of diverse antioxidant activities of Galium aparine, Bokhari, J., Khan, M. R., Shabbir, M., Rashid, U., Jan, S., & Zai, J. A. (2013), Spectrochimica Acta Part A: Molecular and Biomolecular Spectroscopy, 102, 24-29.
3. Phytochemical profiles and in vitro immunomodulatory activity of ethanolic extracts from Galium aparine L., Ilina, T., Kashpur, N., Granica, S., Bazylko, A., Shinkovenko, I., Kovalyova, A., ... & Koshovyi, O. (2019), Plants, 8(12), 541.

Promocje
SWANSON Witamina A 10000 IU 250 kaps.
SWANSON Witamina A 10000 IU 250 kaps.

30,56 zł

Cena regularna: 32,65 zł

Najniższa cena: 33,08 zł
szt.
SWANSON Dzika Róża 500 mg 120 kaps.
SWANSON Dzika Róża 500 mg 120 kaps.

27,95 zł

Cena regularna: 28,95 zł

Najniższa cena: 30,11 zł
szt.
SWANSON MSM TruFlex 1500 mg 120 tab.
SWANSON MSM TruFlex 1500 mg 120 tab.

37,18 zł

Cena regularna: 39,89 zł

Najniższa cena: 40,04 zł
OSTROVIT Cytrynian Magnezu O Smaku Lemoniady Malinowej W Proszku 200 g
OSTROVIT Cytrynian Magnezu O Smaku Lemoniady Malinowej W Proszku 200 g

20,81 zł

Cena regularna: 26,11 zł

Najniższa cena: 26,11 zł
szt.
SOLVE LABS Cordyceps Sinensis 10:1 W Proszku 30 g
SOLVE LABS Cordyceps Sinensis 10:1 W Proszku 30 g

44,59 zł

Cena regularna: 48,89 zł

Najniższa cena: 48,89 zł
szt.
YANGO Hericium Soplówka Ekstrakt 10% Polisacharydów 90 kaps.
YANGO Hericium Soplówka Ekstrakt 10% Polisacharydów 90 kaps.

55,10 zł

Cena regularna: 59,39 zł

Najniższa cena: 98,90 zł
szt.
Bestsellery
Holder do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium