Dlaczego Biostima?
Szeroki wybór suplementów, ponad 2500 produktów w stałej ofercie, w najlepszych cenach na rynku.
Jesteśmy czołowym sprzedawcą na Allegro, ale to na Biostima.pl oferujemy te same produkty w jeszcze lepszych cenach!
Produkty przechowywane w bezpiecznych warunkach, zgodnych z wymaganiami producentów.
Wszystkie nasze produkty są dostępne od ręki, dlatego możesz liczyć na ekspresową dostawę!
Skorzystaj z darmowej dostawy
już od 249 zł!
Z nami zadbasz o zdrowie, dobre samopoczucie, wygląd.
Nie zapomnij użyć kodu RABAT10 dla ekstra rabatu! 🎁
Kup w przeciągu:
Wspaniałe nowości już na półkach! Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy! ✨😍
Odkryj dostępne kody rabatowe i zacznij oszczędzać!🎁🔖
Złap darmową dostawę! 🚚 Kupuj za minimum 250zł i nie płać za przesyłkę! 🛒
Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.
NMN (mononukleotyd nikotynamidu) – czym jest i kiedy warto go suplementować?
Witamina B3 jest jedną z ważnych witamin zaliczanych do grupy B, która jest niezbędna dla organizmu człowieka i występuje w wielu formach, w tym jako NMN – mononukleotyd nikotynamidu. Czym dokładnie charakteryzuje się ten związek?
NMN – co to jest?
Nononukleotyd nikotynamidu, mononukleotyd β-nikotynamidowy, w skrócie określany jako NMN, po angielsku nicotinamide mononucleotide, jest metabolitem, czyli produktem metabolizmu niacyny, która jest jedną z form witaminy B3.
Cząsteczka NMN zbudowana jest z trzech związków, a dokładnie są to amid kwasu nikotynowego, kwas fosforowy oraz ryboza.
W organizmie człowieka związek ten przede wszystkim wykorzystywany jest jako prekursor NAD+, czyli dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego, który odpowiedzialny jest za procesy metabolizmu i oddychania komórkowego oraz z wykorzystaniem genu SIRT1 produkuje sirtuinę, która wykazuje właściwości przeciwstarzeniowe.
Niacynamid czy NMN?
W naturalnych procesach w organizmie człowieka nononukleotyd nikotynamidu może być produkowany z niacynamindu, a do tego procesu dochodzi na drodze dwóch procesów, dokładnie z wykorzystaniem enzymu fosforybozylotransferazy nikotynamidu (NAMPT) albo też z rybozydu nikotynamidu na skutek procesu fosforylacji z zastosowaniem kinazy NR (NRK).
Gdy wybierany jest zawierający NMN suplement, do organizmu można dostarczyć już gotowy związek, co powoduje, że charakteryzuje go lepsza biodostępność.
Gdzie znajduje się NMN?
Nononukleotyd nikotynamidu jest związkiem, który występuje naturalnie w różnych rodzajach pokarmów, do których zaliczane są między innymi:
- Zielone warzywa, między innymi ogórek, kapusta, brokuły, fasola sojowa edamame,
- Chude mięsa,
- Ryby,
- Produkty pełnoziarniste.
Powyższe źródła nie zawierają jednak dużych ilości tego związku, dlatego też wtedy, gdy chce się dostarczać go do organizmu w większych dawkach, dobrym wyborem są zawierające NMN suplementy diety, które dostępne są w różnych formach – kapsułek, tabletek, proszków.
Właściwości NMN
Nononukleotyd nikotynamidu wykazuje szereg korzystnych właściwości, dzięki czemu jest on obecnie coraz częściej rekomendowany jako składnik zdrowej diety dla osób w różnym wieku.
Reprezentowane przez NMN właściwości prozdrowotne to przede wszystkim:
- Wspieranie produkcji NAD+ (dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego), który ma istotne znaczenie dla procesów metabolicznych na poziomie komórkowym, między innymi w trzustce, wątrobie, sercu, mięśniach, naczyniach krwionośnych, nerkach,
- Ochrona przed procesami starzenia na poziomie komórkowym, w tym utrzymywanie integralności komórek, naprawa uszkodzonego DNA, zmniejszenie procesów zapalnych,
- Wspomaganie działania układu sercowo-naczyniowego, czyli naczyń krwionośnych i serca przez lepszy metabolizm lipidów, w tym cholesterolu,
- Wspieranie pracy układu nerwowego poprzez aktywację pracy neuronów oraz ich lepszą ochronę przed śmiercią komórkową,
- Poprawa tolerancji glukozy i zwiększenie wyrzutu insuliny w przypadku pojawienia się glukozy w organizmie po posiłku.
Jakie zastosowanie ma NMN?
Stosowanie suplementów zawierających NMN może być korzystne w różnych sytuacjach – najczęściej są one rekomendowane w poniższych przypadkach:
Profilaktyka anti-aging
Reprezentowane przez NMN efekty odnoszą się przede wszystkim do skuteczniejszej ochrony przeciwstarzeniowej na poziomie komórkowym, co pozwala na uzyskanie szeregu korzystnych efektów, między innymi mniejszego ryzyka chorób cywilizacyjnych i wynikających z procesów starzenia, takich jak nowotwory, choroby zapalne, schorzenia układu krążeniowego i nerwowego, które powodują zaburzenia funkcji poznawczych.
NMN pozwala na wspomaganie pracy organizmu na poziomie komórkowym poprzez zwiększenie wydzielania NAD+ oraz wspomaganie procesów przemian na poziomie mitochondrialnym, dzięki czemu zaliczany jest do tak zwanych mitoceutyków. Do zmiany poziomu tej cząsteczki dochodzi na skutek procesów starzenia się, dlatego stosowanie suplementów może potencjalnie wydłużyć młodość.
Cukrzyca i insulinoopodność
Działanie NMN obserwowane jest również w przypadku chorób metabolicznych, do których zaliczane są insulinoopodność oraz cukrzyca, ponieważ badania prowadzone nad tym związkiem wykazały, że pozwala on na zredukowanie odporności na insulinę oraz stabilizowanie poziomu insuliny oraz glukozy w organizmie.
Dotyczące NMN opinie w tym właśnie zakresie są obiecujące, dlatego dzisiaj sięga po niego coraz więcej osób, które mają problemy z zaburzeniami metabolicznymi.
Dla kogo polecany jest nononukleotyd nikotynamidu?
Suplementy zawierające w składzie nononukleotyd nikotynamidu mogą być wartościowym dodatkiem do diety wielu osób, które chcą zabezpieczyć swój organizm przed skutkami procesów starzenia oraz poprawić swoją ogólną witalność.
Stosowanie preparatów z NMN rekomendowane jest polecane między innymi w poniższych przypadkach:
- Profilaktyka przeciwstarzeniowa,
- Cukrzyca i insulinoopodność,
- Dolegliwości układu krwionośnego,
- Profilaktyka chorób układu nerwowego.
Jak stosować NMN?
W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje preparatów zawierających w składzie nononukleotyd nikotynamidu – najczęściej wybierane są zawierające NMN tabletki, kapsułki oraz proszki, które można rozpuszczać w napojach.
Suplementy zawierające nononukleotyd nikotynamidu oferowane są w dwóch wariantach – jako monopreparaty, które zawierają jedynie ten związek, a także jako preparaty złożone zawierające również dodatkowe składniki dla efektywniejszego, synergicznego działania, na przykład resweratrol pochodzący z winogron.
Wybierając odpowiednie suplementy z NMN, warto zwrócić uwagę na ich składniki i wybierać takie, które mają czyste i proste składy oraz nie zawierają zbędnych składników, między innymi alergenów, takich jak glutenu, laktozy, soi, a także GMO, konserwantów, barwników.
NMN – dawkowanie
Najczęściej rekomendowane dawkowanie NMN wynosi od 300 mg do 1 g dziennie.
Dokładne informacje dotyczące dawkowania można znaleźć na etykiecie lub w ulotce preparatu i nie należy przekraczać rekomendowanej dziennej dawki.
NMN – skutki uboczne
Zawierające NMN tabletki i inne preparaty rzadko powodują pojawienie się skutków ubocznych i przeprowadzone na temat tego produktu badania wskazują, że jest on bezpieczny dla użytkowników.
Główne skutki uboczne, jakie mogą pojawić się przy stosowaniu preparatu, dotyczą nietolerancji jego składników i dotyczą objawów ze strony układu pokarmowego, takich jak nudności, bóle brzucha, wymioty, biegunka.
NMN – gdzie kupić?
Suplementy zawierające nononukleotyd nikotynamidu sprzedawane są bez recepty i można zakupić je w różnych sklepach funkcjonujących stacjonarnie i internetowo, w tym w aptekach, sklepach z suplementami, zielarniach, sklepach ze zdrową żywnością.
Zawierające NMN tabletki oferuje również nasz sklep internetowy, w którym można kupić suplementy od sprawdzonych producentów.
NMN – cena
Jeśli chodzi o koszty, suplementy zawierające w składzie NMN mają ceny na poziomie od 150 do ponad 200 złotych. Wysokie ceny tych preparatów wynikają z wysokich kosztów produkcyjnych nononukleotydu nikotynamidu.
Źródła:
1. Hao Huang. „A Multicentre, Randomised, Double Blind, Parallel Design, Placebo Controlled Study to Evaluate the Efficacy and Safety of Uthever (NMN Supplement), an Orally Administered Supplementation in Middle Aged and Older Adults.” Front. Aging, 05 May 2022.
2. Yoshino, Jun, Joseph A. Baur, and Shin-ichiro Imai. „NAD+ intermediates: the biology and therapeutic potential of NMN and NR.” Cell metabolism 27.3 (2018): 513-528.
3. Nadeeshani, Harshani, et al. „Nicotinamide mononucleotide (NMN) as an anti-aging health product–promises and safety concerns.” Journal of advanced research 37 (2022): 267-278.
4. Junichiro Irie i in. 2019. Effect of oral administration of nicotinamide mononucleotide on clinical parameters and nicotinamide metabolite levels in healthy Japanese men. Endocr J. 2020 Feb 28;67(2):153-160.