biostima.pl

Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj naturalnych produktów
Menu

Dlaczego Biostima?

Opcje przeglądania
Kategorie
Cena
 • od
  do
Nowość
Promocja

Nie zapomnij użyć kodu RABAT10 dla ekstra rabatu! 🎁

Kup w przeciągu:

NALT

NALT (N-acetyl-L-tyrozyna) to cechująca się największą biodostępnością acetylowana forma L-tyrozyny, czyli jednego z ważnych aminokwasów endogennych. Suplementy diety zawierające NALT stosowane są w celu poprawy działania układu nerwowego – wspierają produkcję ważnych neuroprzekaźników jak adrenalina, noradrenalina i dopamina. Pobudzają pracę mózgu, poprawiają funkcje poznawcze – pamięć, koncentrację, zmniejszają objawy stresu, depresji i wpływają na dobre samopoczucie. W Biostimie możesz już teraz zakupić najlepsze suplementy z NALT dostępne na rynku!

N-Acetylo-L-Tyrozyna (acetylowana tyrozyna)

N-Acetylo-L-Tyrozyna, w skrócie NALT jest zaliczana do kategorii aminokwasów. W nerkach ulega przemianom do L-tyrozyny. Związek ten ma kluczową rolę dla układu nerwowego, ponieważ jest niezbędny do produkcji neuroprzekaźników. Wspiera również działanie innych narządów ciała człowieka, między innymi tarczycy, dba o młody wygląd i odporność skóry na promieniowanie słoneczne, a nawet pomaga w redukcji nadmiaru kilogramów. Stosowanie suplementów zawierających NALT jest rekomendowane w celu uzupełnieniu jego niedoborów, które mogą wywoływać poważne skutki uboczne.

NALT suplement - co to jest?

N-Acetyl-L-Tyrozyna to acetylowana forma aminokwasu L-tyrozyny zawierająca dodatek kwasu octowego. W stosunku do L-tyrozyny charakteryzuje się znacznie wyższą biodostępnością, co przekłada się na jej skuteczność działania. Po dostarczeniu do organizmu jest przekształcana w L-tyrozynę.

L-tyrozyna jest aminokwasem endogennym, czyli produkowanym przez organizm człowieka. Jest pochodną fenyloalaniny – odróżnia je tylko obecność pojedynczej grupy hydroksylowej. Posiada duże znaczenie biologiczne, wspomagając działanie wszystkich komórek ciała.

Jej niedobory mogą powodować niekorzystne objawy. Pojawiają się one głównie na skutek postępującego wieku, co prowadzi do zaniku neuronów, obniżenia poziomu neurotransmiterów. Również na braki narażone są osoby zestresowane, sportowcy, osoby intensywnie pracujące umysłowo i fizycznie.

Słowo „tyrozyna” wywodzi się z języka greckiego od „tyros”, co oznacza ser. Nazwę tą zaczął stosować niemiecki chemik Justus von Liebig, który w 1846 roku wyizolował ten aminokwas z sera.

NALT - Właściwości

NALT jako pochodna aminokwasu L-tyrozyny wykazuje właściwości wspomagające działanie układu nerwowego, układu hormonalnego, a także odpowiada za procesy budowy i regeneracji tkanek.

L-tyrozyna pełni funkcję wewnątrzkomórkowego przekaźnika, a także jest prekursorem istotnych hormonów jak tyroksyna – T4, trójjodotyronina – T3, adrenalina, noradrenalina, norepinefryna czy dopamina.

Chociaż L-tyrozyna jest produkowana przez organizm człowieka – konieczna jest do tego fenyloalanina, to jednak wytworzona ilość nie zawsze pokrywa zapotrzebowanie. W związku z tym przy pojawieniu się niedoborów konieczne może być prowadzenie dodatkowej suplementacji.

L-tyrozyna - działanie

Suplementy diety zawierające NALT wykazują wszechstronne działanie, wspomagając prawidłową pracę całego organizmu. Wysoka przyswajalność powoduje, że efekty suplementacji odczuwane są jeszcze szybciej niż w przypadku suplementów zawierających L-tyrozynę.

