Dlaczego Biostima?
Szeroki wybór suplementów, ponad 2500 produktów w stałej ofercie, w najlepszych cenach na rynku.
Jesteśmy czołowym sprzedawcą na Allegro, ale to na Biostima.pl oferujemy te same produkty w jeszcze lepszych cenach!
Produkty przechowywane w bezpiecznych warunkach, zgodnych z wymaganiami producentów.
Wszystkie nasze produkty są dostępne od ręki, dlatego możesz liczyć na ekspresową dostawę!
Skorzystaj z darmowej dostawy
już od 249 zł!
Z nami zadbasz o zdrowie, dobre samopoczucie, wygląd.
Kategorie
Forma podania aminokwasu
Cena
-
od
do
Nie zapomnij użyć kodu RABAT10 dla ekstra rabatu! 🎁
Kup w przeciągu:
Wspaniałe nowości już na półkach! Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy! ✨😍
Odkryj dostępne kody rabatowe i zacznij oszczędzać!🎁🔖
Złap darmową dostawę! 🚚 Kupuj za minimum 250zł i nie płać za przesyłkę! 🛒
Boswellia Serrata
Boswellia serrata, inaczej kadzidłowiec indyjski to pochodzący z Indii gatunek drzewa produkującego żywicę nazywaną olibanum. Żywica ta opisywana była już w Biblii i używana jest w medycynie Dalekiego Wschodu jako naturalne remedium na rozmaite dolegliwości. Działa przeciwbólowo, przeciwbakteryjnie, przeciwnowotworowo, podnosi odporność, a także poprawia kondycję kości, stawów, obniża poziom cholesterolu i łagodzi dolegliwości układu oddechowego. Suplementy diety zawierające żywicę z drzewa Boswellia Serrata zakupisz już teraz w sklepie Biostima!
79,90 zł
50,34 zł
Cena regularna:
53,03 zł
109,95 zł
Cena regularna:
115,82 zł
73,28 zł
Cena regularna:
77,19 zł
32,01 zł
Cena regularna:
33,72 zł
26,39 zł
Cena regularna:
27,60 zł
18,33 zł
Cena regularna:
19,02 zł
25,72 zł
Cena regularna:
26,68 zł
27,60 zł
Cena regularna:
29,07 zł
79,63 zł
Cena regularna:
82,67 zł
23,00 zł
Cena regularna:
23,87 zł
24,06 zł
Cena regularna:
24,97 zł
62,17 zł
Cena regularna:
64,54 zł
19,39 zł
Cena regularna:
20,13 zł
40,53 zł
Cena regularna:
42,35 zł
47,66 zł
Cena regularna:
49,81 zł
52,91 zł
Cena regularna:
55,29 zł
70,60 zł
Cena regularna:
73,79 zł
87,24 zł
Cena regularna:
91,17 zł
Jakie właściwości i działanie ma Boswellia Serrata?
Boswellia Serrata, czyli kadzidłowiec indyjski jest rośliną wykorzystywaną przez człowieka już od czasów starożytnych. Dzisiaj również używana jest ona bardzo często, także jako suplement diety. Kiedy warto sięgnąć po Boswellię? Jakie ma ona właściwości i zastosowanie? Jak ją dawkować?
Boswellia – co to jest?
Boswellia Serrata to roślina zaliczana do osoczynowatych (Burseraceae), która porasta głównie górzyste i suche obszary.
Kadzidłowiec jest średniej wielkości drzewem liściastym, które wyróżnia się rozłożystą koroną. Jego kora jest cienka i szara.
Drzewo to wywodzi się z Indii, a obecnie spotykane jest również na terenach Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu. Lokalnie określane jest ono jako Salai guggul.
Z Boswelli pochodzi cenna żywica, która uzyskała nazwę olibanum. Świeża ma formę białawego soku, natomiast potem zestala się i przybiera formę ziaren o żółtobrązowym kolorze. Pozyskiwana jest z kory pni drzew i zbierana jest w okresie od grudnia do maja. Ma przyjemny, odświeżający zapach cytrusowy.
Olibanum z żywicy Boswelli używane jest od wieków w ceremoniałach religijnych, również do wytwarzania kadzideł i świec zapachowych, które palone są podczas medytacji, modlitw.
Żywica ta również wykazuje właściwości lecznicze i stosowana jest jako cenny medykament w medycynie naturalnej. Współczesne badania potwierdzają jej prozdrowotny potencjał.
Składniki aktywne w Boswelli
Boswellia Serrata działanie swoje zawdzięcza zawartości wielu cennych substancji aktywnych.
Głównym składnikiem czynnym w kadzidłowcu indyjskim są kwasy bosweliowe. Są to kwasy organiczne zaliczane do trójterpenów pięciocyklicznych, które wykazują naturalne właściwości przeciwzapalne i porównywane są dzięki temu do niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Dodatkowo Boswellia zawiera olejki eteryczne, śluzy, kwasy uronowe, które również wykazują działanie prozdrowotne.
