biostima.pl

Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj naturalnych produktów
Menu

Dlaczego Biostima?

Opcje przeglądania
Cena
 • od
  do
Nowość
Promocja

Nie zapomnij użyć kodu RABAT10 dla ekstra rabatu! 🎁

Kup w przeciągu:

Nattokinaza

Nattokinaza jest enzymem pozyskiwanym z japońskiego jedzenia zwanego nattō. Danie to jest przygotowywane z użyciem fermentowanej soi, a sam enzym należy do najbardziej aktywnych biologicznie składników jakie można pozyskać z soi. Nattokinaza znajdująca się w suplementach diety dostępnych w sklepie Biostima wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości, między innymi pomaga zapobiegać powstawaniu zakrzepów, tym samym chroniąc serce oraz naczynia krwionośne przed niedrożnością. Dodatkowo, chroni komórki nerwowe przed uszkodzeniami i wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe.

SWANSON Nattokinaza 100 mg 2000 FU 30 kaps. SWANSON Nattokinaza 100 mg 2000 FU 30 kaps.
Producent: Swanson
Cena:

37,59 zł

Cena regularna: 44,85 zł

Najniższa cena: 39,73 zł
zobacz więcej
 • promocja!
YANGO Nattokinaza NSK-SD 20® 30 kaps. YANGO Nattokinaza NSK-SD 20® 30 kaps.
Producent: Yango
Cena:

47,58 zł

Cena regularna: 59,00 zł

Najniższa cena: 51,07 zł
szt.
zobacz więcej
 • promocja!

Nattokinaza - informacje

Soja jest pełna cennych składników odżywczych i jest jednym z głównych produktów stosowanych w kuchni azjatyckiej. Z fermentowanej soi wytwarza się tradycyjne japońskie danie – nattō. To właśnie ono jest źródłem cennej nattokinazy, która od lat stanowi przedmiot intensywnych badań naukowców.

Co to jest?

Nattokinaza (NK) jest enzymem zaliczanym do proteaz serynowych. Występuje naturalnie w nattō – japońskiej potrawie z fermentowanej soi.

Obecnie nattokinaza dostępna jest również w formie suplementów diety zawierających ekstrakt ze sfermentowanych nasion soi.

Produkcja

Nattō produkuje się poprzez dodanie do ugotowanych nasion soi bakterii Bacillus natto, inaczej określanej jako Bacillus subtilis. W ten sposób powstaje intensywnie pachnące, kleiste danie, które serwowane jest z ryżem, musztardą karashi, czosnkiem dętym.

W nattō znajduje się duża ilość wartościowych substancji odżywczych, między innymi proteiny, witaminy z grupy B, witamina C, witamina E, witamina K – w szczególności K2 MK7, magnez, potas, wapń, żelazo.

Nattokinaza z nattō pozyskiwana jest w procesie ekstrakcji i oczyszczania. Obecnie stosuje się też techniki mikrobiologicznej produkcji na bazie bakterii Bacillus natto.

Nattokinaza - Właściwości

Soja, która jest podstawowym produktem w diecie Dalekiego Wschodu, jest uznawana przez badaczy za jeden z kluczowych składników decydujących o zdrowiu Azjatów. Zawarte w niej składniki odżywcze – duże ilości wartościowego białka, witamin, minerałów, ale też substancje jak nattokinaza kompleksowo wspomagają prawidłową pracę organizmu.

Nattokinaza wspiera działanie układu sercowo-naczyniowego. W kontakcie z zakrzepami krwi wykazuje silne działanie fibrynolityczne (rozkładające zakrzepy) i działa poprzez inaktywację inhibitora aktywatora plazminogenu 1 (PAI-1). Podwyższona ilość PAI-1 jest jednym z głównych czynników ryzyka tworzenia się zakrzepów i miażdżycy naczyń krwionośnych. NK prowadzi wtedy do redukcji fibryny – białka, które wytrąca się z osocza podczas procesu krzepnięcia i tworzy skrzepy. Podobne właściwości ma enzym serrapeptaza.

Dodatkowo właściwości lecznicze NK obejmują pozytywne działanie na układ nerwowy, przez co zmniejsza ryzyko rozwoju dolegliwości neurologicznych.

Prowadzone nad nattokinazą badania wskazują, że nie jest ona trawiona w układzie pokarmowym tak, jak pozostałe enzymy. Właśnie dlatego suplementy diety zawierające ten związek mogą dawać pozytywne efekty także podczas stosowania doustnego.

Jak działa?

Ze względu na swoje właściwości enzym nattokinaza występujący w nasionach fermentowanej soi pozytywnie działa na organizm człowieka.

Nattokinaza wykazuje następujące działanie na organizm:

 • Fibrynolityczne, czyli przeciwzakrzepowe – zmniejsza ryzyko tworzenia się zakrzepów, które mogą spowodować niedrożność naczyń tętnic i żył.
 • Rozrzedzające krew – poprawia jej parametry poprzez zmniejszenie lepkości i zapobieganie zakrzepom, dlatego często polecana jest zamiast Acardu – popularnego preparatu zawierającego kwas acetylosalicylowy.
 • Przeciwpłytkowe – obniża agregację, czyli zlepianie płytek krwi, co sprzyja tworzeniu się zakrzepów.
 • Trombolityczne – rozpuszczające zakrzepy, które prowadzą do zawałów serca, udarów mózgu.
 • Obniżające ciśnienie tętnicze – redukuje nadciśnienie, które jest jednym z czynników ryzyka poważnych chorób serca.
 • Obniżające poziom lipidów – cholesterolu i trójglicerydów, które sprzyjają powstawaniu zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych.
 • Neuroprotekcyjne – zabezpieczające komórki budujące układ nerwowy.

Na co pomaga?

Nattokinaza rekomendowana jest jako naturalny środek wspomagający pracę układu krążeniowego i nerwowego. Jej działanie obejmuje bardzo szeroki profil dolegliwości. Ma działanie prewencyjne, a także redukuje istniejące objawy.

Główne wskazania do stosowania nattokinazy (NK):

 • Nadciśnienie tętnicze (hipertonia, hipertensja) – zbyt wysoki poziom ciśnienia sprzyja chorobom układu krążenia jak niewydolność mięśnia serowego, zawały serca, udarom niedokrwiennym mózgu, zespołom otępiennym, niewydolności nerek. NK obniża ciśnienie tętnicze i zmniejsza ryzyko tych dolegliwości.
 • Wysoki poziom cholesterolu – NK polecana jest osobom, u których w badaniach krwi wykryto wysoki poziom cholesterolu, co sprzyja miażdżycy naczyń krwionośnych. Redukuje cholesterol i inne lipidy we krwi.
 • Miażdżyca – przewlekła dolegliwość powstająca na skutek odkładania się lipidów, głównie cholesterolu, w naczyniach krwionośnych, co prowadzi do ich uszkodzenia – zwapnienia. NK przez obniżenie poziomu lipidów zmniejsza niebezpieczeństwo tworzenia się zmian miażdżycowych.
 • Choroba niedokrwienna serca (ChNS) – jest zespołem objawów wynikających z niewystarczającego zaopatrzenia mięśnia sercowego w substancje odżywcze i w tlen. Zwykle jest efektem miażdżycy naczyń krwionośnych. Prowadzi do zwiększonego ryzyka dusznicy bolesnej i zawałów serca. Stosownie NK zmniejsza niebezpieczeństwo rozwoju ChNS.
 • Zawał – kardioprotekcyjne działanie NK powoduje, że jest ona polecana jako jeden z czynników obniżających niebezpieczeństwo zawału serca.
 • Udar mózgu – NK przez wsparcie dla działania układu krwionośnego obniża ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu.
 • Nattokinaza a zakrzepica – Zakrzepowe zapalenie żył to choroba dotykająca żył, która powoduje tworzenie się skrzepów na ich ściankach. Występuje jako zakrzepica żył głębokich, powierzchniowych (powodująca żylaki), wątrobowych oraz zatorowość płucna. Dzięki działaniu przeciwzakrzepowym NK stanowi element profilaktyki zakrzepowego zapalenia żył. Po konsultacji z lekarzem może być stosowana jako środek wspomagający leczenie zakrzepicy.
 • Bóle głowy – dzięki temu, że NK wspomaga działanie układu krążeniowego i nerwowego, może ona także redukować bóle głowy.
 • Choroba Alzheimera – badania na szczurach prowadzone z zastosowaniem NK wskazują, że może być ona skuteczna w prewencji choroby Alzheimera.
 • Borelioza i koinfekcje– u osób z tą infekcją może dochodzić do nadmiernego zagęszczenia krwi. NK pomaga w jej rozrzedzeniu.
 • Stan przedcukrzycowy i cukrzyca – prowadzone nad NK badania wskazują, że pomaga ona w obniżaniu wysokiego poziomu cukru we krwi, dlatego ma dbać o zdrowie w przypadku stanów przedcukrzycowych oraz w cukrzycy.
 • Odchudzanie – pojawiają się również doniesienia na temat stosowania NK w redukcji nadmiernej masy ciała ze względu na unormowanie poziomu insuliny i cukru we krwi.
Sprawdź naturalne preparaty z nattokinazą

Suplementacja

Nattokinaza w naturalnej postaci, czyli jako nattō jest w Polsce spotykana rzadko. Fermentowane nasiona soi można kupić między innymi w sklepach z żywnością orientalną. Łatwiejszym sposobem dostarczania NK do organizmu są suplementy diety.

Suplementy z nattokinazą mają postać kapsułek zawierających ekstrakt ze sfermentowanych nasion soi. Tańsze suplementy powstają na bazie soi GMO – modyfikowanej genetycznie. Preparaty uznanych marek wykorzystują naturalne komponenty bez GMO.

Rodzaje preparatów z nattokinazą:

 • Monopreparaty – zawierające wyłącznie składnik aktywny nattokinazę i składniki pomocnice.
 • Preparaty złożone – zawierające dodatkowe składniki, między innymi witaminę K2 MK7, która wspiera układ krwionośny oraz układ kostny.

Preparaty z NK zawierają określoną ilość FU, czyli jednostek aktywności fibrynolitycznej lub jednostek degradacji fibryny. Im wyższa ilość FU, tym większy potencjał fibrynolityczny, czyli przeciwzakrzepowy preparatu.

Nattokinaza - Dawkowanie

Rekomendowana dawka wynosi 100 mg ekstraktu z soi dziennie, co odpowiada 2000 FU nattokinazy. W przypadku nattokinazy nie ustalono dziennej referencyjnej wartości spożycia (RWS).

Jak stosować?

Systematyczne stosowanie suplementów z nattokinazą stanowi skuteczne wsparcie dla serca i układu krwionośnego oraz układu nerwowego. Dla uzyskania optymalnych efektów suplementacji zaleca się przestrzeganie zaleceń producenta.

Stosowanie suplementów z nattokinazą:

 • Jak zażywać? Preparaty oferowane są w formie kapsułek do stosowania doustnego – dostępne są również preparaty z kapsułkami wegańskimi.
 • Kiedy zażywać? Suplement zaleca się stosować w trakcie posiłku.
 • Jaka dawka na dzień? Zalecana dawka dzienna to 1 kapsułka zawierająca 100 mg ekstraktu z soi.
 • Czy można przedawkować? NK jest bezpiecznym i nietoksycznym związkiem, więc nie powoduje ryzyka przedawkowania. W trakcie suplementacji nie zaleca się przekraczania zalecanych dawek, co może prowadzić do nadmiernego rozrzedzenia krwi i krwotoków.
 • Jak przechowywać? Suplement powinno się przechowywać w miejscu suchym, chłodnym, niedostępnym dla dzieci.

Nattokinaza - Skutki uboczne

Według badań nawet długotrwałe stosowanie suplementów diety z nattokinazą nie powoduje powstawania skutków ubocznych przy prawidłowym dawkowaniu. Zażywanie zbyt wysokich dawek może prowadzić do efektu nadmiernego rozrzedzenia krwi i krwotoków.

Nattokinaza - Przeciwwskazania

Chociaż nattokinaza uznawana jest za bezpieczny, nietoksyczny związek, to jednak nie może być ona stosowana u każdej osoby ze względu na ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Główne przeciwwskazania:

 • Nadwrażliwość na składniki preparatu – nattokinazę, soję lub inne składniki preparatu.
 • Okres ciąży i karmienie piersią – ze względu na brak dokładnych badań nad NK u kobiet w ciąży i karmiących.
 • Stosowanie leków przeciwzakrzepowych (antykoagulacyjnych) i rozrzedzających krew, na przykład jak warfaryna, kumadyna, aspiryna, heparyna – ze względu na działanie przeciwzakrzepowe, co może prowadzić do pojawienia się krwotoków.
 • Niedociśnienie, czyli zbyt niskie ciśnienie tętnicze – ze względu na właściwości obniżające ciśnienie.

Osoby stosujące leki na serce powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem suplementacji NK.

Ile kosztuje?

Cena suplementów diety z nattokinazą wynosi od około 35 złotych za 30 kapsułek do 70-100 złotych za 60 kapsułek.

Gdzie kupić?

Preparaty zawierające nattokinazę są dostępne w aptekach, sklepach zielarskich oraz w sklepach z produktami prozdrowotnymi. Najszerszy asortyment suplementów z NK znajduje się w sklepach internetowych.

Nattokinaza - zamów online

Co wybrać?

W sprzedaży dostępne są różne suplementy zawierające nattokinazę. Przy doborze odpowiedniego preparatu warto zwrócić uwagę na dawkę oraz formę substancji aktywnej. Jako najlepsze uznawane są suplementy naturalne, do których produkcji służy soja niemodyfikowana genetycznie (bez GMO).

Nattokinaza Aliness to suplement diety zawierający nattokinazę w formie opatentowanej formuły NSK-SD bez witaminy K2 w dawce 100 mg. Nattokinase NSK-SD jest przebadanym preparatem o wysokiej aktywności fibrynolitycznej bazującym na substancji aktywnej od renomowanego japońskiego laboratorium JBSL – Japan Bio Science Laboratory. Suplement nie zawiera glutenu, laktozy i GMO. Dostępny w wegańskich kapsułkach.

Zapraszamy do złożenia zamówienia na suplementy diety zawierające nattokinazę w naszym sklepie!

Źródła:
1. Nattokinase: A Promising Alternative in Prevention and Treatment of Cardiovascular Diseases, Chen H., McGowan E.M., Ren N., Lal S., Nassif N., Shad-Kaneez F., Qu X., Lin Y., Biomark Insights. 2018; 13.
2. Consumption of nattokinase is associated with reduced blood pressure and von Willebrand factor, a cardiovascular risk marker: results from a randomized, double-blind, placebo-controlled, multicenter North American clinical trial, G. S Jensen, M. Lenninger, M. P Ero, K. F Benson, Integr Blood Press Control. 2016; 9: 95–104.
3. Nattokinase: An Oral Antithrombotic Agent for the Prevention of Cardiovascular Disease, Weng Y.,Yao J.,Sparks S., Wang K.Y., Int J Mol Sci. 2017 Feb 28;18(3):523.
4. Serrapeptase and nattokinase intervention for relieving Alzheimer's disease pathophysiology in rat model, N N Fadl, H H Ahmed, H F Booles, A H Sayed, Hum Exp Toxicol. 2013 Jul;32(7):721-35.
5. SAT-618 Nattokinase to Improve Insulin Sensitivity and Weight Loss in Women with Obesity +/- Diabetes, L. M Cobos, Y. Sanchez-De La Torre, K. L Herbst, K. Beltran, J Endocr Soc. 2020 May 8; 4(Suppl 1): SAT-618.

Promocje
MYVITA Chlorella BIO 250 mg 1000 tab.
MYVITA Chlorella BIO 250 mg 1000 tab.

66,96 zł

Cena regularna: 73,44 zł

Najniższa cena: 70,20 zł
YANGO Multiwitamina Dla Kobiet 500 ml
YANGO Multiwitamina Dla Kobiet 500 ml

84,60 zł

Cena regularna: 99,00 zł

Najniższa cena: 88,69 zł
szt.
PANASEUS Anty Cellulit 50 kaps.
PANASEUS Anty Cellulit 50 kaps.

34,61 zł

Cena regularna: 37,96 zł

Najniższa cena: 36,29 zł
szt.
PHARMOVIT Cholesten™+ Cholesterol 60 kaps.
PHARMOVIT Cholesten™+ Cholesterol 60 kaps.

37,97 zł

Cena regularna: 41,65 zł

Najniższa cena: 37,78 zł
szt.
ESSENSEY Kolagen+ 90 kaps.
ESSENSEY Kolagen+ 90 kaps.

22,29 zł

Cena regularna: 24,29 zł

Najniższa cena: 21,75 zł
szt.
SOLGAR Błonnik Z Łusek Babki Płesznik 500 mg 200 kaps.
SOLGAR Błonnik Z Łusek Babki Płesznik 500 mg 200 kaps.

82,84 zł

Cena regularna: 90,85 zł

Najniższa cena: 104,90 zł
Bestsellery
Holder do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium