biostima.pl

Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj naturalnych produktów
Menu

Dlaczego Biostima?

Opcje przeglądania
Kategorie
Cena
 • od
  do
Nowość
Promocja

Nie zapomnij użyć kodu RABAT10 dla ekstra rabatu! 🎁

Kup w przeciągu:

Pepsyna

Pepsyna to enzym proteolityczny wydzielany przez komórki gruczołowe żołądka, który stanowi składnik soku żołądkowego. Właściwa ilość pepsyny wspomaga trawienie białek, dlatego jej brak może powodować zaburzenia pracy układu pokarmowego. Suplementy diety z pepsyną poprawiają łaknienie, stabilizują pH soku żołądkowego i usprawniają procesy trawienne. Polecane są osobom z dolegliwościami ze strony żołądka jak bóle, brak apetytu. W sklepie internetowym Biostima zakupisz preparaty z pepsyną, które zadbają o prawidłowe trawienie i pomogą Ci w redukcji nieprzyjemnych objawów.

Pepsyna - informacje

Enzymy trawienne odpowiadają za prawidłowe procesy trawienne. Jednym z ważnych związków uczestniczących w trawieniu jest pepsyna. Co to za enzym? Jakie ma właściwości? Jakie objawy daje jego niedobór? Co zrobić, aby podnieść jego poziom?

Co to jest?

Pepsyna to enzym biorący udział w trawieniu w układzie pokarmowym. Jest on formą czynną pepsynogenu, czyli enzymu produkowanego w żołądku przez jego komórki gruczołowe.

Enzym ten działa w żołądku i jest składnikiem soku żołądkowego, dlatego ma bardzo niskie pH, czyli pH kwasowe. Dla enzymu jak pepsyna pH optymalne do działania wynosi od 1,6 do 3,2.

Co trawi pepsyna? Jest ona niezbędnym enzymem odpowiadającym za trawienie białek, czyli jednej z trzech głównych substancji odżywczych, poza węglowodanami i tłuszczami.

Do zwiększonego wydzielania pepsyny dochodzi pod wpływem bodźców zewnętrznych, głównie w trakcie obecności pokarmu w żołądku.

Właściwości

Enzym ten zaliczany jest do szerszej grupy endopeptydaz. Te z kolei wchodzą w skład proteaz, czyli enzymów odpowiadających za trawienie białek – polipeptydów.

Jakie wiązania rozrywa pepsyna? W procesach trawiennych enzym ten powoduje hydrolizę wiązań peptydowych znajdujących się w łańcuchu polipeptydowym. W efekcie dochodzi to rozerwania łańcucha, co umożliwia wchłanianie się peptydów w organizmie człowieka.

Według najnowszych badań pepsyna umożliwia także rozrywanie wiązań fosfodiestrowych znajdujących się w kwasach nukleinowych.

Niedobór pepsyny

Do niedoborów tego enzymu dochodzi na skutek niedostatecznego wydzielania żołądkowego, między innymi na skutek schorzeń, niewystarczającej kwasowości soku żołądkowego (bezkwasowość, niedokwaśność), po zabiegach wycięcia żołądka. Niedoborom sprzyja także długotrwała antybiotykoterapia.

Objawy niedoboru:

 • Niestrawność,
 • Wzdęcia,
 • Gazy,
 • Bóle brzucha,
 • Niedożywienie.

Zastosowanie

Pepsyna dzięki swoim właściwościom znalazła zastosowanie w leczeniu dolegliwości układu pokarmowego. Obecnie można kupić ją w formie suplementów diety, które bazują na samej pepsynie lub zawierają także dodatkowe enzymy trawienne i inne składniki wspomagające procesy trawienia. Kiedy warto ją stosować?

Wskazania do stosowania pepsyny:

 • Zaburzenia trawienia – wspomaga procesy trawienne, poprawiając wchłanianie białek i zapobiega nieprzyjemnym dolegliwościom ze strony układu pokarmowego.
 • Pepsyna na apetyt – stosowanie pepsyny polecane jest w przypadku braku łaknienia. Jej wzmożona ilość w żołądku powoduje zwiększony apetyt.
 • Stany zapalne trzustki – pepsyna jest stosowana wspomagająco w przypadku stanów zapalnych trzustki.
 • Wsparcie dla wątroby i dróg żółciowych – enzym ten może być także używany w przypadku zaburzeń pracy wątroby oraz przy niewłaściwym wydzielaniu żółci.
Preparaty z pepsyną - zamów online

Jak stosować?

Suplementy diety zawierające pepsynę zaleca się stosować na około 15-20 minut przed spożyciem posiłku albo w trakcie posiłku.

Dawkowanie dla osoby dorosłej wynosi 150 mg jeden raz na dzień.

Skutki uboczne

Pepsyna sprzyja powstawaniu choroby refluksowej, gdy dostanie się ona do przełyku, dlatego należy stosować ją tylko przed lub podczas spożywania posiłków.

Może ona powodować także skutki uboczne jak:

 • Nudności,
 • Bóle brzucha,
 • Biegunki.

Przeciwwskazania

Osoby, które stosują leki i inne preparaty wpływające na pH soku żołądkowego, nie powinny jednocześnie używać pepsyny, ponieważ osiąga ona maksymalną aktywność jedynie wtedy, gdy wartość pH utrzymuje się pomiędzy 1,6 oraz 3,2.

Pepsyny nie powinny stosować osoby, które zażywają leki zawierające związki jak:

 • Omeprazol,
 • Mizoprostol,
 • Cymetydyna,
 • Ranitydyna,
 • Pirenzepina.

Ze względu na brak badań na temat stosowania pepsyny w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią nie zaleca się wtedy jej suplementacji.

Cena

Za opakowanie preparatu z pepsyną należy zapłacić najczęściej od około 30 do 50 złotych za 100-120 tabletek lub kapsułek.

Gdzie kupić?

Suplementy diety zawierające w składzie pepsynę, a także inne enzymy trawienne można kupować bez recepty. Są one oferowane głównie w aptekach, sklepach z ziołami i suplementami diety. Suplementy z enzymami trawiennymi można zamawiać również w sklepach internetowych.

Co wybrać?

Aby poprawić procesy trawienne, należy sięgnąć po sprawdzone i bezpieczne suplementy diety zawierające enzymy. Na co warto się zdecydować?

Rekomendowanym preparatem jest Betaina HCL Aliness, który zawiera w składzie dwa związki aktywne. Są to betaina w dawce 650 mg oraz pepsyna w dawce 150 mg. Betaina z pepsyną wspierają procesy trawienia i jednocześnie odpowiadają za prawidłowy metabolizm homocysteiny. Suplement nie zawiera zbędnych składników i alergenów, w tym glutenu, laktozy, soi, GMO. Jest przyjazny dla wegan i wegetarian – ma roślinną kapsułkę.

Sprawdź suplementy diety z pepsyną dostępne w sklepie Biostima, a także zobacz inne preparaty zawierające enzymy trawienne jak lipaza czy amylaza!

Źródła:
1. Dowiedz się, jakie znaczenie ma kwas żołądkowy w procesie trawiennym, Heather Carr, Fizjoterapia Funkcjonalna, Nr 4 (13) - Kwiecień 2018.
2. Rola pepsyny w refluksie krtaniowogardłowym, Katarzyna Kowalik, Antoni Krzeski, Otolaryngologia Polska, 2017, 71(6), 7-13.
3. Studies on the Specificity of Pepsin, Ken Inouye, Joseph S. Fruton, Biochemistry 1967, 6, 6, 1765–1777.
4. Digestion of Nucleic Acids Starts in the Stomach, Yu Liu, Yanfang Zhang, Ping Dong, Ran An, Changhu Xue, Yinlin Ge, Liangzhou Wei & Xingguo Liang, Scientific Reports volume 5, Article number: 11936 (2015).

Promocje
UNS Melatonina 10 mg 60 kaps.
UNS Melatonina 10 mg 60 kaps.

26,99 zł

Cena regularna: 28,99 zł

Najniższa cena: 28,99 zł
szt.
MEDVERITA Goździkowiec Korzenny 60 kaps.
MEDVERITA Goździkowiec Korzenny 60 kaps.

33,29 zł

Cena regularna: 39,90 zł

Najniższa cena: 39,90 zł
szt.
SWANSON Bioperyna 10 mg 60 kaps.
SWANSON Bioperyna 10 mg 60 kaps.

20,98 zł

Cena regularna: 24,47 zł

Najniższa cena: 24,47 zł
szt.
PANASEUS Jet Lag 50 kaps.
PANASEUS Jet Lag 50 kaps.

24,62 zł

Cena regularna: 35,00 zł

Najniższa cena: 29,34 zł
szt.
SWANSON Men's Urinary And Support 30 kaps.
SWANSON Men's Urinary And Support 30 kaps.

33,49 zł

Cena regularna: 39,23 zł

Najniższa cena: 39,23 zł
szt.
BEORGANIC Menstruacja BIO 450 mg 100 tab.
BEORGANIC Menstruacja BIO 450 mg 100 tab.

36,73 zł

Cena regularna: 39,99 zł

Najniższa cena: 39,99 zł
szt.
STANLAB Jodek Potasu CZDA 50 g
STANLAB Jodek Potasu CZDA 50 g

81,99 zł

Cena regularna: 92,25 zł

Najniższa cena: 92,25 zł
szt.
SWANSON Gotu Kola 100 mg 120 kaps.
SWANSON Gotu Kola 100 mg 120 kaps.

46,78 zł

Cena regularna: 51,71 zł

Najniższa cena: 51,71 zł
szt.
SWANSON Witamina K2 Naturalna 200 mcg 30 kaps.
SWANSON Witamina K2 Naturalna 200 mcg 30 kaps.

42,33 zł

Cena regularna: 47,17 zł

Najniższa cena: 47,17 zł
szt.
Holder do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium