Jod W Płynie
Jod w płynie to łatwy w stosowaniu preparat, którego składnikiem aktywnym jest jod w postaci jodków. To pierwiastek bardzo istotny dla organizmu człowieka. Umożliwia produkcję hormonów tarczycowych T3 i T4 przez tarczycę, poprawia metabolizm energetyczny, pozytywnie wpływa na układ nerwowy, wspiera funkcje poznawcze i umożliwia prawidłowy rozwój płodu. Używany jest on również w celu ochrony tarczycy przed jodem promieniotwórczym powstającym na skutek promieniowania radioaktywnego. W naszym sklepie zakupisz naturalny jod w płynie od sprawdzonych producentów!
Jod w płynie – przeznaczenie, zastosowanie i dawkowanie
Jod w płynie jest preparatem, który używany jest jako suplement diety i środek do stosowania zewnętrznego. Jakie są główne właściwości jodu w płynie i kiedy warto go wykorzystać?
Co to jest jod w płynie?
Preparat jak jod w płynie, również określany wodnym roztworem jodu (Iodi solutio aquosa) albo płynem Lugola, składa się z jodu zmieszanego z wodą.
Jod w płynie powstaje jako wodny roztwór jodu w roztworze jodku potasu i występuje w różnych stężeniach.
Preparat ten zyskał popularność na skutek wybuchu w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, który miał miejsce w 1986 roku. Wówczas podawano go profilaktycznie w celu zapobiegania rakowi tarczycy.
Właściwości jodu w płynie
Jod naturalny w płynie może być używany jako suplement diety dostarczający do organizmu odpowiednią dawkę jodu – pierwiastka kluczowego dla zdrowia. Wspiera on działanie układu wewnątrzwydzielniczego, w tym tarczycę, układu nerwowego, pomaga w utrzymaniu metabolizmu energetycznego.
Również wodny roztwór jodu może być używany zewnętrznie, ponieważ wykazuje on działanie odkażające, antyseptyczne – przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe.
Jod w płynie – zastosowanie
Można stosować jod w płynie na skórę oraz wewnętrzne jako suplement diety. Kiedy warto wybrać ten preparat?
Główne zastosowanie jodu w płynie:
- Poprawa działania układu nerwowego – wspomaga działanie komórek nerwowych i mózgu, a przez to polepsza funkcje poznawcze.
- Wsparcie pracy tarczycy – jod w płynie do picia pomaga w utrzymaniu zdrowia tarczycy, ponieważ jest on niezbędny do syntetyzowania przez nią hormonów tarczycowych jak T3 (trójjodotyronina) oraz T4 (tyroksyna).
- Dolegliwości gardła – używany jest po rozcieńczeniu z wodą do płukania gardła oraz do zabiegu pędzlowania migdałków, między innymi w celu redukcji infekcji, bólu, drapania, swędzenia w gardle.
- Odkażanie skóry – jod w płynie do smarowania skóry polecany jest w szczególności do odkażania nieuszkodzonego naskórka oraz na drobne otarcia, zadrapania, rany. Nie należy stosować go na otwarte rany.
Dawkowanie jodu w płynie
Dzienna zalecana dawka jodu to 150 µg (mcg), która pokrywa w 100% zapotrzebowanie na ten pierwiastek.
Przy stosowaniu wewnętrznym należy wymieszać preparat z płynem, na przykład wodą, sokiem.
Podczas suplementacji nie należy przekraczać zalecanej dawki dziennej.
Jod w płynie – ostrzeżenia
Nie zaleca się stosowania jodu w płynie w chorobach tarczycy bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, ponieważ może on spowodować zaostrzenie dolegliwości.
Jod w płynie – przeciwwskazania
Głównymi przeciwwskazaniami do stosowania jodu w płynie są:
- Nadwrażliwość na jod,
- Stosowanie preparatów zawierających rtęć,
- Niewydolność nerek,
- Nadczynność tarczycy,
- Gruźlica płuc,
- Opryszczkowe zapalenie skóry – choroba Duhringa.
Jod w tabletkach czy w płynie?
Zarówno preparaty w tabletkach, jak i w płynie mogą być dobrym źródłem jodu. Wybór zależy zatem od indywidualnych preferencji.
W tabletkach można zakupić głównie suplementy produkowane z alg Kelp – morszczynu pęcherzykowatego, który jest naturalnym źródłem jodu.
Gdzie kupić jod w płynie?
Obecnie jod w płynie dostępny jest w sprzedaży w wielu punktach, między innymi w aptekach, sklepach oferujących suplementy diety, sklepach z ziołami. Aby go zakupić, nie trzeba mieć recepty.
Źródła:
1. https://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82yn_Lugola
2. Zalecenia dietetyczne dotyczące spożywania jodu – w poszukiwaniu konsensusu między kardiologami a endokrynologami, Beata Pyka, Iwona Zieleń-Zynek, Joanna Kowalska, Grzegorz Ziółkowski, Bartosz Hudzik, Mariusz Gąsior, Barbara Zubelewicz-Szkodzińska, Folia Cardiologica 2019, tom 14, nr 2, strony 156-1.
Sprawdź również
Zawsze darmowa przesyłka oraz darmowe zwroty
Na terenie Polski dla każdego zamówienia powyżej 250 zł