biostima.pl

Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj naturalnych produktów
Menu

Dlaczego Biostima?

Opcje przeglądania
Producent
Cena
 • od
  do
Nowość
Promocja

Nie zapomnij użyć kodu RABAT10 dla ekstra rabatu! 🎁

Kup w przeciągu:

Papierki Lakmusowe

Papierki lakmusowe pomagają w badaniu wartości pH według skali kwasowości i zasadowości. Mają bardzo szerokie zastosowanie, między innymi w ocenie bilansu kwasowo-zasadowego organizmu na podstawie próbek moczu, ale również przy produkcji naturalnych kosmetyków czy w uprawie roślin. Korzystanie z papierków lakmusowych jest bardzo proste – wystarczy zanurzyć bibułkę w badanym płynie, a następnie odczytać wartość pH według skali na opakowaniu. Kolory czerwone i pomarańczowe to odczyn kwasowy, a zielone i niebieskie zasadowy. Zamów czułe papierki lakmusowe w sklepie Biostima!

Dr Jacobs Papierki Lakmusowe 120 szt. Dr Jacobs Papierki Lakmusowe 120 szt.
Producent: Dr Jacob's
Cena:

34,49 zł

Cena regularna: 37,58 zł

Najniższa cena: 36,46 zł
szt.
zobacz więcej
 • promocja!
Dr Jacobs Papierki Lakmusowe 33 szt. Dr Jacobs Papierki Lakmusowe 33 szt.
Producent: Dr Jacob's
Cena:

13,62 zł

Cena regularna: 14,84 zł

Najniższa cena: 15,05 zł
szt.
zobacz więcej
 • promocja!

Papierki lakmusowe – kiedy i jak z nich korzystać?

Papierek lakmusowy pozwala na szybkie i łatwe pomiary wartości pH. Tego typu papierki mają również zastosowanie w diagnostyce medycznej. Kiedy są używane? Jak z nich korzystać?

Czym jest papierek lakmusowy?

Papierek lakmusowy, pasek lakmusowy albo pasek pH jest rodzajem produktu używanego do pomiaru pH, czyli kwasowości i zasadowości roztworów.

Paski do pomiaru pH zmieniają swój kolor w zależności od pH. Dzięki temu umożliwiają łatwe prowadzenie badań pod kątem odczynu roztworu.

Ze względu na swoją wygodną formę i prostotę użycia paski do pomiaru pH mogą być wykorzystywane zamiast pH-metru, czyli urządzenia do pomiaru pH lub badania krwi określającego jej pH.

Rodzaje pasków do pomiaru pH

W rzeczywistości produkty, które określa się papierkami lakmusowymi, są papierkami uniwersalnymi. W przeciwieństwie do zwykłych papierków lakmusowych, które nasączane są lakmusem (mieszaniną barwników występujących w porostach), papierki uniwersalne pozwalają na ocenę znacznie szerszej skali pH.

Zwykły papierek lakmusowy występuje w trzech wariantach – czerwonej do odczynu zasadowego, fioletowej do odczynu kwasowego i zasadowego oraz niebieskiej do kwasowego. Papierki uniwersalne najczęściej mają kolor żółty i mierzą odczyny zasadowy, kwasowy i obojętny.

Papierki lakmusowe – zastosowanie w medycynie

Paski lakmusowe mają szerokie zastosowanie w medycynie. Służą do badania równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, pozwalając na ocenę poziomu kwasów lub zasad w danym roztworze. Dzięki temu umożliwiają one diagnozowanie różnych dolegliwości.

Lakmusowe papierki najczęściej używane są:

 • Do badania pH moczu,
 • Do wód płodowych.

Badanie pH moczu

Paski pH pozwalają na określenie odczynu moczu i na podstawie wyniku umożliwiają zbadanie balansu kwasowo-zasadowego. Za ich pomocą można zdiagnozować zakwaszenie organizmu oraz zasadowicę, inaczej alkalozę, czyli nadmierną zasadowość płynów ustrojowych. Umożliwiają one także ocenę diety oraz określenie ogólnej sprawności wątroby i nerek.

Zakłócenie balansu kwasowo-zasadowego organizmu może być efektem nieprawidłowej diety, nadmiernego stresu, stosowania określonych leków i używek.

W efekcie zakwaszenia organizmu może dojść do szeregu symptomów, między innymi:

 • Nadmiernego zmęczenia,
 • Problemów z działaniem układu pokarmowego,
 • Problemów z cerą, włosami i paznokciami,
 • Obniżonej odporności,
 • Osteoporozy.

W skrajnych przypadkach zaburzenia pH organizmu mogą doprowadzić do kwasicy lub zasadowicy oddechowej i nieoddechowej oraz do niewydolności nerek, wątroby i jelit.

Badanie pH wód płodowych

Papierki lakmusowe mogą być także używane do badania kobiet ciężarnych. Stosowane są one do oceny, czy doszło do wycieku płynu owodniowego, inaczej sączenia się wód płodowych.

Odczyn wód płodowych wynosi powyżej 6,5 – najczęściej około 7,1-7,3.

Zastosowanie pasków pH w domowych warunkach umożliwia szybkie zdiagnozowanie nieprawidłowości w przebiegu ciąży, które prowadzą do sączenia się płynu owodniowego. Jego wyciek może wywołać poważne infekcje bakteryjne zagrażające życiu płodu oraz matce. W razie pojawienia się wycieku wód płodowych należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Jakie paski pH wybrać?

Precyzja pomiarów ma bardzo duże znaczenie w diagnostyce medycznej. Aby wykonać pomiar pH moczu lub innych roztworów, warto wybrać dokładne papierki lakmusowe, które pozwalają na odczytanie wyniku na skali co 0,2 stopnia pH.

Te wymagania spełniają papierki lakmusowe Dr Jacobs, których skala pomiarowa wynosi 5,6-8,0 pH, a dokładność 0,2 stopnia pH. Paski oferowane są w opakowaniach po 33 sztuki i 120 sztuk.

Jak używać papierków lakmusowych?

W warunkach domowych można wykorzystać paski lakmusowe do badania pH moczu lub innych płynów i dzięki temu do oceny stanu zdrowia.

Pomiary powinny być wykonywane kilka razy w ciągu dnia, na przykład 5-6 w okresie od 3 do 6 dni. Wyniki można zapisywać w formie tabeli, co pozwala na ocenę zmian pH w czasie. Zaleca się, aby badania prowadzić przed śniadaniem, a także po 1-2 godzinach po posiłkach i przed snem.

Pomiar pH moczu za pomocą papierka lakmusowego:

 • 1. Zbierz świeży mocz i umieść go w czystym naczyniu.
 • 2. Papierek lakmusowy zanurz w moczu na 1 sekundę – gdy papierek ma pole wskaźnikowe, zwróć uwagę, aby znajdowało się ono w płynie. W trakcie dokonywania pomiaru nie dotykaj pola palcami.
 • 3. Odczytaj wynik z papierka, sprawdzając, jak się barwi i porównując go z dołączoną skalą kolorów. Dokonaj odczytania wyniku w ciągu 2 minut, ponieważ następnie papierek zacznie wysychać i zmieniać kolor.

Zamiast zbierania moczu do naczynia pasek można też umieścić w strumieniu na 1 sekundę.

Lakmusowe papierki – jak czytać wynik?

Wyniki pomiaru pH za pomocą pasków lakmusowych odczytuje się na dołączonej do nich skali. Należy porównać ze sobą kolor papierka bezpośrednio po pomiarze oraz kolor na skali, a następnie odczytać wynik.

Odczytanie wyników pH z papierków lakmusowych:

 • Barwi się na czerwono – odczyn silnie kwasowy, około 1-3 pH.
 • Barwi się na pomarańczowo – odczyn kwasowy, około 4-6 pH.
 • Barwi się na musztardowy (pomarańczowo-zielonkawy) – odczyn neutralny, około 7 pH.
 • Barwi się na zielono – odczyn zasadowy, około 8-11 pH.
 • Barwi się na niebiesko i fioletowo – odczyn silnie zasadowy, około 12-14 pH.

W przypadku papierków o bardzo wysokiej dokładności różnice pomiędzy kolorami mogą być subtelne, dlatego najlepiej przyłożyć papierek do skali i porównać odcienie.

Cena pasków lakmusowych

Za opakowanie zawierające około 30 sztuk papierków uniwersalnych należy zapłacić około 15 złotych. Duże opakowanie ze 120 sztukami pasków to koszt około 38 złotych.

Papierki lakmusowe – gdzie kupić?

Uniwersalne papierki lakmusowe do pomiaru pH można kupić dziś w wielu sklepach – także w aptekach, zielarniach, sklepach z suplementami diety.

Papierki lakmusowe - zamów online

Źródła:
1. Papierki lakmusowe, szybki pomiar balansu kwasowo-zasadowego na podstawie pH moczu: http://www.pliki.drjacobsmedical.pl/Papierki%20lakmusowe%2030%20szt.%20net.pdf
2. Analiza wydzieliny szyjkowo-pochwowej w diagnostyce przedwczesnego pęknięcia błon płodowych, Knapik Dorota, Olejek Anita, Ginekol Pol. 2011, 82, 50-5.

Promocje
ESSENSEY NIGHT-ER 15 Aktywnych Składników W Proszku 225 g
ESSENSEY NIGHT-ER 15 Aktywnych Składników W Proszku 225 g

52,17 zł

Cena regularna: 56,83 zł

Najniższa cena: 55,14 zł
szt.
YANGO Mumio 40% Kwasów Fulwowych 90 kaps.
YANGO Mumio 40% Kwasów Fulwowych 90 kaps.

56,95 zł

Cena regularna: 62,46 zł

Najniższa cena: 56,46 zł
szt.
SWANSON Witamina C 500 Buforowana 250 tab.
SWANSON Witamina C 500 Buforowana 250 tab.

55,79 zł

Cena regularna: 60,77 zł

Najniższa cena: 63,17 zł
szt.
MYVITA Probiotyk W Kroplach Dla Dzieci 7 ml
MYVITA Probiotyk W Kroplach Dla Dzieci 7 ml

23,14 zł

Cena regularna: 25,38 zł

Najniższa cena: 26,68 zł
szt.
YANGO CollaVeg™ W Płynie 500 ml
YANGO CollaVeg™ W Płynie 500 ml

84,60 zł

Cena regularna: 91,69 zł

Najniższa cena: 88,69 zł
szt.
SWANSON Bambus Ekstrakt 60 kaps.
SWANSON Bambus Ekstrakt 60 kaps.

33,15 zł

Cena regularna: 36,12 zł

Najniższa cena: 35,04 zł
szt.
Bestsellery
CHEMWORLD Płyn Lugola 5% 100 ml
CHEMWORLD Płyn Lugola 5% 100 ml

58,90 zł

szt.
IODICA Naturalny Koncentrat Jodu 100 ml
IODICA Naturalny Koncentrat Jodu 100 ml

54,87 zł

Cena regularna: 58,95 zł

Najniższa cena: 54,43 zł
MEDICA HERBS Kurkuma + Piperyna 60 kaps.
MEDICA HERBS Kurkuma + Piperyna 60 kaps.

12,22 zł

Cena regularna: 15,72 zł

Najniższa cena: 12,81 zł
szt.
Holder do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium