Dlaczego Biostima?
Szeroki wybór suplementów, ponad 2500 produktów w stałej ofercie, w najlepszych cenach na rynku.
Produkty przechowywane w bezpiecznych warunkach, zgodnych z wymaganiami producentów.
Wszystkie nasze produkty są dostępne od ręki, dlatego możesz liczyć na ekspresową dostawę!
Skorzystaj z darmowej dostawy
już od 249 zł!
Z nami zadbasz o zdrowie, dobre samopoczucie, wygląd.
Jesteśmy czołowym sprzedawcą na Allegro, ale to na Biostima.pl oferujemy te same produkty w niższych cenach!
Kategorie
Producent
Forma podania aminokwasu
Cena
-
od
do
Nie zapomnij użyć kodu RABAT10 dla ekstra rabatu! 🎁
Kup w przeciągu:
Wspaniałe nowości już na półkach! Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy! ✨😍
Odkryj dostępne kody rabatowe i zacznij oszczędzać!🎁🔖
Złap darmową dostawę! 🚚 Kupuj za minimum 250zł i nie płać za przesyłkę! 🛒
Kozłek Lekarski
Kozłek lekarski (Valeriana officinalis), określany też jako waleriana, jest rośliną obfitującą w wiele cennych składników. W ziołolecznictwie stosuje się kłącze oraz korzeń kozłka. Napary, nalewki i ekstrakty z kozłka lekarskiego używane są jako środek uspokajający i nasenny. Waleriana wycisza, odpręża, redukuje stres i zdenerwowanie, pomaga na trudności z zasypianiem. Ze względu na działanie rozkurczowe i przeciwbólowe zalecana jest też na bóle miesiączkowe oraz dolegliwości układu pokarmowego i moczowego. Wybierz produkty z kozłkiem lekarskim – walerianą w sklepie Biostima!
18,33 zł
Cena regularna:
19,02 zł
40,25 zł
Cena regularna:
41,77 zł
6,94 zł
Cena regularna:
7,26 zł
22,32 zł
Cena regularna:
23,00 zł
84,57 zł
Cena regularna:
87,15 zł
29,72 zł
Cena regularna:
30,62 zł
82,18 zł
Cena regularna:
89,65 zł
38,19 zł
Cena regularna:
39,36 zł
31,27 zł
Cena regularna:
32,23 zł
84,62 zł
Cena regularna:
88,44 zł
42,05 zł
Cena regularna:
43,95 zł
Waleriana kozłek lekarski
Kozłek lekarski, określany również jako waleriana, jest ziołem używanym w fitoterapii od wieków. Jakie są właściwości lecznicze tej rośliny? Kiedy warto zdecydować się na jej stosowanie?
Co to jest kozłek lekarski?
Kozłek lekarski (Valeriana officinalis) to gatunek rośliny obejmujący szereg podgatunków. Występuje na terenie Eurazji i Ameryki Północnej, także w Polsce.
Jest uprawiany głównie jako roślina lecznicza. Używany jest w ziołolecznictwie ze względu na swoje właściwości prozdrowotne, które znane były już w okresie starożytnym.
Jak wygląda kozłek lekarski?
Kozłek lekarski rośnie głównie w rejonach nabrzeżnych, na mokrych łąkach, w wilgotnych lasach czy na niskich torfowiskach.
Jest on byliną, która dorasta do wysokości 30-200 cm. Ma walcowatą, bruzdowaną łodygę, drobne, wąskie liście oraz wydaje kwiaty zebrane w baldachokształtne kwiatostany w kolorze od białego do liliowego. Kwitnie w okresie od czerwca do sierpnia.
Kozłek lekarski – substancje aktywne
W ziołolecznictwie stosuje się głównie kłącze i korzeń kozłka lekarskiego, które zawierają szereg substancji aktywnych. Zaliczane są do nich:
- Walepotriaty,
- Kwas walerenowy,
- Estry kwasu izowalerianowego,
- Waleranon,
- Walerenal,
- Flawonoidy, w tym linaryna i hesperydyna.
Kozłek lekarski – właściwości
Waleriana wykazuje zróżnicowane właściwości ze względu na zawarte w niej substancje aktywne.
Główne właściwości waleriany:
- Uspokajające,
- Odprężające,
- Przeciwdepresyjne,
- Przeciwdrgawkowe,
- Przeciwbólowe,
- Rozkurczowe,
- Nasilające produkcję soku żołądkowego.
Jakie zastosowanie ma kozłek lekarski?
Wykazywane przez kozłek lekarski działanie prozdrowotne sprawiło, że stosowany jest on w różnych przypadłościach, między innymi są to:
Bezsenność
Tradycyjnie stosowany jest kozłek lekarski na sen, ponieważ zawarte w nim składniki wykazują właściwości uspokajające, chociaż dotychczas prowadzone badania naukowe nie potwierdziły jednoznacznie jego właściwości sedatywnych – nasennych.
Polecany jest między innymi dla osób z bezsennością, problemami z zasypianiem oraz z nocnym wybudzaniem się, które mają przełożenie na gorsze samopoczucie fizyczne i psychiczne.
Waleriana na sen powinna być stosowana przez minimum 14 dni, ponieważ to właśnie po tym czasie można zaobserwować największą różnicę w jakości snu. U niektórych osób czas działania jest jeszcze szybszy, nawet po jednokrotnym zażyciu.
Nadmierny stres
Po zawierające kozłek lekarski tabletki, krople czy zioła warto sięgnąć również w trakcie stresujących okresów w życiu. Pomagają one zredukować stres, zdenerwowanie czy pobudzenie, wpływając łagodząco na układ nerwowy.
Stany lękowe
Kolejnym przykładem zastosowania waleriany jest łagodzenie stanów lękowych i niepokojów, dlatego też może ona sprawdzić się u osób doświadczających nerwicy lękowej.
Depresja
Badania wskazują, że waleriana może być pomocna u osób z depresją, ponieważ wykazuje ona działanie podobne do leków przeciwdepresyjnych.
Dolegliwości miesiączkowe
Kozłek lekarski jest tradycyjnie używany w przebiegu dolegliwości miesiączkowych. Łagodzi on bóle i skurcze towarzyszące miesiączce, a także redukuje objawy PMS.
Migrenowe bóle głowy
Waleriana wymieniana jest wśród ziół stosowanych na migrenowe bóle głowy ze względu na swój korzystny wpływ na układ nerwowy.
Układ pokarmowy
Kozłek lekarski pomaga w zmniejszeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego ze względu na swoje działanie rozkurczowe i pobudzające wydzielanie soku żołądkowego. Tradycyjnie stosowany jest przy nerwicy żołądka, kolkach oraz przy skurczach narządów pokarmowych. Poprawia także apetyt oraz wspomaga procesy trawienne.
Układ sercowo-naczyniowy
Właściwości kozłka lekarskiego sprawiły, że może on wspomagać działanie układu sercowo- naczyniowego. Pomaga w redukcji ciśnienia tętniczego krwi, zwiększa przepływ krwi w naczyniach wieńcowych, normalizuje pracę serca.
Preparaty z kozłkiem lekarskim
Ze względu na swoją popularność kozłek lekarski jest składnikiem wielu preparatów, zarówno zawierających wyłącznie tę roślinę, jak i preparatów złożonych.
Wybrane preparaty z kozłkiem lekarskim:
Suszona waleriana – przygotowywany jest z niej napar – herbata ziołowa oraz nalewka.
Krople – zawierają ekstrakt z kozłka lekarskiego, mogą być dodawane do wody lub innych napojów. Dostępne są jako krople walerianowe na bazie alkoholu oraz bez niego. Polecane są jako waleriana dla dzieci w wersji bezalkoholowej.
Kapsułki i tabletki – wygodne w stosowaniu suplementy diety z ekstraktem. Waleriana w tabletkach i kapsułkach dostępna jest w różnych dawkach.
W przypadku preparatów złożonych kozłek lekarski często jest łączony z innymi ziołami o właściwościach uspokajających, na przykład są to różeniec górski, melisa lekarska, szyszki chmielu, bazylia pospolita, lawenda, a także innymi substancjami, takimi jak melatonina na sen.
Jak wybrać najlepszy preparat z kozłkiem lekarskim?
Na rynku dostępna jest szeroka gama preparatów zawierających w swoim składzie kozłek lekarski. Na co warto się zdecydować? Czy lepiej wybrać krople czy tabletki, a może susz do przyrządzania naparu?
Sposób stosowania kozłka lekarskiego zależny jest głównie od indywidualnych preferencji. Wiele osób woli zawierające kozłek lekarski tabletki i kapsułki, ponieważ są one prostsze w stosowaniu. Nie każda osoba lubi też smak herbatek, nalewek i kropli z kozłkiem.
Wybierając preparaty, warto zwrócić uwagę na zawartość ekstraktu. Dobrym zakupem będą też preparaty standaryzowane na określoną ilość substancji aktywnych.
Kozłek lekarski – jak stosować?
Sposób stosowania kozłka lekarskiego zależny jest przede wszystkim od jego formy oraz zaleceń producenta.
Przy stosowaniu kropli zaleca się wymieszanie ich z wodą, natomiast tabletki i kapsułki przyjmuje się w trakcie posiłków lub po nich. Należy je zażywać najczęściej 1-2 razy dziennie. W celu przygotowania naparu należy zalać 1 łyżeczkę suszu szklanką wrzątku, a następnie pozostawić do zaparzenia na około 10-15 minut. Napar należy pić 1-2 razy na dzień.
Kozłek lekarski, waleriana – dawkowanie
Najczęściej stosowane dawkowanie kozłka lekarskiego to 200-500 mg ekstraktu dziennie. Kozłek lekarski – przeciwwskazania
Przed zastosowaniem kozłka lekarskiego należy zapoznać się z przeciwwskazaniami, do których zaliczane są:
- Alergie na składniki preparatu – walerianę lub inne substancje.
- Picie alkoholu – w kwestii kozłek lekarski a alkohol zalecane jest odstawienie napojów alkoholowych, ponieważ w połączeniu z tym zielem może dojść do pojawienia się nadmiernej senności.
- Okres ciąży i karmienia piersią – ze względu na brak dostępnych badań na temat wpływu na ciążę i dziecko.
- Dzieci do 12 roku życia – nie należy podawać waleriany u dzieci młodszych. Preparaty z walerianą a antykoncepcja – nie dowiedziono, że waleriana może osłabiać działanie środków antykoncepcyjnych.
Kozłek lekarski – skutki uboczne
Preparaty zawierające kozłek lekarski są generalnie dobrze tolerowane i rzadko wywołują skutki uboczne. Mogą one pojawić się głównie w przypadku alergii oraz nadmiernego i długotrwałego stosowania.
Skutki uboczne waleriany:
- Pokrzywka na skórze,
- Nudności,
- Wymioty,
- Biegunka,
- Zaburzenia rytmu serca,
- Nadmierna pobudliwość,
- Pogorszenie widzenia.
Gdzie kupić walerianę?
Walerianę można dostać bez recepty w wielu punktach, takich jak apteki, zielarnie, sklepy z suplementami diety, drogerie, supermarkety.
Kozłek lekarski – ile kosztuje?
Preparaty z kozłkiem lekarskim dostępne są w przystępnych cenach. Susz można kupić już od około 5 złotych, natomiast suplementy to wydatek od 15 do 75 złotych, zależnie od ich rodzaju.
Źródła:
1.Dobros Natalia, Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym. Post Fitoter 18.3 (2017): 215-22.
2.Katarzyna Karłowicz-Bodalska, Ocena korzenia kozłka lekarskiego ( Valeriana officinalis) jako środka o działaniu uspokajającym i ułatwiającym zasypianie, Borgis - Postępy Fitoterapii 3/2004, s. 146-149.
3.Patočka, Jiří, and Jiří Jakl. Biomedically relevant chemical constituents of Valeriana officinalis, Journal of applied biomedicine 8.1 (2010): 11-18.
4.Fernández, Sebastián, et al. Sedative and sleep-enhancing properties of linarin, a flavonoid- isolated from Valeriana officinalis. Pharmacology Biochemistry and Behavior 77.2 (2004): 399- 404.
5.Malva, João O., Sandra Santos, and Tice Macedo. Neuroprotective properties of Valeriana officinalis extracts. Neurotoxicity research 6 (2004): 131-140.
6.Hattesohl, Miguel, et al. Extracts of Valeriana officinalis L. sl show anxiolytic and antidepressant effects but neither sedative nor myorelaxant properties. Phytomedicine 15.1- 2 (2008): 2-15.