Boswellia – właściwości
Właściwości zdrowotne kadzidłowca indyjskiego są bardzo szerokie, dlatego może on pomagać w różnych przypadłościach i działać profilaktycznie, by zapobiegać ich objawom.
Najważniejsze właściwości kadzidłowca indyjskiego:
- Przeciwzapalne,
- Przeciwbólowe,
- Antynowotworowe,
- Przeciwbakteryjne,
- Immunomodulujące,
- Wykrztuśne,
- Łagodzące,
- Neuroochronne.
Boswellia – na co pomaga?
Kadzidłowiec indyjski jest rośliną o bardzo szerokim działaniu prozdrowotnym, dlatego polecany jest on w różnych dolegliwościach. Najczęściej zaleca się stosowanie Boswelli w poniższych przypadkach:
Boswellia na stawy
Najczęściej kadzidłowiec indyjski polecany jest na stawy. Ze względu na przeciwzapalne działanie znajdujących się w nim kwasów bosweliowych używany jest on w dolegliwościach stawowych jak reumatyzm, RZS – reumatoidalne zapalenie stawów.
Pomaga w redukcji bólów, obrzęków, poprawia ruchomość i elastyczność stawów. Jego działanie porównywane jest często do leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych używanych w chorobach reumatycznych, przy czym nie powoduje tak dużego ryzyka skutków ubocznych.
Boswellia na jelita
Składniki Boswelli powodują, że zmniejsza ona dolegliwości jak wzdęcia, biegunki, które wynikają z zaburzeń trawienia.
Badania wykazują, że kadzidłowiec indyjski jest również pomocny w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna oraz rekomendowany jest na zespół jelita drażliwego, owrzodzenia jelita grubego.
Boswellia na niestrawność
Kadzidłowiec indyjski pobudza wydzielanie żółci i soków żołądkowych. Wspiera pracę żołądka, wątroby, dróg i woreczka żółciowego. Pomaga w zmniejszeniu dolegliwości jak nudności, uczucie ciężkości po posiłkach, bóle brzucha, które towarzyszą niestrawności.
Boswellia na prostatę
Za pomocą Boswelli można również wspomagać działanie prostaty. Hamuje ona wydzielanie cytokin prozapalnych, które przyczyniają się do nowotworów prostaty oraz przerostu prostaty. Dzięki temu może pomagać w łagodzeniu tych dolegliwości, które dotykają mężczyzn. Dodatkowo można też stosować ją profilaktycznie, aby im zapobiegać.
Boswellia na wysoki cholesterol we krwi
Substancje aktywne znajdujące się w Boswelli mogą zmniejszać zbyt wysoki poziom lipidów – cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Sprzyjają one powstawaniu chorób układu krążeniowego, w tym udarów i zawałów.
Przez obniżenie lipidów wynikające ze stosowania kadzidłowca możliwe jest zredukowanie ryzyka miażdżycy naczyń krwionośnych.
Boswellia na wątrobę
Po kadzidłowca indyjskiego mogą również sięgnąć osoby, które chcą zredukować dolegliwości wątrobowe. Wykazuje on działanie hepatoochronne, czyli chroni wątrobę przed czynnikami zewnętrznymi, między innymi toksynami, a także wspiera jej regenerację.
Boswellia na zapalenia układu oddechowego
Przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, a także wykrztuśne działanie Boswelli powoduje, że znalazła ona zastosowanie w przypadku zapaleń układu oddechowego.
Polecana jest w szczególności w przypadku dolegliwości jak przeziębienia, grypy, ale również pomaga w zapaleniach oskrzeli, astmie.
Boswellia na cukrzycę
Pojawiają się również doniesienia, że kadzidłowiec indyjski może pomóc osobom z cukrzycą i ze stanem przedcukrzycowym, ponieważ uczestniczy on w normalizowaniu poziomu cukru we krwi.
Pomaga też zapobiegać powikłaniom, jakie mogą pojawić się na skutek cukrzycy, głównie dolegliwościom ze strony nerek oraz wątroby.
Boswellia na funkcje poznawcze
Kwasy bosweliowe mogą podnosić poziom acetylocholiny, która jest ważnym neuroprzekaźnikiem. W ten sposób wspomagają one pracę mózgu, a przez to wspierają również funkcje poznawcze. Dzięki nim można między innymi podnieść koncentrację, polepszyć pamięć.
Boswellia dla sportowców
Preparaty zawierające Boswellię są również rekomendowane dla osób uprawiających sporty.
Wykazuje ona pozytywny wpływ na układ ruchu, w tym na stawy, chrząstki i kości, pomaga w regeneracji po intensywnym wysiłku fizycznym, zmniejsza ryzyko zakwasów, procesów zapalnych i zwyrodnieniowych.
Jak stosować Boswellię?
W tradycyjnej medycynie indyjskiej Boswellia stosowana jest w formie żywicy w grudkach lub jako żywica sproszkowana. Służy ona między innymi do sporządzania nalewek do używania zewnętrznego i wewnętrznego.
Aktualnie w sprzedaży można znaleźć gotowe preparaty z kadzidłowcem indyjskim, które są bardzo wygodne w stosowaniu. Na uwagę zasługują suplementy w formach jak tabletki oraz kapsułki, które mają w składzie ekstrakt z żywicy lub kory Boswellia Serrata.
Dostępne są też suplementy złożone, na przykład zawierające substancje jak tarczyca bajkalska, hakorośl, kurkuma, które wykazują silne działanie antyoksydacyjne oraz wspierają pracę stawów i całego układu ruchu.
W sprzedaży można znaleźć również olejek eteryczny z kadzidłowca oraz kadzidełka z olibanum przeznaczone do palenia, które wyróżniają się przyjemnym, relaksującym zapachem.
Boswellia – dawkowanie
Dla kadzidłowca indyjskiego nie ustalono dawki. Najczęściej zalecane dawkowanie kadzidłowca indyjskiego w formie suplementu to od 300 mg do 800 mg ekstraktu dziennie. Dokładne informacje o dawkowaniu można znaleźć na opakowaniu lub w ulotce preparatu.
Zaleca się stosować suplementy z Boswellią w trakcie albo po posiłku, popijając dużą ilością wody.
Boswellia – przeciwwskazania
Zasadniczo suplementy diety zawierające ten związek są uznawane za bezpieczne, ale mają one określone przeciwwskazania.
Preparatów z ekstraktem z kadzidłowca indyjskiego nie powinny stosować:
- Kobiety w ciąży,
- Kobiety karmiące piersią,
- Małe dzieci,
- Osoby uczulone na ich składniki aktywne.
Osoby stosujące regularnie leki powinny skonsultować się ze swoim lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji.
Boswellia Serrata – skutki uboczne
Kadzidłowiec indyjski najczęściej nie powoduje skutków ubocznych. Wynikają one głównie z uczulenia na jego składniki aktywne lub składniki stosowanego preparatu.
Przy stosowaniu suplementów z Boswellia mogą pojawić się:
- Bóle brzucha,
- Nudności,
- Biegunki,
- Wysypki na skórze.
Gdzie kupić suplementy z Boswellia Serrata?
Aktualnie Boswellia Serrata jest bardzo popularnym środkiem stosowanym w różnych przypadłościach, dlatego jest ona łatwo dostępna.
Preparaty z Boswellią są sprzedawane głównie w aptekach, sklepach z suplementami, zielarniach. Dzisiaj są one także dostępne w sklepach internetowych. Można zakupić w nich suplementy zawierające ekstrakt z tej rośliny, olejki, kadzidła oraz samą żywicę olibanum, która jest z niej produkowana.
Ile kosztuje Boswellia?
W przypadku suplementów zawierających ekstrakt z drzewa Boswellia cena zwykle wynosi od 20 do 80 złotych.
Boswellia – która najlepsza?
Wybierając suplementy diety zawierające kadzidłowiec indyjski, warto zdecydować się na te produkowane przez uznane firmy, o czystym składzie oraz ze standaryzowanym ekstraktem.
Standaryzowany ekstrakt oznacza, że preparat zawiera deklarowaną przez producenta ilość składników aktywnych. W przypadku preparatów z Boswellią są to kwasy bosweliowe. Standaryzowany ekstrakt może być dzięki temu skuteczniejszy od tego, który nie jest poddawany standaryzacji.
Najlepiej, aby suplement diety nie miał też żadnych zbędnych składników, na przykład jak barwniki, konserwanty, wypełniacze.
Wybrani producenci oferują także suplementy z kadzidłowcem indyjskim o formule wegańskiej. Zamiast żelatynowej kapsułki mają kapsułkę roślinną, dlatego nie zawierają żadnych substancji odzwierzęcych.
Źródła:
1. Boswellia i olibanum w medycynie ajurwedyjskiej i europejskiej. Boswellia w medycynie sportowej, https://rozanski.li/1240/boswellia-i-olibanum-w-medycynie-ajurwedyjskiej-i-europejskiej-boswellia-w-medycynie-sportowej/
2. Siddiqui, M. Z. "Boswellia serrata, a potential antiinflammatory agent: an overview." Indian journal of pharmaceutical sciences 73.3 (2011): 255.
3. Gerhardt, H., et al. "Therapy of active Crohn disease with Boswellia serrata extract H 15." Zeitschrift fur Gastroenterologie 39.1 (2001): 11-17.
4. Chen LH, Fang J, Sun Z, et al. Enterolactone inhibits insulin-like growth factor-1 receptor signaling in human prostatic carcinoma PC-3 cells. J Nutr. 2009 Apr;139(4):653-9.