Sprawdź naturalne preparaty z NALT

Układ nerwowy

Acetylowana tyrozyna przekształcona w L-tyrozynę pełni bardzo ważne funkcje dla układu nerwowego. Wspomaga pracę mózgu oraz każdej komórki nerwowej.

Związek ten jest niezbędny do wytwarzania neuroprzekaźników, które nazywane są katecholaminami jak adrenalina, noradrenalina, dopamina, norepinefryna. Są one produkowane przez nadnercza i pozazwojowe włókna układu sympatycznego. Wysoki poziom tych związków jest związany ze stresem, który aktywuje organizm do intensywnego działania, między innymi reguluje krążenie krwi, działanie układu oddechowego.

Właściwa ilość L-tyrozyny ma też kluczowe znaczenie dla prawidłowej pracy mózguzdolności zapamiętywania, kojarzenia, koncentracji, także w przypadku nadmiernego stresu. Dzięki temu dba ona o prawidłowe samopoczucie, zapobiega pojawieniu się obniżonego nastroju, depresji. Wykazuje działanie neuroprotekcyjne i zmniejsza ryzyko chorób układu nerwowego jak choroba Parkinsona czy schizofrenia. Pojawiają się również doniesienia o pozytywnym wpływie stosowania NALT w przypadku ADHD.

Tarczyca i przysadka mózgowa

L-tyrozyna jest bardzo istotna dla poprawnego działania tarczycy i przysadki mózgowej. To dwa istotne narządy wydzielnicze w organizmie człowieka. Wytwarzane przez nie hormony sterują pracą każdej komórki ludzkiego ciała.

L-tyrozyna, której źródłem jest n acetylo tyrozyna, jest niezbędnym związkiem wspomagającym pracę tarczycy. Brak tego aminokwasu skutkuje pojawieniem się objawów niedoczynności tarczycy, gdy gruczoł ten nie wytwarza odpowiedniej ilości hormonów jak tyroksyna i trójjodotyronina. Właściwa ilość L-tyrozyny jest zatem niezbędna dla prawidłowego działania tarczycy.

Dodatkowo związek ten wspiera działanie przysadki mózgowej. Odpowiada ona za wytwarzanie i wydzielanie hormonów, między innymi hormonu wzrostu, prolaktyny, hormonu folikulotropowego – FSH, hormonu tyreotropowego – TSH, hormonu lutenizujacego – LH, hormonu adrenokortykotropowego – ACTH czy endorfin. Zaburzenia działania przysadki mózgowej przekładają się na gorszą pracę całego organizmu człowieka.

Skóra i włosy

L-tyrozyna uczestniczy w syntezie kolagenu – ważnego białka odpowiedzialnego za elastyczność i sprężystość skóry. Obniżony poziom kolagenu przekłada się na szybsze oznaki starzenia jak zmarszczki, opadający owal twarzy, wiotkość skóry.

Poprzez L-tyrozynę dochodzi również do syntezy melaniny – barwnika skóry i włosów. To związek odpowiedzialny za nadawanie im ciemniejszego odcienia, a także zabezpiecza przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych słońca. W ten sposób redukuje on ryzyko poparzeń słonecznych oraz pojawienia się raka skóry – czerniaka.

Przemiany metaboliczne

Ze względu na swoje wszechstronne działanie NALT jako związek przekształcany w L-tyrozynę jest kluczowy dla przemian metabolicznych zachodzących w organizmie. Oddziałując na tarczycę i przysadkę mózgową, wspomaga wydzielenie hormonów odpowiedzialnych za metabolizm – przemiany chemiczne substancji chemicznych.

Zaburzone przemiany metaboliczne mogą prowadzić do pojawienia się nadwagi i otyłości. Właśnie dlatego obniżony poziom L-tyrozyny często diagnozowany jest u osób z nadmierną masą ciała. Aby zadbać o sylwetkę, należy pamiętać o właściwej ilości tego związku – dzięki temu można skuteczniej spalać tkankę tłuszczową. Z tego względu NALT wskazana jest dla osób na dietach redukcyjnych – odchudzających oraz dla sportowców.

Źródła

L-Tyrozyna jest aminokwasem endogennym, czyli wytwarzanym przez organizm człowieka. Również występuje w wielu produktach spożywczych, które pozwalają na dodatkowe uzupełnienie jej poziomu.

Główne źródła L-tyrozyny:

 • mięso
 • jajka
 • mleko
 • nabiał
 • rośliny strączkowe
 • orzechy

N-Acetylo-L-Tyrozyna występuje jako suplement diety, a także w prostych i złożonych preparatach aminokwasowych, w odżywkach białkowych.

N-Acetyl-L-Tyrozyna- zamów teraz online

Objawy niedoboru

Na niedobory L-tyrozyny narażone są głównie osoby starsze, ponieważ ilość tego związku wydzielanego przez organizm ulega obniżeniu wraz z wiekiem. Także dotykają one osób intensywnie pracujących fizycznie, sportowców, osób pracujących umysłowo, zestresowanych, znerwicowanych.

Brak L-tyrozyny przekłada się na zaburzenia w wydzielaniu innych związków niezbędnych do prawidłowego działania organizmu człowieka. Mogą pojawić się wówczas niekorzystne objawy obserwowane głównie ze strony układu nerwowego oraz hormonalnego – wewnątrzwydzielniczego.

Objawy niedoborów L-tyrozyny:

 • trudności z koncentracją, zapamiętywaniem
 • obniżony nastrój, depresja
 • przemęczenie
 • senność
 • większa podatność na stres
 • gorsza kondycja skóry
 • nadwaga, otyłość

Objawy nadmiaru

Nadmiar L-tyrozyny występuje rzadko, głównie na skutek upośledzenia działania układ wydzielniczego lub przez przedawkowanie – stosowanie zbyt dużych dawek suplementów diety zawierających ten związek albo NALT.

Kiedy brać?

Na suplementację powinny zdecydować się osoby, które zauważają u siebie objawy wskazujące na niedobór tego związku lub są na nie narażone.

Wskazania do stosowania NALT:

 • obniżony nastrój
 • nadmierny stres
 • problemy z koncentracją, zapamiętywaniem
 • intensywna praca fizyczna
 • uprawianie sportów
 • nadwaga i otyłość
 • objawy niedoczynności tarczycy
 • zapobieganie starzeniu się skóry

NALT - dawkowanie

Zapotrzebowanie na związek jak N Acetylo Tyrozyna jest zależne od wieku, stanu zdrowia oraz od diety.

Suplementy dostępne są głównie jako tabletki lub jako elastyczne kapsułki, które są łatwiejsze w połknięciu. Dawkowanie suplementów zawierających NALT powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta, które można znaleźć na etykiecie.

Dostępne w sprzedaży preparaty najczęściej zawierają 500 mg substancji. Jest to rekomendowana dzienna dawka preparatu. Maksymalna dawka dzienna wynosi 10 g. Suplement może być stosowany niezależnie od posiłków – w trakcie, przed lub po posiłku.

Zobacz suplementy z N-Acetylo-L-Tyrozyną

Przeciwwskazania

Suplementów zawierających NALT nie powinno się stosować w przypadku wystąpienia nadwrażliwości na składniki preparatu, przy zażywaniu określonych leków i w wybranych stanach chorobowych.

Przeciwwskazania dotyczą osób z nadczynnością tarczycy oraz chorobą Gravesa-Basedowa. Mogą one doprowadzić do podwyższenia poziomu hormonów i pogłębienia się objawów nadczynności. Ponadto ze stosowania preparatów z tym związkiem powinny zrezygnować osoby stosujące inhibitory MAO, lewodopę.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących suplementacji warto skonsultować się z lekarzem.

L-tyrozyna - skutki uboczne

N-acetylo-l-tyrozyna uznawana jest za bezpieczny związek. Po dostarczeniu do organizmu przemienia się L-tyrozynę. W przypadku podwyższonych dawek mogą pojawić się objawy ze strony układu pokarmowego – ból żołądka, wymioty, nudności, a także migreny.

Jaki jest najlepszy suplement z N-acetylo-l-tyrozyną?

Przy wyborze preparatu warto kierować się jego składem oraz renomą producenta. Jednym z najczęściej kupowanych środków, który ma bardzo dobre opinie, jest N-Acetyl-Tyrosine Aliness.

Suplement diety N-Acetyl-Tyrosine Aliness zawiera 500 mg naturalnej N-acetylo-l-tyrozyny w kapsułkach VEGE, które nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego jak żelatyna. Nie ma składników alergizujących – glutenu, laktozy, soi. Wyróżnia się szybkim wchłanianiem i skutecznym działaniem. Wystarczy jedna kapsułka dziennie, aby zadbać o właściwy poziom L-tyrozyny.

L tyrozyna czy NALT?

Chociaż oba związki są niemalże identyczne – różnią się jedną grupą acetylową, to jednak cechują się innymi właściwościami. NALT jest związkiem o lepszej biodostępności, co przekłada się na jego skuteczniejsze działanie. Jest on przekształcany w nerkach w L-tyrozynę. Właśnie dlatego najlepszym wyborem jest suplement zawierający N-acetylo-l-tyrozynę.

Ile kosztuje?

Cena suplementów jest zależna od producenta, dawki oraz od liczby kapsułek w opakowaniu. Koszt to najczęściej od 25 do 60 złotych.

Gdzie kupić?

Preparaty z NALT (N-Acetyl-L-Tyrozyną) są dostępne bez recepty. Można zakupić je w sklepach prowadzących sprzedaż suplementów diety, produktów zdrowotnych. Zamówienia można składać także przez internet.

Nasz sklep ekologiczny oferuje suplementy diety przeznaczone na różne dolegliwości. Zakupisz u nas również N-Acetyl-L-Tyrozynę od najlepszych marek, między innymi produkt N-Acetyl-Tyrosine firmy Aliness.

Promocje
YANGO Olej Z Kryla Antarktycznego 60 kaps.
YANGO Olej Z Kryla Antarktycznego 60 kaps.

67,22 zł

Cena regularna: 73,72 zł

Najniższa cena: 57,14 zł
szt.
PANASEUS Formuła Na Limfę 50 kaps.
PANASEUS Formuła Na Limfę 50 kaps.

37,34 zł

Cena regularna: 40,96 zł

Najniższa cena: 37,34 zł
ESSENSEY Glukozamina Chondroityna MSM 120 kaps.
ESSENSEY Glukozamina Chondroityna MSM 120 kaps.

33,04 zł

Cena regularna: 36,00 zł

Najniższa cena: 32,05 zł
szt.
YANGO APCC™ Reishi Shitake Kordyceps Chaga 50 kaps.
YANGO APCC™ Reishi Shitake Kordyceps Chaga 50 kaps.

58,82 zł

Cena regularna: 64,51 zł

Najniższa cena: 58,45 zł
szt.
SWANSON Szparag Lekarski Ekstrakt 60 kaps.
SWANSON Szparag Lekarski Ekstrakt 60 kaps.

36,23 zł

Cena regularna: 39,47 zł

Najniższa cena: 38,29 zł
szt.
OSTROVIT Magnez + B6 90 tab.
OSTROVIT Magnez + B6 90 tab.

9,74 zł

Cena regularna: 10,61 zł

Najniższa cena: 9,21 zł
szt.
Bestsellery
IODICA Naturalny Koncentrat Jodu 100 ml
IODICA Naturalny Koncentrat Jodu 100 ml

54,87 zł

Cena regularna: 60,18 zł

Najniższa cena: 54,87 zł
szt.
IODICA Naturalny Koncentrat Jodu 300 ml
IODICA Naturalny Koncentrat Jodu 300 ml

82,78 zł

Cena regularna: 90,79 zł

Najniższa cena: 82,78 zł
szt.
MEDICA HERBS Kurkuma + Piperyna 60 kaps.
MEDICA HERBS Kurkuma + Piperyna 60 kaps.

12,23 zł

Cena regularna: 15,28 zł

Najniższa cena: 12,22 zł
szt.
Holder do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium