biostima.pl

Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj naturalnych produktów
Menu

Dlaczego Biostima?

Opcje przeglądania
Kategorie
Nowość
Promocja

Nie zapomnij użyć kodu RABAT10 dla ekstra rabatu! 🎁

Kup w przeciągu:

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

NMN (mononukleotyd nikotynamidu) – czym jest i kiedy warto go suplementować?

Witamina B3 jest jedną z ważnych witamin zaliczanych do grupy B, która jest niezbędna dla organizmu człowieka i występuje w wielu formach, w tym jako NMN – mononukleotyd nikotynamidu. Czym dokładnie charakteryzuje się ten związek?

NMN – co to jest?

Nononukleotyd nikotynamidu, mononukleotyd β-nikotynamidowy, w skrócie określany jako NMN, po angielsku nicotinamide mononucleotide, jest metabolitem, czyli produktem metabolizmu niacyny, która jest jedną z form witaminy B3.

Cząsteczka NMN zbudowana jest z trzech związków, a dokładnie są to amid kwasu nikotynowego, kwas fosforowy oraz ryboza.

W organizmie człowieka związek ten przede wszystkim wykorzystywany jest jako prekursor NAD+, czyli dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego, który odpowiedzialny jest za procesy metabolizmu i oddychania komórkowego oraz z wykorzystaniem genu SIRT1 produkuje sirtuinę, która wykazuje właściwości przeciwstarzeniowe.

Niacynamid czy NMN?

W naturalnych procesach w organizmie człowieka nononukleotyd nikotynamidu może być produkowany z niacynamindu, a do tego procesu dochodzi na drodze dwóch procesów, dokładnie z wykorzystaniem enzymu fosforybozylotransferazy nikotynamidu (NAMPT) albo też z rybozydu nikotynamidu na skutek procesu fosforylacji z zastosowaniem kinazy NR (NRK).

Gdy wybierany jest zawierający NMN suplement, do organizmu można dostarczyć już gotowy związek, co powoduje, że charakteryzuje go lepsza biodostępność.

Gdzie znajduje się NMN?

Nononukleotyd nikotynamidu jest związkiem, który występuje naturalnie w różnych rodzajach pokarmów, do których zaliczane są między innymi:

 • Zielone warzywa, między innymi ogórek, kapusta, brokuły, fasola sojowa edamame,
 • Chude mięsa,
 • Ryby,
 • Produkty pełnoziarniste.

Powyższe źródła nie zawierają jednak dużych ilości tego związku, dlatego też wtedy, gdy chce się dostarczać go do organizmu w większych dawkach, dobrym wyborem są zawierające NMN suplementy diety, które dostępne są w różnych formach – kapsułek, tabletek, proszków.

Właściwości NMN

Nononukleotyd nikotynamidu wykazuje szereg korzystnych właściwości, dzięki czemu jest on obecnie coraz częściej rekomendowany jako składnik zdrowej diety dla osób w różnym wieku.

Reprezentowane przez NMN właściwości prozdrowotne to przede wszystkim:

 • Wspieranie produkcji NAD+ (dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego), który ma istotne znaczenie dla procesów metabolicznych na poziomie komórkowym, między innymi w trzustce, wątrobie, sercu, mięśniach, naczyniach krwionośnych, nerkach,
 • Ochrona przed procesami starzenia na poziomie komórkowym, w tym utrzymywanie integralności komórek, naprawa uszkodzonego DNA, zmniejszenie procesów zapalnych,
 • Wspomaganie działania układu sercowo-naczyniowego, czyli naczyń krwionośnych i serca przez lepszy metabolizm lipidów, w tym cholesterolu,
 • Wspieranie pracy układu nerwowego poprzez aktywację pracy neuronów oraz ich lepszą ochronę przed śmiercią komórkową,
 • Poprawa tolerancji glukozy i zwiększenie wyrzutu insuliny w przypadku pojawienia się glukozy w organizmie po posiłku.

Jakie zastosowanie ma NMN?

Stosowanie suplementów zawierających NMN może być korzystne w różnych sytuacjach – najczęściej są one rekomendowane w poniższych przypadkach:

Profilaktyka anti-aging

Reprezentowane przez NMN efekty odnoszą się przede wszystkim do skuteczniejszej ochrony przeciwstarzeniowej na poziomie komórkowym, co pozwala na uzyskanie szeregu korzystnych efektów, między innymi mniejszego ryzyka chorób cywilizacyjnych i wynikających z procesów starzenia, takich jak nowotwory, choroby zapalne, schorzenia układu krążeniowego i nerwowego, które powodują zaburzenia funkcji poznawczych.

NMN pozwala na wspomaganie pracy organizmu na poziomie komórkowym poprzez zwiększenie wydzielania NAD+ oraz wspomaganie procesów przemian na poziomie mitochondrialnym, dzięki czemu zaliczany jest do tak zwanych mitoceutyków. Do zmiany poziomu tej cząsteczki dochodzi na skutek procesów starzenia się, dlatego stosowanie suplementów może potencjalnie wydłużyć młodość.

Cukrzyca i insulinoopodność

Działanie NMN obserwowane jest również w przypadku chorób metabolicznych, do których zaliczane są insulinoopodność oraz cukrzyca, ponieważ badania prowadzone nad tym związkiem wykazały, że pozwala on na zredukowanie odporności na insulinę oraz stabilizowanie poziomu insuliny oraz glukozy w organizmie.

Dotyczące NMN opinie w tym właśnie zakresie są obiecujące, dlatego dzisiaj sięga po niego coraz więcej osób, które mają problemy z zaburzeniami metabolicznymi.

Dla kogo polecany jest nononukleotyd nikotynamidu?

Suplementy zawierające w składzie nononukleotyd nikotynamidu mogą być wartościowym dodatkiem do diety wielu osób, które chcą zabezpieczyć swój organizm przed skutkami procesów starzenia oraz poprawić swoją ogólną witalność.

Stosowanie preparatów z NMN rekomendowane jest polecane między innymi w poniższych przypadkach:

 • Profilaktyka przeciwstarzeniowa,
 • Cukrzyca i insulinoopodność,
 • Dolegliwości układu krwionośnego,
 • Profilaktyka chorób układu nerwowego.

Jak stosować NMN?

W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje preparatów zawierających w składzie nononukleotyd nikotynamidu – najczęściej wybierane są zawierające NMN tabletki, kapsułki oraz proszki, które można rozpuszczać w napojach.

Suplementy zawierające nononukleotyd nikotynamidu oferowane są w dwóch wariantach – jako monopreparaty, które zawierają jedynie ten związek, a także jako preparaty złożone zawierające również dodatkowe składniki dla efektywniejszego, synergicznego działania, na przykład resweratrol pochodzący z winogron.

Wybierając odpowiednie suplementy z NMN, warto zwrócić uwagę na ich składniki i wybierać takie, które mają czyste i proste składy oraz nie zawierają zbędnych składników, między innymi alergenów, takich jak glutenu, laktozy, soi, a także GMO, konserwantów, barwników.

NMN – dawkowanie

Najczęściej rekomendowane dawkowanie NMN wynosi od 300 mg do 1 g dziennie.

Dokładne informacje dotyczące dawkowania można znaleźć na etykiecie lub w ulotce preparatu i nie należy przekraczać rekomendowanej dziennej dawki.

NMN – skutki uboczne

Zawierające NMN tabletki i inne preparaty rzadko powodują pojawienie się skutków ubocznych i przeprowadzone na temat tego produktu badania wskazują, że jest on bezpieczny dla użytkowników.

Główne skutki uboczne, jakie mogą pojawić się przy stosowaniu preparatu, dotyczą nietolerancji jego składników i dotyczą objawów ze strony układu pokarmowego, takich jak nudności, bóle brzucha, wymioty, biegunka.

NMN – gdzie kupić?

Suplementy zawierające nononukleotyd nikotynamidu sprzedawane są bez recepty i można zakupić je w różnych sklepach funkcjonujących stacjonarnie i internetowo, w tym w aptekach, sklepach z suplementami, zielarniach, sklepach ze zdrową żywnością.

Zawierające NMN tabletki oferuje również nasz sklep internetowy, w którym można kupić suplementy od sprawdzonych producentów.

NMN – cena

Jeśli chodzi o koszty, suplementy zawierające w składzie NMN mają ceny na poziomie od 150 do ponad 200 złotych. Wysokie ceny tych preparatów wynikają z wysokich kosztów produkcyjnych nononukleotydu nikotynamidu.

Źródła:
1. Hao Huang. „A Multicentre, Randomised, Double Blind, Parallel Design, Placebo Controlled Study to Evaluate the Efficacy and Safety of Uthever (NMN Supplement), an Orally Administered Supplementation in Middle Aged and Older Adults.” Front. Aging, 05 May 2022.
2. Yoshino, Jun, Joseph A. Baur, and Shin-ichiro Imai. „NAD+ intermediates: the biology and therapeutic potential of NMN and NR.” Cell metabolism 27.3 (2018): 513-528.
3. Nadeeshani, Harshani, et al. „Nicotinamide mononucleotide (NMN) as an anti-aging health product–promises and safety concerns.” Journal of advanced research 37 (2022): 267-278.
4. Junichiro Irie i in. 2019. Effect of oral administration of nicotinamide mononucleotide on clinical parameters and nicotinamide metabolite levels in healthy Japanese men. Endocr J. 2020 Feb 28;67(2):153-160.

Promocje
MEDICA HERBS Pachnotka 60 kaps.
MEDICA HERBS Pachnotka 60 kaps.

16,17 zł

Cena regularna: 21,52 zł

Najniższa cena: 16,95 zł
szt.
SWANSON Pieprz Kajeński 450 mg 300 kaps.
SWANSON Pieprz Kajeński 450 mg 300 kaps.

60,37 zł

Cena regularna: 65,77 zł

Najniższa cena: 63,80 zł
szt.
YANGO Palma Sabałowa 45% Kwasów Tłuszczowych 90 kaps.
YANGO Palma Sabałowa 45% Kwasów Tłuszczowych 90 kaps.

33,32 zł

Cena regularna: 36,55 zł

Najniższa cena: 34,53 zł
szt.
YANGO Ziele Damiana 90 kaps.
YANGO Ziele Damiana 90 kaps.

33,61 zł

Cena regularna: 41,90 zł

Najniższa cena: 33,32 zł
szt.
MYVITA Żelki Naturalne Probiotic 120 szt.
MYVITA Żelki Naturalne Probiotic 120 szt.

38,96 zł

Cena regularna: 42,73 zł

Najniższa cena: 40,84 zł
szt.
YANGO Kwiat Lipy Premium™ 90 kaps.
YANGO Kwiat Lipy Premium™ 90 kaps.

29,14 zł

Cena regularna: 37,00 zł

Najniższa cena: 30,55 zł
szt.
Bestsellery
IODICA Naturalny Koncentrat Jodu 100 ml
IODICA Naturalny Koncentrat Jodu 100 ml

54,87 zł

Cena regularna: 58,95 zł

Najniższa cena: 54,43 zł
szt.
IODICA Naturalny Koncentrat Jodu 300 ml
IODICA Naturalny Koncentrat Jodu 300 ml

82,79 zł

Cena regularna: 88,99 zł

Najniższa cena: 82,12 zł
Holder do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium