biostima.pl

Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj naturalnych produktów
Menu

Dlaczego Biostima?

Opcje przeglądania
Kategorie
Producent
Cena
  • od
    do
Nowość
Promocja

Nie zapomnij użyć kodu RABAT10 dla ekstra rabatu! 🎁

Kup w przeciągu:

Rzepik

Rzepik pospolity (Agrimonia eupatoria) jest rośliną spotykaną w całej Europie i Azji. Można zobaczyć go na łąkach, pastwiskach, przydrożach. Wysuszone ziele rzepiku zawiera cenne polifenole, w tym pirogalol, olejek eteryczny, garbniki, gorycze. Napar z rzepiku polecany jest na problemy trawienne – pobudza produkcję soków żołądkowych, łagodzi objawy kamicy żółciowej, schorzeń wątroby, a także pomaga na zaparcia, biegunki. Również stosowany jest w dolegliwościach nerek i układu moczowego, w chorobach krążeniowych. Ekologiczne ziele rzepiku kupisz w sklepie Biostima – naturalnie!

ECOBLIK Rzepik EKO 80 g

ECOBLIK Rzepik EKO 80 g
ECOBLIK Rzepik EKO 80 g

Rzepik EcoBlik pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry; wspiera naturalną obronę organizmu; wspomaga funkcje wydalnicza nerek; wykazuje właściwości pobudzające aktywność wątroby, przyczynia się do prawidłowego krążenia krwi.

Dostępność: ostatnie sztuki

Wysyłka: natychmiast

Cena:

8,09 zł

szt.

Rzepik – kiedy warto go stosować?

Rzepik (Agrimonia L.) to roślina zaliczana do różowatych. Głównym przedstawicielem tej grupy jest rzepik pospolity (Agrimonia eupatoria), który występuje na terenie całej Polski. Ziele to ze względu na zawartość cennych substancji aktywnych używane jest od wielu lat jako naturalne remedium na różne problemy zdrowotne. Kiedy warto je zastosować?

Co to jest?

Roślina jak rzepik pospolity powszechnie występuje na obszarze całej Europy. Uprawiana jest także w krajach Azji i Afryki Północnej. W stanie dzikim można zobaczyć ją głównie na łąkach, pastwiskach, przy drogach i miedzach.

Jak wygląda rzepik? Jest to bylina o zielonej łodydze dochodzącej do 30-150 cm, która pokryta jest włoskami. Ma ciemnozielone, ząbkowane na brzegach listki oraz drobne kwiaty o pięciu płatkach w kolorze żółtym. Rzepik najczęściej kwitnie w okresie od czerwca do sierpnia, ale niekiedy nawet do października.

Inne nazwy rzepiku pospolitego to: ziele wątrobowe, świeckie ziele, jabłecznik, śmietannik, parzydło.

Składniki aktywne

Jako surowiec leczniczy stosowane jest ziele rzepiku pospolitego (Herba Agrimoniae) w formie wysuszonych, kwitnących szczytów pędów. Są one zbierane od czerwca do sierpnia, a następnie suszone w suszarniach albo w zacienionych, przewiewnych miejscach w temperaturze do 40 stopni Celsjusza.

W zielu rzepiku znajduje się wiele wartościowych substancji aktywnych:

  • Garbniki katechinowe – wykazują działanie antyseptyczne,
  • Flawonoidy – mają właściwości antyoksydacyjne, między innymi są to kwercetyna, kemferol, apigenina,
  • Kwas salicylowy – oczyszcza, złuszcza, ma działanie przeciwzapalne,
  • Pirogalol – związek o właściwościach złuszczających,
  • Fitosterole – wspomagają redukcję cholesterolu,
  • Witaminy i minerały – witamina B1, witamina PP (B3, niacyna), cholina (witamina B4), witamina K, krzemionka,
  • Olejek eteryczny.

Właściwości lecznicze

Rzepik jest zielem wykazującym liczne właściwości prozdrowotne, co wynika z jego bogatego składu.

Właściwości rzepiku:

  • Antyoksydacyjne,
  • Przeciwzapalne,
  • Detoksykujące,
  • Antyseptyczne,
  • Złuszczające,
  • Żółciopędne,
  • Moczopędne,
  • Chroniące układ krążeniowy.

Zastosowanie

Rzepik jest zielem stosowanym w medycynie ludowej głównie na dolegliwości układu pokarmowego. Ma on jednak znacznie szerszy potencjał prozdrowotny, dlatego polecany jest także w innych przypadłościach.

Działanie rzepiku:

  • Wątroba – od wieków rzepik rekomendowany jest na wątrobę. Z tego względu określany jest on także jako ziele wątrobowe. Polecany jest na osłabioną wątrobę wymagającą regeneracji, przy marskości wątroby, na torbiele wątroby, w zapaleniach pęcherzyka żółciowego, żółtaczce. Ponadto może być używany pomocniczo przy zatruciach.
  • Zaburzenia trawienia – pomaga w dolegliwościach jak niestrawność, wzdęcia, biegunki, zaparcia. Pobudza wydzielanie soków żołądkowych, reguluje pracę jelit.
  • Brak apetytu – wywary z rzepiku poprawiają apetyt, dlatego polecane są osobom z jego brakiem.
  • Nerki – wspiera pracę nerek i jest tradycyjnie używany w kamicy nerkowej oraz na torbiele nerek.
  • Drogi moczowe – działanie moczopędne oraz detoksykujące rzepiku powoduje, że jest on polecany w dolegliwościach dotykających układu moczowego, między innymi zapaleniach, infekcjach bakteryjnych.
  • Stawy – ze względu na przeciwzapalne działanie stosowany jest na bóle stawów, w reumatyzmie, RZS – reumatoidalnym zapaleniu stawów.
  • Gardło – napar używany do płukania gardła pomaga w zmniejszaniu jego bólu i zapalenia. Zmniejsza infekcje ze względu na swoje działanie odkażające. Ponadto pomaga w regeneracji śluzówki gardła, dlatego polecany jest śpiewakom, lektorom.
  • Pleśniawki w jamie ustnej – dezynfekujące działanie rzepiku pomaga w łagodzeniu objawów pleśniawek oraz innych infekcji i zapaleń w obrębie jamy ustnej.
  • Detoks– ziele rzepiku uznawane jest za naturalny sposób na detoks organizmu.
  • Pasożyty – w medycynie naturalnej rzepik używany jest na robaki obłe. Obecnie w tym celu stosowany jest już rzadko ze względu na dostępność skuteczniejszych leków na pasożyty.
  • Choroby sercowo-naczyniowe – regularnie pity napar z rzepiku pomaga w obniżaniu poziomu cholesterolu, zmniejsza ryzyko miażdżycy, choroby wieńcowej. Wykazuje także działanie wspierające krążenie krwi.
  • Odporność – rzepik wspomaga układ immunologiczny, wzmacnia organizm, dostarcza energii.
  • Dolegliwości skórne – napar stosowany jest zewnętrznie w różnych przypadkach, między innymi pomaga na egzemę, łuszczycę, a także przyspiesza gojenie się oparzeń, owrzodzeń czy ran. Wspiera także pielęgnację skóry tłustej, trądzikowej, z rozszerzonymi porami.

Jak stosować?

W medycynie naturalnej rzepik używany jest w formie suszonego ziela. W sklepach najczęściej oferowane jest ziele cięte, które jest gotowe do użycia.

Ziele rzepiku może być wykorzystywane zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie na różne dolegliwości. Najczęściej stosowane jest ono do przyrządzania naparów – herbatek ziołowych. Napary mogą być używane do picia, płukania gardła, przemywania skóry czy robienia okładów zewnętrznych.

Aby przyrządzić napar z rzepiku, należy zalać 1 łyżkę ziela wrzątkiem i zaparzać przez około 10 minut pod przykryciem. Napój może być używany wewnętrznie do 3 razy dziennie.

Przeciwwskazania

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania ziela rzepiku jest uczulenie na ten składnik. Także nie należy używać go w przypadku poważnych problemów z układem trawiennym.

Ze względu na brak badań poświęconych stosowaniu rzepiku u kobiet w ciąży i karmiących piersią nie jest on zalecany w tych grupach.

Gdzie kupić?

Ziele rzepiku można kupić w aptekach, zielarniach, sklepach oferujących produkty prozdrowotne. Jest ono dostępne także w sprzedaży internetowej.

Cena

Za opakowanie suszu z rzepiku należy zapłacić od około 3 do 10 złotych za 50-80 gramów zależnie od producenta.

Jaki wybrać?

Najlepiej kupować ziele rzepiku pospolitego od sprawdzonych dostawców. Optymalnym wyborem będzie susz pochodzący z ekologicznej plantacji, gdzie roślina ta uprawiana jest bez udziału szkodliwych pestycydów i nawozów, a także z poszanowaniem dla natury.

Wśród polecanych i często wybieranych produktów znajduje się susz Rzepik Ecoblik EKO 80 g. Zawiera on 100% ekologiczne ziele rzepiku pochodzące z Polski.

Źródła:
1. Rzepik – Agrimonia w fitoterapii, Henryk Różański, https://rozanski.li/155/rzepik-agrimonia-w-fitoterapii/.
2. Accelerating the world's research. The pharmacological and therapeutic importance of Agrimonia Eupatoria - a review, Ali Esmail Al-Snafi, Asian Journal of Pharmaceutical Science & Technology, Vol 5, Issue 2, 2015, 112-117.
3. Agrimonia eupatoria tea consumption in relation to markers of inflammation, oxidative status and lipid metabolism in healthy subjects, Diana Ivanova, Deyana Vankova, Milka Nashar, Archives of Physiology and Biochemistry, The Journal of Metabolic Diseases, Volume 119, 2013, Issue 1, 32-37.

Promocje
SWANSON Kwas Foliowy 800 mcg 250 kaps.
SWANSON Kwas Foliowy 800 mcg 250 kaps.

24,14 zł

Cena regularna: 27,44 zł

Najniższa cena: 27,44 zł
szt.
SWANSON Ubiquinol 200 mg 30 kaps.
SWANSON Ubiquinol 200 mg 30 kaps.

172,93 zł

Cena regularna: 182,85 zł

Najniższa cena: 186,24 zł
szt.
AURA HERBALS Witamina D3 4000 IU K2MK7 MCT W Kroplach 50 ml
AURA HERBALS Witamina D3 4000 IU K2MK7 MCT W Kroplach 50 ml

47,23 zł

Cena regularna: 48,23 zł

Najniższa cena: 46,70 zł
szt.
OSTROVIT Tyrozyna W Proszku 210 g
OSTROVIT Tyrozyna W Proszku 210 g

38,14 zł

Cena regularna: 42,54 zł

Najniższa cena: 42,54 zł
szt.
AURA HERBALS Witamina B9 Kwas Foliowy Aerozol 30 ml
AURA HERBALS Witamina B9 Kwas Foliowy Aerozol 30 ml

15,40 zł

Cena regularna: 16,40 zł

Najniższa cena: 15,20 zł
szt.
MEDVERITA Palma Sabałowa Ekstrakt 60 kaps.
MEDVERITA Palma Sabałowa Ekstrakt 60 kaps.

13,02 zł

Cena regularna: 14,89 zł

Najniższa cena: 14,89 zł
Bestsellery
Holder do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium