biostima.pl

Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj naturalnych produktów
Menu

Dlaczego Biostima?

Opcje przeglądania
Forma podania aminokwasu
Cena
  • od
    do
Nowość
Promocja

Nie zapomnij użyć kodu RABAT10 dla ekstra rabatu! 🎁

Kup w przeciągu:

Rdestowiec Japoński

Rdestowiec japoński, inaczej ostrokończysty (Reynoutria japonica) jest cenną rośliną stanowiącą bogate źródło przeciwutleniających polifenoli, a w szczególności resweratrolu. Resweratrol pomaga w utrzymaniu zdrowia na długi czas. Redukuje stany zapalne, ma działanie antynowotworowe i przeciwstarzeniowe, obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, a przez to zmniejsza ryzyko chorób układu krążeniowego. Suplementy zawierające ekstrakt z rdestowca japońskiego mają w składzie duże ilości prozdrowotnego resweratrolu. Teraz można zakupić je również w Biostimie!

MEDICA HERBS Resweratrol Rdestowiec Japoński 60 kaps. MEDICA HERBS Resweratrol Rdestowiec Japoński 60 kaps.
Producent: Medica Herbs
Cena:

13,80 zł

Cena regularna: 17,74 zł

Najniższa cena: 14,47 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja!

Rdestowiec japoński – jakie ma właściwości i zastosowanie?

Roślina ta znana jest w Azji od tysięcy lat i od tego czasu używana była również w tradycyjnej medycynie naturalnej. Do Europy zawitała w 1825 roku. Dzisiaj można kupić suplementy z jej ekstraktem, które cenione są ze względu na wartościowe substancje aktywne. Co to jest rdestowiec japoński i jakie ma on działanie prozdrowotne?

Czym jest rdestowiec japoński?

Rdestowiec japoński, również określany jako rdest japoński (łac. Polygonum cuspidatum, Fallopia japonica albo Reynoutria japonica, ang. japanese knotweed), to wieloletnia roślina pochodząca z Japonii, Chin i Korei.

Kłącze rdestowca japońskiego wraz z korzeniem wykazuje właściwości lecznicze i stosowane jest jako surowiec zielarski już od wieków. Niekiedy stosuje się również liście rdestu japońskiego, ale nie mają one aż tak szerokiego działania prozdrowotnego.

Obecnie bardzo popularne są suplementy zawierające ekstrakt z rdestowca japońskiego, które mają formę kapsułek i tabletek. Umożliwiają one dzięki temu jego wygodne stosowanie. Można również zakupić cięty korzeń, ziele suszone rdestowca oraz przygotowane z niego nalewki.

Jak wygląda rdestowiec japoński?

Roślina ta ma krzaczasty pokrój i dochodzi do wysokości 3-5 metrów. Ma zaokrąglone, zielone liście i białe lub różowe kwiaty. Jej charakterystyczną cechą są puste łodygi, w czym przypomina bambus. Na zimę jej nadziemna część zasycha, natomiast wiosną szybko odrasta z korzeni.

Roślina ta spotykana jest w różnych miejscach, między innymi na terenach górskich, przy rzekach, jeziorach, w rowach, przy drogach, na nieużytkach, dlatego występuje w wielu środowiskach.

Szybko rozprzestrzenia się przez swoje podziemne korzenie. Jest uważana za roślinę szkodliwą oraz trudną do zwalczania. Może uszkadzać budynki, systemy przeciwpowodziowe, a także zawłaszczać rodzime ekosystemy.

Rdestowiec japoński – składniki aktywne

Rdest japoński jest od wielu wieków używany w tradycyjnej medycynie w Azji. Współczesne badania pod kątem jego potencjalnych właściwości leczniczych potwierdziły, że zawiera on szereg wartościowych substancji aktywnych.

Najważniejszym związkiem aktywnym występującym w rdeście japońskim, który przyniósł mu również międzynarodową rozpoznawalność, jest resweratrol. To związek o bardzo silnym działaniu przeciwutleniającym – antyoksydacyjnym, który dodatkowo ma działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne. Występuje on również w winogronach i w produkowanym z nich czerwonym winie.

Ponadto rdestowiec japoński zawiera inne substancje aktywne, takie jak:

  • Związki kumarynowe – wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe,
  • Fitosterole – wspomagają działanie układu krążeniowego, ponieważ zmniejszają poziom cholesterolu,
  • Flawonoidy – związki o działaniu antyoksydacyjnym,
  • Antrachinony – substancje o działaniu detoksykującym, przeciwpasożytniczym,
  • Związki mineralne – głównie miedź, żelazo, cynk, selen oraz magnez.

Rdestowiec japoński – właściwości

Roślina ta posiada bardzo szerokie działanie prozdrowotne, dzięki któremu korzystnie wpływa na organizm człowieka, umożliwiając sprawniejszą pracę wielu jego narządów i układów.

Główne właściwości lecznicze rdestowca japońskiego:

  • Antyoksydacyjne – przeciwutleniające,
  • Redukujące zapalenia,
  • Przeciwnowotworowe,
  • Przeciwgorączkowe,
  • Oczyszczające – umożliwia skuteczniejszy detoks organizmu,
  • Przeciwdrobnoustrojowe – zwalcza bakterie, wirusy oraz grzyby i pasożyty,
  • Hamujące autoagresję organizmu,
  • Obniżające poziom cholesterolu,
  • Moczopędne,
  • Neuroprotekcyjne – ochrona układu nerwowego,
  • Wspomagające regenerację tkanek.

Rdestowiec japoński – zastosowanie

Preparaty zawierające ekstrakt z rdestowca japońskiego mogą być używane w celu zapobiegania i redukcji różnych dolegliwości. Kiedy brać suplementy zawierające ten związek?

Rdestowiec japoński a borelioza

Rdest japoński często wykorzystywany jest na boreliozę – infekcję bakteryjną przenoszoną przez kleszcze.

Prowadzone badania sugerują, że związki występujące w rdeście japońskim, zwłaszcza resweratrol, wykazują właściwości przeciwbakteryjne i mogą być skuteczne przeciwko bakteriom wywołującym boreliozę – Borrelia burgdorferi.

Zmniejsza on między innymi objawy jak drętwienie, sztywność, zawroty głowy, bóle pleców, głowy, przewlekłe stany zapalne towarzyszące boreliozie.

Rdestowiec japoński na nowotwory

Ze względu na silne działanie antyoksydacyjne resweratrolu rdest japoński może być pomocy w leczeniu raka oraz wykazuje właściwości przeciwnowotworowe, zmniejszając ryzyko zachorowania na nowotwory.

W badaniach zaobserwowano, że związek ten powoduje wyższą skuteczność terapii antynowotworowych, między innymi przy prowadzeniu chemioterapii oraz radioterapii.

Należy pamiętać o tym, że roślina ta nie może być używana zamiast konwencjonalnej terapii antynowotworowej, a jedynie jako jej uzupełnienie.

Rdest japoński a układ krążeniowy

Kolejnym zastosowaniem tej wszechstronnej rośliny jest wspieranie pracy układu krążeniowego – serca oraz naczyń krwionośnych. Warto wskazać, że dzisiaj choroby tego układu są główną przyczyną śmierci.

Umożliwia ona redukowanie podwyższonego poziomu cholesterolu oraz zmniejsza agregację krwinek, dzięki czemu obniża ryzyko miażdżycy oraz zawałów serca i udarów mózgu.

Rdestowiec japoński a nerki

Składniki zawarte w tym zielu mają też korzystne działanie na nerki i wspomagają ich oczyszczanie się z toksyn. Zmniejszają również ryzyko dolegliwości jak zwłóknienie nerek, która występuje u osób z niewydolnością nerek.

Rdestowiec japoński a choroby autoimmunologiczne

Związki znajdujące się w rdeście japońskim korzystnie wpływają na pracę układu odpornościowego. Redukują one procesy autoimmunologiczne, czyli inaczej procesy autoagresji, gdy organizm sam kieruje przeciwko sobie przeciwciała.

Rdestowiec japoński a Hashimoto – jedną z najczęściej diagnozowanych chorób autoimmunologicznych jest Hashimoto. Jest to choroba tarczycy, która powoduje jej stopniowy zanik i wywołuje niedoczynność tarczycy. Stosowanie preparatów z rdestowcem może spowolnić postęp choroby i zmniejszyć jej objawy.

Również rdest japoński może być wykorzystany w innych chorobach autoimmunologicznych, na przykład RZS – reumatoidalnym zapaleniu stawów, u osób z toczniem rumieniowatym układowym.

Rdestowiec japoński a choroby skórne

Również ziele to może pomóc w przypadku chorób skórnych wywołanych autoagresją, do których zaliczane są głównie łuszczyca, bielactwo oraz AZS – atopowe zapalenie skóry.

Rdest japoński łagodzi przebieg tych schorzeń autoimmunologicznych, a także wspomaga on regenerację tkanek, dzięki czemu umożliwia szybszą poprawę stanu skóry i zmniejsza ryzyko nawrotu objawów.

Dodatkowo może być używany w łagodzeniu innych zmian skórnych, na przykład trądziku, owrzodzeń, zapaleń, uszkodzeń naskórka.

Roślina ta może być używana w przypadku schorzeń skórnych nie tylko wewnętrznie, ale też zewnętrznie w formie naparów do przemywania skóry.

Rdestowiec japoński a menopauza

Działa on estrogennie, dlatego wspomaga pracę układu płciowego u kobiet, szczególnie w okresie menopauzy, gdy dochodzi do obniżenia ilości tych hormonów. Pomaga wówczas w zredukowaniu towarzyszących menopauzie objawów, takich jak uderzenia gorąca, poty, zmiany nastroju.

Rdestowiec japoński a infekcje

W medycynie naturalnej rdestowiec używany jest również w różnych dolegliwościach wywołanych przez bakterie. Stosowany jest on między innymi na gronkowca oraz na opryszczkę.

Poza działaniem przeciwbakteryjnym wykazuje on też właściwości przeciwgrzybicze i może być używany w infekcjach wywołanych przez grzyby, na przykład w kandydozie.

Rdestowiec japoński na choroby neurodegeneracyjne

Ponadto roślina ta wykazuje działanie neuroprotekcyjne, co oznacza, że chroni ona komórki układu nerwowego. Takie działanie wynika przede wszystkim z właściwości antyoksydacyjnych rdestowca.

Do chorób neurodegeneracyjnych zaliczane są głównie choroba Alzheimera oraz choroba Parkinsona. Stosowanie rdestowca może obniżyć ryzyko zachorowania i spowolnić rozwój tych dolegliwości po ich wykryciu.

Rdestowiec japoński – jak stosować?

Rdest japoński jest zwykle używany w postaci standaryzowanego ekstraktu w formie suplementów diety. To najwygodniejsza forma stosowania tej rośliny.

Warto zdecydować się na suplementy diety poddane standaryzacji. Znaczy to, że znajdujące się w nich składniki aktywne zostały przebadane pod kątem ilościowym. Tabletki i kapsułki z rdestowcem japońskim najczęściej są standaryzowane na 50% resweratrolu.

Drugą formą tej rośliny dostępną w sprzedaży jest suszony korzeń oraz susz z liści. Dr Henryk Różański, znany fitoterapeuta, wskazuje, że można przygotowywać z nich między innymi napary, odwary, maceraty, nalewki, toniki wzmacniające z dodatkiem innych ziół, na przykład glistnika, brzozy, miłorzębu, głogu.

Dawkowanie rdestowca japońskiego

Najczęściej rekomenduje się około 300 mg rdestowca japońskiego dziennie w formie suplementu, co przy standaryzacji na 50% dostarcza 150 mg resweratrolu na dzień.

Zalecana dawka może się różnić w zależności od wybranego suplementu diety.

W przypadku stosowania naparów, czyli herbat z rdestowca japońskiego najczęściej zaleca się wykorzystanie 2 łyżek produktu i zalanie ich 2 szklankami gorącej wody. Następnie należy odstawić napar na 30 minut, odcedzić i pić w ciągu dnia w kilku dawkach.

Rdestowiec japoński – przeciwwskazania

Roślina ta jest zasadniczo dobrze tolerowana przez większość osób, ale u niektórych jej stosowanie nie jest wskazane.

Rdestowca japońskiego nie powinno się stosować w poniższych przypadkach:

  • Uczulenie – nadwrażliwość na składniki rośliny,
  • Okres ciąży u kobiet oraz karmienia piersią,
  • U dzieci,
  • Przed zabiegami.

Ponadto rdestu japońskiego nie należy stosować jako substytutu konwencjonalnego leczenia zaleconego przez lekarza.

Rdestowiec japoński – skutki uboczne

Zioła oraz suplementy diety zawierające rdest japoński mogą wywołać skutki uboczne. Dotyczy to głównie sytuacji nadwrażliwości na składniki aktywne oraz stosowania zbyt wysokiego dawkowania.

Działania niepożądane obejmują głównie:

  • Bóle brzucha,
  • Nudności,
  • Biegunki,
  • Wymioty.

Rdestowiec japoński – cena

Zawierające roślinę taką jak rdestowiec japoński tabletki i kapsułki kosztują od około 15 do 100 złotych w zależności od wielkości opakowania i dawki składnika aktywnego.

Źródła:
1. https://rozanski.li/4352/rdestowiec-reynoutria-fallopia-w-praktycznej-fitoterapii/
2. Kowalczyk, Bożena. "Rdestowiec japoński (Reynoutria japonica Houtt.) – gatunek inwazyjny i leczniczy-rozprzestrzenianie się w gminie Krzyżanowice (Kotlina Raciborska)."
3. Annales Academiae Medicae Silesiensis. Vol. 63. No. 6. 2009.
4. Patocka, Jiri, Zdenka Navratilova, and Maribel Ovando. "Biologically active compounds of knotweed." Military Medical Science Letters 86.1 (2017): 17-31.

Promocje
PANASEUS Formuła Na Limfę 50 kaps.
PANASEUS Formuła Na Limfę 50 kaps.

37,34 zł

Cena regularna: 40,95 zł

Najniższa cena: 35,01 zł
SWANSON NAC N-Acetylocysteina 150 mg 100 kaps.
SWANSON NAC N-Acetylocysteina 150 mg 100 kaps.

19,62 zł

Cena regularna: 21,38 zł

Najniższa cena: 20,74 zł
szt.
SWANSON Olej z Siemienia Lnianego 1000 mg 200 kaps.
SWANSON Olej z Siemienia Lnianego 1000 mg 200 kaps.

68,97 zł

Cena regularna: 75,14 zł

Najniższa cena: 72,90 zł
szt.
YANGO Melisa Ekstrakt 90 kaps.
YANGO Melisa Ekstrakt 90 kaps.

28,00 zł

Cena regularna: 34,90 zł

Najniższa cena: 27,77 zł
OSTROVIT Pharma Omega 3-6-9 + ADEK W Płynie 120 ml
OSTROVIT Pharma Omega 3-6-9 + ADEK W Płynie 120 ml

36,29 zł

Cena regularna: 42,76 zł

Najniższa cena: 38,35 zł
MEDICA HERBS Gymnema Gurmar 60 kaps.
MEDICA HERBS Gymnema Gurmar 60 kaps.

20,90 zł

Cena regularna: 26,88 zł

Najniższa cena: 21,91 zł
Bestsellery
MEDICA HERBS Kurkuma + Piperyna 60 kaps.
MEDICA HERBS Kurkuma + Piperyna 60 kaps.

12,22 zł

Cena regularna: 15,72 zł

Najniższa cena: 12,81 zł
szt.
IODICA Naturalny Koncentrat Jodu 100 ml
IODICA Naturalny Koncentrat Jodu 100 ml

54,43 zł

Cena regularna: 58,95 zł

Najniższa cena: 57,53 zł
szt.
Holder do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium