Dlaczego Biostima?
Szeroki wybór suplementów, ponad 2500 produktów w stałej ofercie, w najlepszych cenach na rynku.
Jesteśmy czołowym sprzedawcą na Allegro, ale to na Biostima.pl oferujemy te same produkty w jeszcze lepszych cenach!
Produkty przechowywane w bezpiecznych warunkach, zgodnych z wymaganiami producentów.
Wszystkie nasze produkty są dostępne od ręki, dlatego możesz liczyć na ekspresową dostawę!
Skorzystaj z darmowej dostawy
już od 249 zł!
Z nami zadbasz o zdrowie, dobre samopoczucie, wygląd.
Nie zapomnij użyć kodu RABAT10 dla ekstra rabatu! 🎁
Kup w przeciągu:
Wspaniałe nowości już na półkach! Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy! ✨😍
Odkryj dostępne kody rabatowe i zacznij oszczędzać!🎁🔖
Złap darmową dostawę! 🚚 Kupuj za minimum 250zł i nie płać za przesyłkę! 🛒
Kocanka
Kocanka piaskowa (łac. Helichrysum arenarium) to naturalne remedium na schorzenia wątroby i pęcherzyka żółciowego. Ziele kocanki zawiera cenne składniki aktywne, między innymi flawonoidy, kwasy fenolowe, kwercetynę, olejek eteryczny. Pomaga przy uszkodzeniu wątroby, stanach zapalnych dróg żółciowych oraz w kamicy żółciowej. W medycynie ludowej kwiat kocanki stosowany jest też na choroby reumatyczne, układu oddechowego oraz w celach moczopędnych. W sklepie Biostima zakupisz ekologiczne ziele kocanki do przygotowywania prozdrowotnych naparów. Zadbaj o siebie naturalnie!
45,22 zł
Cena regularna:
47,26 zł
Kocanka - informacje
Kocanki piaskowe (Helichrysum arenarium (L.) Moench), określane także jako kocanka piaskowa, to roślina od wieków używana w medycynie ludowej. Jakie są główne właściwości lecznicze kocanki? Na co pomaga? Jak przygotować z niej prozdrowotny napar?
Co to jest?
Zaliczana do rodziny astrowatych kocanka piaskowa jest rośliną dziko rosnącą i uprawną, która spotykana jest w wielu krajach Europy, a także na Syberii.
Kocanka jest niewysoka i dorasta do około 10-30 cm. Jej części nadziemne mają popielaty kolor i pokryte są srebrnymi włoskami. Kocanka wydaje kuliste kwiaty o żółtawym lub pomarańczowym kolorze, ale spotykane są także odmiany o purpurowych, bladożółtych koszyczkach. Kwitnie w okresie od lipca do października.
Kocanka często mylona jest z wrotyczem (Tanacetum vulgare). Warto wtedy przyjrzeć się ich łodygom, ponieważ kocanki mają kolor szarawy, a wrotycz ma zieloną łodygę. Kocanka jest też niższa od wrotyczu.
Najczęściej kocankę można spotkać na glebach uboższych – piaszczystych i suchych. Rośnie na nieużytkach, ugorach, przy drogach, na brzegach lasów.
Aktualnie kocanka jest objęta częściową ochroną gatunkową, głównie ze względu na jej częsty zbiór w celach leczniczych.
Ciekawostka! Nazwa kocanki pochodzi od greckich słów „Helios”, czyli od Słońca, a także „chrysos”, co tłumaczone jest jako złoto.
Składniki
Głównym składnikiem zielarskim pozyskiwanym z kocanki są jej kwiaty – Inflorescentia Helichrysi. Zawierają one bogactwo składników aktywnych, które stanowią naturalne działanie prozdrowotne w terapiach i profilaktyce rozmaitych dolegliwości.
Do cennych składników aktywnych znajdujących się w kwiatach kocanki zaliczają się:
- Flawonoidy o działaniu antyoksydacyjnym, w tym luteolina i kwercetyna,
- Chalkony – związki nadające kwiatom kocanki charakterystyczny kolor,
- Kwasy fenolowe, między innymi protokatechowy, kawowy, syryngowy,
- Trójterpeny, w tym kwas ursolowy,
- Garbniki,
- Olejek eteryczny.
Kocanka - właściwości lecznicze
Liczne cenne składniki aktywne znajdujące się w kwiatach kocanki sprawiły, że jako ziele są one często używane w naturoterapiach, czyli w terapiach bazujących na składnikach, jakie dała nam natura.
Kwiaty kocanki stosowane były w medycynie naturalnej już od wieków. Znane są dowody, że kocanka była wykorzystywana w leczeniu w okresie średniowiecznym. Teraz również używana jest ona bardzo często, a jej właściwości zostały potwierdzone naukowo, co powoduje, że jest ona cennym wsparciem w terapiach konwencjonalnych.
Kocanki piaskowe wykazują właściwości:
- Antyoksydacyjne,
- Przeciwzapalne,
- Rozkurczowe,
- Żółciopędne,
- Żółciotwórcze,
- Hepatoochronne,
- Zwiększa wydzielanie soków trawiennych,
- Odtruwające,
- Moczopędne,
- Antybakteryjne.
Kocanka zastosowanie
Najczęściej stosowany jest susz z kwiatów kocanki, które zbierane są w okresie ich kwitnienia, a następnie suszone w temperaturze do 40 stopni Celsjusza, by nie zniszczyć ich cennych składników. Z suszu przygotowuje się głównie napary do stosowania wewnętrznego – jako herbatki ziołowe, a także zewnętrznego – do przemywania skóry, okładów.
Ponadto kocanka piaskowa stanowi podstawę do produkcji innych wyrobów jak:
- Hydrolat z kocanki – inaczej woda kwiatowa, używana głównie w kosmetyce,
- Olej z kocanki – także stosowany w celach kosmetycznych, zawiera dużą ilość cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych,
- Ekstrakt z kocanki – skoncentrowany wyciąg używany w suplementach diety, kosmetykach.
Kocanka działanie
Suszony kwiat kocanki może być wykorzystany w wielu celach, by zadbać naturalnie o zdrowie. Kiedy warto sięgnąć po kocankę piaskową?
Na co pomaga kocanka piaskowa?
- Na wątrobę – ziele kocanki znane jest głównie ze swojego działania odtruwającego i hepatoochronnego, czyli wspomagającego pracę wątroby. Właśnie dlatego polecana jest ona w przypadkach schorzeń tego narządu, pobudzając jego czynność i wspomagając regenerację. Ziele to wskazane jest szczególnie przy niewydolności wątroby powodowanej uszkodzeniem jej komórek i na skutek zastojów żółci.
- Na pęcherzyk żółciowy i drogi żółciowe – równie pozytywne działanie kocanki piaskowe mają na pęcherzyk żółciowy oraz na drogi żółciowe. Powodują ich rozluźnienie, wspomagając prawidłowe wydzielanie żółci. Polecane są w przypadku zapalenia pęcherzyka i dróg żółciowych, po kamicy żółciowej oraz operacjach na drogach żółciowych.
- Na trzustkę – regularne stosowanie kocanki wspiera także trzustkę, która jest bardzo ważnym narządem wydzielniczym odpowiedzialnym za produkcję insuliny niezbędnej do stabilizowania poziomu cukru we krwi.
- Na trawienie – kocanka wspomaga trawienie i zmniejsza dolegliwości bólowe, jakie towarzyszą niestrawności. Wykazuje działanie rozkurczające, wspiera produkcję soków trawiennych, poprawia przemianę materii. Polecana jest zarówno w przypadku dolegliwości żołądka, jak i jelit.
- Na zatrucia – tradycyjnie ziele kocanki używane jest również w przypadku zatruć, ponieważ pomaga ona w odtruwaniu organizmu z toksyn.
- Na przeziębienia i grypę – kocanka stosowana jest w leczeniu dolegliwości układu oddechowego, w tym infekcji wirusowych i stanów zapalnych. Pomaga ona w złagodzeniu dolegliwości jak ból gardła, chrypka, kaszel.
- Na infekcje układu moczowego – kocanka ma działanie moczopędne i antybakteryjne, dlatego może pomagać w zmniejszeniu infekcji układu moczowego, w tym pęcherza, dróg i cewki moczowej.
- Na skórę – kocanka, a dokładnie jej napar, hydrolat, olej oraz ekstrakt pomagają w przypadku dolegliwości skórnych. Wspomagają leczenie stłuczeń, siniaków, ran, infekcji, podrażnień skórnych. Również kocanka rekomendowana jest dla cery naczynkowej, ponieważ powoduje obkurczenie naczynek krwionośnych. Wzmacnia też barierę hydrolipidową skóry, wygładza ją i opóźnia procesy starzeniowe.
- Na włosy – na włosy polecane jest przede wszystkim stosowanie oleju z kocanki, który pomaga nie tylko poprawie ich wyglądu, ale także zmniejsza łupież oraz podrażnienia skóry głowy.
- Na owady – rośliny kocanki używane są też w celu naturalnego odstraszania owadów.
Jak stosować?
Suszony kwiat kocanki używany jest głównie do przygotowywania naparów, które przeznaczone są do picia i do stosowania zewnętrznego. Z ziela można także zrobić odwar lub nalewkę, które mają silniejsze działanie.
Napar z kocanki
Do przygotowania naparu z kocanki konieczne są jej suszone kwiaty. Jak parzyć? 1 łyżkę suszonych ziół umieścić na zaparzaczu lub bezpośrednio w kubku i zalać wrzącą wodą. Taką mieszankę zaparzać przez 15 minut, a potem odcedzić. Zaleca się picie naparu z kocanki 3 razy dziennie przez 2 tygodnie.
Odwar z kocanki
Żeby przygotować odwar z kocanki, należy zastosować 3 łyżki suszonego ziela, umieścić je w garnku, a potem zalać 2 szklankami ciepłej, przegotowanej wody. Doprowadzić do wrzenia i zakończyć gotowanie, by kocanka nie straciła swoich cennych właściwości.
Nalewka z kocanki
Do przyrządzenia nalewki z kocanki należy zastosować 2 garście kwiatów, które miesza się z 0,5 litra spirytusu oraz 0,5 litra czystej wódki. Dodatkowo dodaje się 4-5 łyżek miodu. Składniki wymieszać w słoju albo w butelce, a potem zamknąć, odstawić w ciemne miejsce i codziennie wstrząsać. Po 2 tygodniach przecedzić i rozlać do mniejszych butelek. Zaleca się pić dziennie jedną łyżeczkę nalewki, która rozcieńczona jest wodą.
Kocanka Przeciwwskazania
Głównym przeciwwskazaniem do stosowania kocanki piaskowej jest niedrożność dróg żółciowych – w takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem przed jej zastosowaniem.
Także kocanki nie powinny stosować osoby z uczuleniem na rośliny astrowate. Uczulenie może objawiać się zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, bólami brzucha, wymiotami, biegunką.
Stosowania kocanki nie zaleca się też w okresie ciąży i karmienia piersią ze względu na niewystarczającą liczbę badań na temat jej zażywania w tym czasie.
Jaką wybrać?
Najlepiej kupować suszone ziele kocanki od sprawdzonych producentów, którzy mają wiele pozytywnych opinii od klientów. By uzyskać lepszy efekt prozdrowotny, warto sięgnąć po ziele z ekologicznych plantacji, gdzie uprawiane jest bez udziału szkodliwych środków ochrony roślin.
Źródła:
1. Kocanki jeszcze kwitną. Helichrysum (Flos Helichrysi = Flores Stoechados) w fitoterapii, Henryk Różański, https://rozanski.li/295/kocanki-jeszcze-kwitna-helichrysum-flos-helichrysi-flores-stoechados-w-fitoterapii/.
2. Miód i surowce roślinne w leczeniu chorób wątroby i pęcherzyka żółciowego, Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia, Postępy Fitoterpii, 1/2017.
3. In vitro antioxidant properties of Helichrysum arenarium (L.) Moench, E. Czinner, K. Hagymási, A. Blázovics, Á. Kéry, É. Szőke, É. Lemberkovics, Journal of Ethnopharmacology, Volume 73, Issue 3, December 2000, Pages 437-443.
4. Chemical Composition and Antimicrobial Activities of Essential Oils of Myrrhis odorata (L.) Scop, Hypericum perforatum L and Helichrysum arenarium (L.) Moench, Ana Rančić, Marina Soković, Jelena Vukojević, Ana Simić, Petar Marin, Sonja Duletić-Laušević, Dejan Djoković, Journal of Essential Oil Research, Volume 17, 2005 – Issue 3.