Biostima
Producenci
Nowości
OSTROVIT Triple Zinc 90 kaps.
OSTROVIT Triple Zinc 90 kaps.
18,90 zł
szt.
OSTROVIT NAC 300 mg 150 tab.
OSTROVIT NAC 300 mg 150 tab.
18,90 zł
szt.
OSTROVIT Cholina + Inozytol 90 tab.
OSTROVIT Cholina + Inozytol 90 tab.
18,90 zł
szt.
OSTROVIT Maślan Sodu 90 kaps.
OSTROVIT Maślan Sodu 90 kaps.
23,90 zł
szt.
OSTROVIT Chrom 200 mg 200 tab.
OSTROVIT Chrom 200 mg 200 tab.
12,90 zł
szt.
OSTROVIT Elektrolity 90 tab.
OSTROVIT Elektrolity 90 tab.
18,90 zł
szt.
OSTROVIT Selen 220 tab.
OSTROVIT Selen 220 tab.
14,50 zł
szt.
Biuletyn Zdrowia

Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter i otrzymaj dostęp do skarbnicy zdrowotnej wiedzy.

Submit
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Jod w płynie to łatwy w stosowaniu preparat, którego składnikiem aktywnym jest jod w postaci jodków. To pierwiastek bardzo istotny dla organizmu człowieka. Umożliwia produkcję hormonów tarczycowych T3 i T4 przez tarczycę, poprawia metabolizm energetyczny, pozytywnie wpływa na układ nerwowy, wspiera funkcje poznawcze i umożliwia prawidłowy rozwój płodu. Używany jest on również w celu ochrony tarczycy przed jodem promieniotwórczym powstającym na skutek promieniowania radioaktywnego. W naszym sklepie zakupisz naturalny jod w płynie od sprawdzonych producentów!

Kategorie obrazkowe

Jod w płynie – przeznaczenie, zastosowanie i dawkowanie

Jod w płynie jest preparatem, który używany jest jako suplement diety i środek do stosowania zewnętrznego. Jakie są główne właściwości jodu w płynie i kiedy warto go wykorzystać?

Co to jest jod w płynie?

Preparat jak jod w płynie, również określany wodnym roztworem jodu (Iodi solutio aquosa) albo płynem Lugola, składa się z jodu zmieszanego z wodą.

Jod w płynie powstaje jako wodny roztwór jodu w roztworze jodku potasu i występuje w różnych stężeniach.

Preparat ten zyskał popularność na skutek wybuchu w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, który miał miejsce w 1986 roku. Wówczas podawano go profilaktycznie w celu zapobiegania rakowi tarczycy.

Właściwości jodu w płynie

Jod naturalny w płynie może być używany jako suplement diety dostarczający do organizmu odpowiednią dawkę jodu – pierwiastka kluczowego dla zdrowia. Wspiera on działanie układu wewnątrzwydzielniczego, w tym tarczycę, układu nerwowego, pomaga w utrzymaniu metabolizmu energetycznego.

Również wodny roztwór jodu może być używany zewnętrznie, ponieważ wykazuje on działanie odkażające, antyseptyczne – przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe.

Jod w płynie – zastosowanie

Można stosować jod w płynie na skórę oraz wewnętrzne jako suplement diety. Kiedy warto wybrać ten preparat?

Główne zastosowanie jodu w płynie:

  • Poprawa działania układu nerwowego – wspomaga działanie komórek nerwowych i mózgu, a przez to polepsza funkcje poznawcze.
  • Wsparcie pracy tarczycy – jod w płynie do picia pomaga w utrzymaniu zdrowia tarczycy, ponieważ jest on niezbędny do syntetyzowania przez nią hormonów tarczycowych jak T3 (trójjodotyronina) oraz T4 (tyroksyna).
  • Dolegliwości gardła – używany jest po rozcieńczeniu z wodą do płukania gardła oraz do zabiegu pędzlowania migdałków, między innymi w celu redukcji infekcji, bólu, drapania, swędzenia w gardle.
  • Odkażanie skóry – jod w płynie do smarowania skóry polecany jest w szczególności do odkażania nieuszkodzonego naskórka oraz na drobne otarcia, zadrapania, rany. Nie należy stosować go na otwarte rany.

Dawkowanie jodu w płynie

Dzienna zalecana dawka jodu to 150 µg (mcg), która pokrywa w 100% zapotrzebowanie na ten pierwiastek.

Przy stosowaniu wewnętrznym należy wymieszać preparat z płynem, na przykład wodą, sokiem.

Podczas suplementacji nie należy przekraczać zalecanej dawki dziennej.

Jod w płynie – ostrzeżenia

Nie zaleca się stosowania jodu w płynie w chorobach tarczycy bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, ponieważ może on spowodować zaostrzenie dolegliwości.

Jod w płynie – przeciwwskazania

Głównymi przeciwwskazaniami do stosowania jodu w płynie są:

  • Nadwrażliwość na jod,
  • Stosowanie preparatów zawierających rtęć,
  • Niewydolność nerek,
  • Nadczynność tarczycy,
  • Gruźlica płuc,
  • Opryszczkowe zapalenie skóry – choroba Duhringa.

Jod w tabletkach czy w płynie?

Zarówno preparaty w tabletkach, jak i w płynie mogą być dobrym źródłem jodu. Wybór zależy zatem od indywidualnych preferencji.

W tabletkach można zakupić głównie suplementy produkowane z alg Kelp – morszczynu pęcherzykowatego, który jest naturalnym źródłem jodu.

Gdzie kupić jod w płynie?

Obecnie jod w płynie dostępny jest w sprzedaży w wielu punktach, między innymi w aptekach, sklepach oferujących suplementy diety, sklepach z ziołami. Aby go zakupić, nie trzeba mieć recepty.

Źródła:
1. https://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82yn_Lugola
2. Zalecenia dietetyczne dotyczące spożywania jodu – w poszukiwaniu konsensusu między kardiologami a endokrynologami, Beata Pyka, Iwona Zieleń-Zynek, Joanna Kowalska, Grzegorz Ziółkowski, Bartosz Hudzik, Mariusz Gąsior, Barbara Zubelewicz-Szkodzińska, Folia Cardiologica 2019, tom 14, nr 2, strony 156-1.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl